Marjan Berk NIEUWS 15 'Rouwende' weduwe opgepakt wegens moord Ze werd ook nogal eens gepest en getreiterd uitenbeentjes hebben ook be staansrecht." Af en toe koester ik een woord dat zo precies uitdrukt wat je ermee bedoelt zonder de mogelijkheid tot misverstand en verkeerd begrip, dat ik het af en toe binnensmonds mompel om het te proeven: Iedereen heeft be staansrecht. Zelf een buitenbeentje hors concours, vertelt Dolly Bellefleur (Ruud Douma) mij het verhaal van het kleine meisje dat ontdekte dat ze op meisjes viel. ,,Ze kwam bij de Gay Pride aan in een klein bootje, met daarop een vlaggetje met daarop 'I love Dolly!', haar vader gekleed in een roze pak, moeder in een regenboogjurk. Het was voor haar allemaal niet zo makkelijk. Ze werd ook nogal eens gepest en getreiterd, iets waarover ik uit eigen ervaring breed kan meepraten. Dan geef ik haar een of twee duwtjes in de goeie richting en ik zing een liedje voor haar.(Je bent niet vreemd. Je bent uniek. Je bent te gek... Wij zitten in een vrij wel lege koffieshop van een bakkerij, die zich noemt 'De zonen van de oliebollenbakkers', omdat ze het hele jaar door oliebollen bakken. Maar de scholen en de UvA zijn nog dicht, dus het is hier stil. Het citroen-meringuetaartje dat wij smullen, is verschrikkelijk lekker, met zo'n harde zandtaartkorst, zoals bij Franse taartjes. ,,Hoe was jouw coming out?" ,,Ik was 18 en dacht: 'Nu moet ik het maar eens aan mijn ouders vertellen.' Hoewel ik een goede relatie met ze had, was de reactie gering. "O", zeiden ze en gingen over tot de orde van de dag. Maar met tante Annie, de zus van mijn vader, daar had ik een echte band mee. We zongen samen de Mattheu- spassion. En ook Sorry, dat ik besta, van Annie M.G. Schmidt uit de musical Foxtrot. Bij mijn optredens word ik begeleid door pianist Kees van Zantwijk. En soms door een band. Op het ogenblik is het door corona stil, maar normaal treed ik regelmatig op met theatershows, waarvoor ik zelf de teksten, gedichten en liedjes schrijf, net als voor de optredens op Roze Zaterdag, de Am sterdamse Gay Pride en andere homogerelateerde feesten en evenementen. Op 11 April zou ik mijn dertig jaar theaterjubi leum vieren in het DeLaMar Theater.Dertig jaar Dolly. Nu ja, dat ging nu niet. Ik ben begonnen in het piepkleine Anthony Theater op de Oudezijds Voorburgwal.'' ,,Dolly, ik vind die afkortingen met hoofdletters van alle soorten en mengvormen van seksuele ge aardheid hoogst onduidelijk.'' ,,Maar dat hoeft niet meer. Want je kunt tegen woordig volstaan met 'queer'. Daar valt alles on der." Eind maart werd in het Utrechtse dorp Cothen de 50-jarige Mike Goedhart op het erfvan zijn woonwagen van dichtbij doodgeschoten. Nog diezelfde dag wordt de 20-jarige Mark uit Amersfoort opgepakt. Dat is een eerste teken dat deze moord niets te maken heeft met een afrekening in het crimi nele circuit, maar dat eerder ge zocht moet worden in de per soonlijke sfeer, zoals de politie al direct meldt. De verdachte blijkt Goedharts schoonzoon te zijn. Dat zorgt voor de wildste geruch ten en verhalen in het dorp aan de zuidkant van de provincie Utrecht. Truitje R., (51), de vrouw van Mike Goedhart, trekt zich op de dag van de moord terug in haar woonwagen. Ze laat weten over mand te zijn door emoties. Een dag later schrijft ze op haar Facebookpa- gina over de dood van haar man. ,,Lieve schat waarom moest dit nu jou gebeu ren. Ik kan het nog steeds niet bevatten. Ik mis je elke minuut en seconde van de dag. Hou zo veel van jou." Ook plaatst ze foto's van haar gezin met Mike Goed hart, met hartjes erbij. Ook in de weken die volgen, plaatst ze regelmatig geëmo tioneerde berichten over haar man. Op een geluidsopname, een week