nin011 Jonge ouders in de knel ECONOMIE 19 - -i^i 11T1111 I 1 imm, M M MBi ilifPj! lil vroegen zo'n 5500 Nederlanders naar veranderingen in hun werkpatronen tijdens de pandemie. Hoogopgeleide werknemers blijken meer tijd thuis te werken, terwijl lager opgeleiden minder uren werken of zelfs hun baan verliezen. Voor universitair ge schoolden lijkt het overschakelen op telewerken relatief het makkelijkst: terwijl bij hen het aandeel thuis werkuren toenam van 11 tot 68 pro cent, bleef dit aandeel voor laagopge leiden steken op een vijfde. De belangrijkste reden is dat lager opgeleide werknemers vaker werken in beroepen waarbij thuiswerken niet mogelijk is, zoals in de trans portsector, detailhandel of catering. „Wanneer je winkelmedewerker bent bij de Kruidvat, valt er weinig thuis te werken", verklaart een van de onderzoekers, universitair docent Econometrie aan Tilburg University Bettina Siflinger. ,,Lage inkomens worden door de coronacrisis dubbel geraakt. Zij lopen meer risico om flink minder uren te werken of zelfs hun baan te verliezen. Tegelijkertijd hebben zij vaak minder reserves om het verlies van inkomen te compen seren", aldus Siflinger. Al hoeft niet iedereen met een laag inkomen te vrezen voor zijn baan. Middelbaar- en laagopgeleide werk nemers werken ook vaak in essenti- ele beroepen, zoals de verpleging of de supermarkten. ,,Ook bijvoorbeeld pakketbezorgers en medewerkers in distributiecentra hebben nu meer werk dan ooit. Zij zitten in een finan cieel kwetsbare positie, maar die wordt niet slechter door de corona crisis. Misschien zelfs wel beter", stelt Dick Jan Abbringh, directeur van Purpose, een adviesbureau dat haar klanten helpt om armoede en schulden in Nederland te bestrijden. Siflinger reageert: ,,Zij hebben op het moment dan wel een grote werkze- kerheid, maar lopen een groter risico op besmetting. Mensen die thuis werken zijn zowel beschermd tegen besmetting als verlies aan inkomen." Dat extra risico is er bijvoorbeeld ook voor de slecht betaalde buitenlandse arbeiders in de landbouw, slachte rijen en distributiecentra, die opeen gepakt zitten in overvolle (vakan tiehuizen. De sociale gevolgen van de 1,5 me termaatregelen zijn voor financieel kwetsbare mensen vaak ook groter. 'Een aantal overkoepelende gevolgen van de crisis raken diverse kwetsbare groepen fors, zoals het wegvallen van mantelzorg, dagbesteding of de mo gelijkheid tot bezoek. Ook hebben verschillende groepen moeite de maatregelen en nieuwe situatie goed te begrijpen of zijn zij niet in staat de overschakeling naar de online maat schappij te maken', zo stelt Tijdelijke Werkgroep Sociale Impact, die het kabinet over de sociale gevolgen van de coronacrisis adviseert. Kwetsbaar De werkgroep, met leden als de Am sterdamse burgemeester Femke Hal- sema en SCP-directeur Kim Putters, onderscheidt drie groepen die finan cieel kwetsbaar zijn, Allereerst de mensen die al in armoede leefden en/of schulden hadden. ,,Omdat we weinig mensen spreken en terug houdend zijn met huisontruimingen en beslag op boedels, bestaat het ri sico dat mensen de afgelopen maan den nog verder zijn weggezakt in het schuldenmoeras", vreest deurwaar der Otter, tevens bestuurslid van de Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders. De tweede groep zijn mensen die door de coronacrisis financieel in zwaar weer zijn gekomen, zoals zzp'ers, flexwerkers of jongeren die hun baan verliezen of opdrachten mislopen. ,,De groep werkende ar men, die de pech heeft ook nog eens in de verkeerde sector te werken, wordt het zwaarst getroffen. Denk aan zzp'ers in de cultuursector. Zij zagen vanaf de eerste dag van de lockdown hun inkomen achteruit gaan of soms zelfs wegvallen", licht Abbringh toe. De Tijdelijke Werk groep Sociale Impact noemt ook laag geschoolden, mensen met een mi gratieachtergrond en oudere werk nemers als kwetsbare groepen. De laatste kwetsbare groep zijn de mensen die nu nog niet in de proble men zit, maar op termijn wel getrof fen wordt door de economische ma laise. Bijvoorbeeld omdat ze worden ontslagen, minder pensioen krijgen of vanwege bezuinigingen door de overheid. 'Er is weinig zicht op hoe groot deze groep is, omdat die nu nog niet bij de overheid voor hulp aan klopt. Deze groep zal relatief laat om ondersteuning of zorg vragen.' De overheidssteun helpt vooral de tweede groep, en dan ook nog tijde lijk. Toch is dit vangnet, volgens Siflinger, erg belangrijk. ,,Het voor komt dat mensen acuut in de proble men komen. Er bestaan niet zoveel landen waar mensen zo ruimhartig zijn geholpen", aldus de universitair docent Econometrie. De maatregelen zijn, volgens haar, mogelijk onvol doende om de groeiende ongelijk heid tegen te gaan. ,,Maar dat zal de komende jaren blijken.'' Overigens blijven de rijken niet helemaal buiten schot. Dat violist André Rieu bijvoorbeeld na één con cert een streep moest zetten door zijn Amerikaanse tournee, was voor hem een financiële strop. Van de an dere kant, met een vermogen van 23 miljoen op de bank, zo becijferde Quote vorig jaar, kan hij het voorlopig waarschijnlijk nog wel even uitzin gen. woensdag 10 juni 2020 [llll. A:. "v 'Jj? AMSTERDAM De coronacrisis heeft verstrekkende gevolgen voor de portemonnee van jonge mensen. Bijna vier op de tien consumenten in de leeftijd van 22 tot 37 jaar moesten in april geld lenen om hun reke ningen te betalen. Dat stelt incassobureau Intrum Group op basis van een steek proef in 24 Europese landen waaronder Nederland. Vooral jonge ouders staan financieel onder druk. Een zorgelijke ont wikkeling, aldus woordvoerster Carlijn Hofland: ,,We zien dat deze groep vaak weinig ge spaard heeft en nauwelijks geld achter de hand heeft voor als het even tegenzit, zoals nu." Het lijkt er ook niet op dat hun fi nanciële positie snel zal verbete ren, zo stelt ze: „Jongeren zitten vaker in een flexibele baan, ver dienen minder dan oudere gene raties. Bovendien hebben ze vaak een hoge huur of zitten nog met een studieschuld of andere hoge lasten." Het probleem speelt niet alleen in Nederland maar ook in andere Europese landen. In de peiling in de leeftijdscategorie 18 tot 21 jaar geeft zelfs 43 procent aan geld in april te hebben moeten lenen om de rekeningen te beta len. Hoeveel geld zij dan gemid deld hebben geleend, heeft de incasso-onderneming overigens niet nagevraagd. Hofland voegt eraan toe dat het niet per se een lening bij een geldverstrekker hoeft te zijn. ,,Het kan bijvoor beeld ook zijn dat ze geld heb ben geleend van familie of vrien den." Mensen halen voedselpakketten op die de voedselbank in Amsterdam uitdeelt. FOTO ROBIN UTRECHT In mei werd ruim 20 procent van de 9,5 miljoen werkenden fi nancieel ondersteund door de overheid. Het modale inko men in Nederland lag in 2019 op 36.000 euro. In de horeca was dat lager: 24.868 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19