8 NIEUWS SS Van Nieuw-Zeeland, Hongkong, Nederland en Kenia tot Brazilië. Het protest tegen racisme waaiert uit over de wereld. „Racisme kent geen grenzen. Het is overal'', roepen betogers. Steden in Europa waar BLM-demonstraties zijn gei dinsdag 9 juni 2020 Hans van Zon e tekst op een span doek in een van de I vele betogingen legt I haarfijn uit waarom miljoenen mensen over een groot deel van de wereld te hoop lopen tegen ra cisme en politiegeweld: „Hetzelfde verhaal, op verschillende plekken.'' Voor al die miljoenen is de dood van George Floyd in Minneapolis als ge volg van keihard optreden van blanke politieagenten, de druppel die de emmer doet overlopen. Racisme is overal, is een andere leuze. Betogers zijn in hun gedachten niet alleen bij George Floyd, maar ook bij alle voorvallen die henzelf of anderen in hun nabije omgeving is overkomen. Veel landen hebben hun 'eigen' George Floyd. In Israël heet hij Eyad al-Halak (32), in Brazilië Joao Pedro Pinto (14). Twee onschuldige slachtoffers, geveld door politieko gels. Hun lot zorgt voor grote beto gingen in onder meer Tel Aviv, Jeru zalem, in Rio de Janeiro en Brasilia. Daarbij lopen de emoties vooral in Brazilië hoog op. Alleen al in Rio wordt de politie dit jaar verantwoor delijk gehouden voor de geweldda dige dood van meer dan honderd mensen. Het gaat ook vooral om ge kleurde slachtoffers. Bijna de helft van de bevolking van Rio is blank, maar onder de doden door politiege- weld is slechts 12 procent blank. In Australië en Nieuw-Zeeland grijpen demonstranten de dood van George Floyd aan om het racisme te gen hun inheemse bevolkingsgroe pen, respectievelijk de Aboriginals en de Maori's, aan de kaak te stellen. Een boegbeeld ervan is David Dungay, een Aboriginal die in 2015 in de ge vangenis overleed nadat hij met grof geweld was overweldigd door vijf ci piers. In Europese landen, waaronder Groot-Brittannië en Nederland, kla gen betogers niet alleen het racisme van nu aan. Ze richten zich ook op de Droom Martin Luther King 0806 2020 BRONJWKIMEDIA FOTOWB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8