la ter in het geheim gemaakt, toont R. nog maar heel weinig van die emotie. De op name is in het bezit van deze krant en is gemaakt door een familielid dat haar heeft bezocht in de woonwagen. ,,Hij betekende helemaal niks voor me", zegt R. tegen de vrouw, die haar vervolgens vraagt: ,,Waarom heb je het dan door haar vriendje laten doen?'' Dat is een verwijzing naar de verdachte Mark, die een relatie heeft met de dochter van Goedhart en R.. ,,Dat was niet de bedoe ling op die manier. Hij heeft zelf dom gedaan. Het plan was anders." In de opname vertelt R. dat het plan was dat Mark na de schietpartij zou te rugrijden naar Amersfoort, een rit van ongeveer drie kwartier. Daarna zou hij een appje sturen dat hij thuis was aan gekomen, waarna R. met haar dochter haar doodgeschoten man op het erf van de woonwagen zou vinden. Daarna zouden ze de politie bellen. Het liep anders. Voor de woonwagen ontstond even voor 07.00 uur een con frontatie tussen Goedhart en zijn schoonzoon, waarbij die laatste naar zijn wapen greep en schoot. ,,Hij is een kant op gereden waar hij de weg niet kende. Hij is dom geweest. Niet wetende dat het zo zou lopen." 'Niet gemakkelijk' Een keiharde werker die niet op z'n mondje is gevallen, maar zeker ook geen gemakkelijke man; zo omschrijven vrienden hun doodgeschoten makker. ,,Hij had altijd een heel grote mond, maar echt een heel klein hartje. Er zat niets slechts in hem. Hij was gelukkig met zijn gezinnetje, werkte zich hele maal gek om alles voor hen te kunnen doen. Hij deed echt alles voor ze." Anekdotes zijn er genoeg over de man die als glaszetter werkte. Zo was hij het echt beu dat zijn zoontje in zijn ogen net aan de dood was ontsnapt, toen een vrouw in een auto vlak langs zijn huis op het woonwagenkampje scheurde. Hij maande de vrouw tot stoppen, nam haar sleutels af en belde de politie. Een week later vond Goedhart zichzelf terug op het politiebureau. De burgemeester van Wijk bij Duurstede, waartoe Cothen be hoort, had aangifte tegen hem gedaan. Volgens de aanklacht had hij agenten verteld de vrouw van de burgemeester iets aan te doen als een van zijn kinderen zou worden aangere den. De opname waarin R. ver telt over de moord, wordt be gin april via WhatsApp door gestuurd en circuleert sinds dien in het circuit van woon wagenbewoners. De recher che krijgt de opname toege speeld en breidt het onder zoek uit naar de vrouw van Goedhart. Snel na zijn aan houding geeft Mark al toe dat hij verantwoordelijk is voor de dood van zijn schoonva der. Over een eventuele rol van zijn schoonmoeder en vriendin zwijgt hij. Maar waarom schoot Mark zijn schoonvader dood? Vrienden en familie van Mike Goedhart verwijzen naar een incident dat een paar weken voor de moord plaatsvond. Goedhart zou de re latie tussen zijn dochter en Mark heb ben verboden, en dat viel niet in goede aarde. Bekenden van Mark stellen dat Goedhart agressief was naar zijn vrouw en haar dochter. Marks advocaat bevestigt dat zijn cliënt bekend heeft te hebben gescho ten. ,,Hij heeft verklaard alleen te heb ben gehandeld en blijft daarbij." De ad vocaat van Truitje R. was gisteren niet beschikbaar voor een reactie. woensdag 10 juni 2020 GO Arrestatie dankzij geheime opname De politie heeft gisteren een vrouw van 51 uit Cothen opgepakt op ver denking van betrokkenheid bij de li quidatie van haar man. In een heime lijk opgenomen gesprek geeft ze die betrokkenheid toe, terwijl zij op Fa- cebook openlijk rouwt om haar doodgeschoten man. Yelle Tieleman Marco Gerling Cothen Politie en hulpverleners vlak na de moord in het woonwagenkamp in Cothen. foto koen laureij Mike Goedhart (rechts) privé foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15