Agenten bij Floyd schuiven schuld af 9 slavernij uit vorige eeuwen en de symbolen ervan. In Bristol halen de monstranten een standbeeld van sla venhandelaar Edward Colston van zijn sokkel. In Brussel schilderen zij met grote letters het woord 'schaam te' op de sokkel van het standbeeld van koning Leopold II. De Belgische koning wordt verantwoordelijk ge houden voor de dood van tien mil joen mensen in de voormalige kolo nie Congo. De eis is overal hetzelfde: gelijke behandeling. ,,Ik sta hier ook voor mijn kinderen en kleinkinderen'', legt betoger Andrew Francis (37) in Londen uit. In Parijs onderstreept de 14-jarige Marie Djedje dat 'zwart zijn geen misdaad mag zijn'. ,,Ik ben hier geboren, maar ik voel me niet geac cepteerd. Ik word behandeld als een tweederangs burger'', aldus Marie Djedje. Ook in Italiaanse steden zijn veel migranten en kinderen van Afri kaanse origine onder de betogers. ,,We worden behandeld als melaat sen", zegt Abdul Nassir, een 26-jarige Ghanees die in Rome studeert. Fran cis, Djedje en Nassir preken niet voor eigen parochie. Tot hun vreugde zijn de protesten multiraciaal. Er zijn ook veel blanke jongeren aanwezig. In Afrika sluiten menigten in Nige ria en Kenia zich aan bij het interna tionale straatprotest. In Azië verkla ren betogers in Hongkong en Thai land zich solidair met 'Black Lives Matter' (BLM). „Racisme is een pro bleem dat heel de wereld aangaat'', zegt Quinland Anderson, een 28-ja- rige Brit die in Hongkong woont. In Thailand organiseerden honderden Thai en buitenlanders een onlinepro- test tegen racisme. ,,Ik heb al in drie continenten gewoond en ik zie tel kens weer dat mijn vrienden uit de Afrikaanse gemeenschap heel anders worden behandeld'', concludeert Na talie Bin Narkprasert (28), een van de organisatoren. ,,Het is te gek voor woorden dat racisme in 2020 nog al tijd zo erg sterk aanwezig is, zo veel jaar na de vrijheidsrede van Martin Luther King in 1963.'' De naam van de vermoorde Ameri kaanse strijder voor gelijke rechten valt veelvuldig tijdens de protesten. Niet alleen omdat demonstranten zijn boodschap in leven willen hou den, maar om die nu eindelijk af te dwingen. ,,We willen verandering zien'', is een veelvuldig gedeelde tekst in het internationale protest. Karlijn van Houwelingen New York In een oranje gevangenispak ver scheen Chauvin voor de recht bank via een videoverbinding. In die eerste procedurele zitting stelde de rechter een borgsom van een miljoen dollar vast. Politieman Chauvin wordt vervolgd voor de dood van Geor ge Floyd, de zwarte man die in Minneapolis stierf toen de agent bijna negen minuten zijn knie in de nek van arrestant Floyd bleef drukken. Dat ontketende we reldwijd protest tegen racisme en politiegeweld. Chauvin hangt tot veertig jaar cel boven het hoofd. Drie collega's worden vervolgd voor medeplichtigheid omdat ze niet ingrepen, terwijl de arres tant om adem smeekte. De drie wezen in hun eerste rechtbank zitting vooral beschuldigend naar Chauvin, de meest ervaren van de betrokken politieman nen. Hij was al negentien jaar agent en trainde beginnelingen. ,,Wat kan mijn cliënt anders dan volgen wat de trainingsagent zegt?" vond de advocaat van Tho mas Lane, een beginner die aan zijn vierde dag als voltijds agent was begonnen toen hij bij de ar restatie van Floyd uitkwam. Ook Alexander Kueng, een tweede betrokkene, was pas een paar da gen fulltime agent. Volgens de aanklacht vroeg agent Lane tweemaal of hij Floyd op zijn zij zou moeten rollen, en kapte Chauvin dat af. Lane zou in de ambulance nog geprobeerd hebben Floyd te reanimeren. Massademonstraties na de MAATREGELEN dood van Floyd hebben in de VS een debat op gang gebracht over de financiering van politiekorp sen. ,,Defund the police", scan deerden deelnemers aan de pro testen de afgelopen dagen - schrap de politiebudgetten. Het gaat de meeste activisten niet letterlijk om het afschaffen van de politie. Ze willen vooral korpsen radicaal anders inrich