Burgers dagen staat om stank veehouderij Uitstoot minder vieze lucht is taak overheid JOL Zwaar beveiligde rechtbank Peter Kuipers Munneke In Spanje gaan ze weer voetballen Walcheren Zeeland heeft de ruimte De burgers die de staat hebben gedaagd wonen in Brabant (12), Limburg (2), Gelderland en Overijssel. Ze vinden dat hun woongenot wordt aangetast door de stank van megastallen, en vinden dat de overheid onrechtmatig handelt door die situatie te laten voortbestaan. Daar bij beroepen ze zich op het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Dat gebeurde ook in de Urgenda- zaak, die eind vorig jaar in het nadeel van de staat uitpakte. De eisers hebben goed naar die zaak gekeken, zegt Nout Verbeek, hun advocaat. ,,Die zaak leert ons dat de staat de verplich ting heeft om rech ten van burgers te be scher men." De aankondiging van de rechts zaak volgt kort na het stikstofrapport van de commissie-Remkes. Zowel Remkes als de burgers eisen dat de over heid zorgt dat de intensieve veehouderij minder vieze lucht uitstoot. De rechtsgang hangt al een paar jaar in de lucht, maar werd eerder, na over leg met staatssecretaris Stientje van De staat heeft de verplichting om rechten van burgers te beschermen Veldhoven, niet doorgezet, in afwach ting van onderzoek van de commissie Biesheuvel. Die concludeerde vorig jaar dat de geuroverlast op sommige plek ken inderdaad te hoog is, onder meer waar veel veehouderijen dicht bij elkaar staan. Daarop beloofde Van Veldhoven nieuwe maatregelen, maar die gaan de eisers niet ver genoeg. Betrokken par tijen hebben inmiddels een dagvaar ding ontvangen. Een inhoudelijke be handeling van de zaak, die bij de recht bank in Den Haag dient, laat nog even op zich wachten. Hoogleraar staats- en bestuursrecht Wim Voermans acht de omwonenden op voorhand niet kansloos. De Ur- genda-zaak zorgt in zijn ogen voor een nieuwe juridische realiteit. ,,Daar bleek dat de staat niet alleen moet ingrijpen bij acuut gevaar, maar ook als op termijn schade dreigt. Wellicht is dat hier ook van toepassing." Een woordvoerder van varkenshou dersclub POV reageert teleurgesteld op de rechtszaak. Ze vraagt de klagers ook te kijken naar verbeteringen waaraan al wordt gewerkt, zoals het saneringsplan, bedoeld om het aantal varkenshoude rijen terug te dringen. Ook wijst ze op maatregelen in de stal en op de forse in vesteringen die zijn gedaan in lucht- wassers. P4 'Het cliché dat de weerman er vaak naast zit, is onuitroeibaar'P13 Hoe staan Barcelona en Real Madrid ervoor? P24&25 Anderhalve meter afstand bewaren. De regel is helder, maar het kost ons steeds vaker moeite. Supermarkten klagen steen en been. De klanten nemen het niet zo nauw meer. Volgens psycholoog Jan Derksen is het overigens begrijpelijk dat afstand houden ons niet zo goed lukt. Het zit gewoon niet in onze genen. 18°C Nieuwsmedia ZEELAND 1 Een groep burgers eist van de Ne derlandse overheid betere bescher ming tegen geuroverlast van inten sieve veehouderijen, en heeft de staat daarom voor de burgerrechter gesleept. Ze putten hoop uit de uit spraak in de Urgenda-zaak. Sander van Mersbergen Rijsbergen - Nout Verbeek, advocaat Hoe moeilijk kan het zijn? woensdag 10 juni 2020 Oplopende temperatuur pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530 O o t5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1