NIEUWS 13 WEERMAN PETER KUIPERS MUNNEKE Voor weerman Peter Kuipers Munneke is in het weerbericht na het journaal niet genoeg ruimte om over zijn passie, de atmosfeer, te vertellen. In zijn podcast 'De Weerman' is die ruimte er wél. ,,Het cliché dat de weerman er vaak naast zit, is onuitroeibaar.'' Éf-lfi Wat ik vertel, moet kloppen. Dat is best lastig Peter Kuipers Munneke De atmosfeer fascineert hem eindeloos. Weer man Peter Kuipers Munneke (40) vertelt na het Achtuurjour naal aan miljoenen Nederlanders wat het verwachte weerbeeld zal zijn en of ze kunnen barbecueën of juist hun regenjas moeten aantrekken. Maar hij wil meer dan dat: meer duiding geven over het weer. Want hoe ontstaat nou eigenlijk zo'n re genboog, waarvan hij zo vaak foto's laat zien? En hoe zorgt een hoge- drukgebied voor mooi weer? In zijn podcast De Weerman, waarvan deze week de tweede aflevering is ver schenen, heeft hij, samen met mede presentator Fleur Wallenburg, alle ruimte om dieper op het weer in te gaan. ,,Nee, dat niet. Ik vind het gewoon leuk om te vertellen wat voor moois er in de atmosfeer gebeurt. Daar is in het Achtuurjournaal meestal geen ruimte voor. Daarom heb ik een voorstel ingediend voor de podcast De Weerman." ,,Je kan geen podcast maken over het weer zonder het over het klimaat te hebben. Dat doen we dus bewust wel. Het weer is de duidelijkste ma nifestatie van klimaatverandering.'' ,,Daar kan ik boos om worden. Ik maak me zorgen over de opwarming van de aarde en over de snelheid waarmee die plaatsvindt. Voor een wetenschapper is de waarheid het belangrijkst. Als mensen de waar heid niet interesseert of ze proberen die zo te verdraaien dat die in hun straatje past, vind ik dat moeilijk te begrijpen. Het maakt me echt kwaad; niet alleen als het over klimaatveran dering gaat, maar bij alles wat te ma ken heeft met het verdraaien van fei ten." ,,Je moet accepteren dat er niets an ders op zit dan nog een keer uitleg gen hoe het écht zit. En daar is dit een lastige tijd voor, veel lastiger dan vijf tien of twintig jaar geleden. We zit ten nu in een tijd waarin er ook iets als post-waarheid bestaat: de waar heid wordt als iets relatiefs gezien. Voor sommige mensen zijn de feiten niet van belang, hun mening is de waarheid, vinden ze. Dat zie je ook in de wereldwijde politiek. Als je dui zend keer roept dat iets zo is, dan wordt het vanzelf waarheid." ,,Het cliché dat de weerman er vaak naast zit, is onuitroeibaar. Tegelijker tijd zie ik ook dat er meer dan ooit vertrouwd wordt op het weerbericht. Mensen plannen gerust vijf dagen van tevoren een barbecue bijvoor beeld. En toen we vorige week zeiden dat het op tweede pinksterdag warm en zonnig zou worden, gingen alle veiligheidsregio's daar ook meteen vanuit, een week van tevoren al. Het weerbericht ^s ook betrouwbaar, 4 ••>'-- -Ali 'V: 7 t maar dat is iets anders dan dat een weersverwachting soms niet uit komt. Het blijft een verwachting." ,,Ik vind het leuk om dingen uit te leggen. Kijk, mensen willen dingen zien die er niet altijd zijn. Dat zie je ook op Twitter. Sommigen hebben een probleem met de groei van Schiphol. Ik ook. Nu het vliegverkeer grotendeels stilligt, hebben we een strakblauwe lucht en ook mooi weer, maar het een is niet een direct gevolg van het ander. Dat ligt genuanceer der. Dat probeer ik uit te leggen en met laagdrempelige voorbeelden te onderbouwen. En ik ga ervan uit dat mensen die luisteren, geïnteresseerd zijn in wat we te vertellen hebben." PASPOORT ,,Een bèta-onderwerp, meteorologie, samen met taal sprak me altijd erg aan. Je bent dan met allebei je her senhelften aan het werk. Een weer man combineert die twee om iets be grijpelijk uit te leggen." ,,Ja, maar de eerste twee waren Vla mingen. Die zijn beter in taal. De eer ste was zelfs een schrijver. En de tweede was de hoofdredacteur van het Belgische VRT-journaal." ,,Als ik aan zoiets meedoe, dan wil ik het wel goed doen. Ik ga 100 procent voor iets. Dat moet ook wel. Wat ik vertel in mijn werk, moet ook altijd kloppen. Dat is best ingewikkeld. Een weersverwachting gaat in feite om kansen. De kans op regen, de kans dat het weer omslaat. Er is bijna geen en kele tak in de wetenschap moeilijker dan die waarbij het over kansen gaat. Daarom is de taal hier ook zo belang rijk: je moet de juiste woorden kie zen." ,,Ik grijp naar dingen die mensen kennen uit het dagelijks leven, zoals een cd-schijfje of een kristal in dit geval. Als daar licht op valt, komen er allerlei kleuren uit. Dat is herken baar. Dan leg ik uit dat een regen druppel eigenlijk gewoon een klein kristalletje is, maar dan van water. En in een waterdruppel krijg je dezelfde scheiding van het licht als bij een kristal of cd." ,,Ruben Terlou heeft een prachtige serie gemaakt over China en Thomas Erdbrink is een halve Iraniër gewor den. Naar hen kan ik met jaloezie kij ken. Mij lijkt het fantastisch om een keer een televisieprogramma te ma ken over de poolgebieden. Om men sen mee te nemen naar dat land schap, van Canada tot IJsland en Groenland." De komende weken verschijnt elke donderdag een nieuwe aflevering van De Weerman. woensdag 10 juni 2020 GO Vindt u het belangrijk dat mensen weten hoe een regenboog ont staat? De podcast gaat niet alleen over het weer, maar ook over het kli maat. Waarom? Er is veel discussie over klimaat verandering. Er zijn zelfs mensen die het een hoax noemen. Wat doet u daaraan? In hoeverre tast die argwaan de geloofwaardigheid van 'de weer man' aan? Fascinatie voor de atmosfeer Raounak Khaddari *JV 7 m s!;.ju "set-v5 U trapt de eerste aflevering van het tweede seizoen af door fabels en feiten over corona in combina tie met het weer te bespreken, omdat er volgens u veel scepsis over bestaat. Is het nog wel leuk om iets te bespreken waar mensen argwanend tegenover staan? Waarom bent u eigenlijk weerman geworden? Geboren 1980 in Groningen. Na het afronden van het gymnasium studeerde hij aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Aan de universiteit van Utrecht, bij het Instituut voor Marien en Atmosferisch onder zoek Utrecht (IMAU), promo veerde Kuipers Munneke op onderzoek naar het klimaat in poolgebieden. In 2013 begon de Groninger als weerman bij de NOS. Naast zijn werkzaam heden bij de NOS is hij verbon den aan het IMAU. U werd ook derde van de promi nenten bij de 25ste editie van Het Groot Dictee der Nederlandse Taal in 2014. Bent u competitief? Toch nog even terug naar het begin van het gesprek: hoe legt u op een laagdrempelige manier uit hoe een regenboog ontstaat? U dacht: ik wil meer vertellen over het weer, dus ik dien een voorstel in voor een podcast. Heeft u nog meer plannen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13