ten. Zo zou minder geld moeten gaan naar militaire uitrusting voor agenten, en meer naar soci ale programma's voor onder meer onderwijs en mentale ge zondheid. ,,Als we het hebben over het schrappen van politie budgetten, zeggen we: investeer in wat onze gemeenschappen nodig hebben", zei een van de oprichters van Black Lives Mat ter, Alicia Garza, tegen NBC News. ,,Wat we nodig hebben is meer financiering voor huisves ting, we hebben meer geld nodig voor onderwijs, we hebben meer geld nodig voor de levenskwali- Op dit moment geeft onze politie onze gemeenschap geen veilig gevoel teit in gemeenschappen waar buitensporig veel politie actief en toezicht actief is." De gemeenteraad van Minnea polis beloofde inmiddels om het politiekorps te ontmantelen en een vervangend veiligheidssys teem op te bouwen. Hoe dat eruit gaat zien is onduidelijk. ,,Op dit moment geeft ons politiekorps onze gemeenschap geen veilig gevoel", vond raadsvoorzitter Lisa Bender. Burgemeester Jacob Frey is het er overigens niet mee eens - hij wil 'diepe, structurele hervor ming' van de politie, maar zon der het hele korps op te doeken. Frey werd uitgejouwd door de monstranten. In New York en Los Angeles beloofden burge meesters geld van de politie over te hevelen naar sociale diensten. Korten De politiechef van Washington, Peter Newsham, waarschuwde dat korten op de politie juist ge weld in de hand kan werken. ,,Als je de politie onvoldoende budget geeft, heeft dat impact op de trai ning, het in dienst nemen van mensen, de mogelijkheden om goede leiders te ontwikkelen", zei hij tegen lokale media. De regering Trump verzet zich tegen herinrichting van politie budgetten. Zowel de Ameri kaanse minister van Justitie als de minister van Binnenlandse Veiligheid zeiden in interviews dat ze niet geloven dat racisme in het politiesysteem zit. De pre sident zelf herhaalde op Twitter in hoofdletters dat hij 'orde en recht' wil. Zijn opponent in de aanko mende presidentsverkiezingen, Joe Biden, liet weten hervorming te steunen, maar niet te voelen voor het schrappen van politie- financiering. Zijn partij probeert in het Congres steun te vinden voor een wetsvoorstel dat de nek klem verbiedt. Als de politie een verdachte op de grond legt, mag ook geen druk meer op nek of hals van diegene worden uitgeoe fend. Dat heeft minister van Bin nenlandse Zaken Christophe Castaner bekendgemaakt. Hij heeft bovendien een commis sie ingesteld die onderzoek gaat doen naar beschuldigin gen van discriminatie door de politie. Castaner reageerde daarmee op de ook in Frankrijk opge laaide discussie over politie optreden. De afgelopen dagen is in heel het land gedemon streerd tegen geweld en ra cisme van agenten. Dat ge beurde in reactie op de protes ten in Amerika na de dood van George Floyd. ,,De Franse politie is niet te vergelijken met de Ameri kaanse politie'', zei de Franse minister. Hij bestreed dat er sprake is van institutioneel geweld of racisme. Maar hij bevestigde dat er incidentele gevallen zijn geweest, die ook onderzocht worden. ,,Mensen in uniform staan nooit boven de wet. Sterker nog: ze moeten juist voorbeel dig zijn'', zei Castaner. ,,Daarom geldt ook hier een zerotolerancebeleid.'' De regering gaat daarom sneller binnen de eigen gele deren optreden. Bij gevallen van racisme wordt een agent meteen geschorst en komt er een disciplinaire straf bo venop een gerechtelijke straf. In de politieopleidingen komt meer aandacht voor racisme, antisemitisme en homofobie. dinsdag 9 juni 2020 GO bloeit op Drie agenten die betrokken waren bij de arrestatie van George Floyd, wijzen hun er varen collega Derek Chauvin aan als hoofdschuldige. Een oproep om de Amerikaanse politie compleet anders in te richten vindt gehoor. Derek Chauvin. foto afp - Lisa Bender, raadsvoorzitter Minneapolis Franse agenten mogen niet langer de 'nekklem' toepas sen als ze iemand aanhou den en in bedwang willen houden. Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9