Of ik nog een beetje nadenk hier, vraagt een collega 7 OM toont imposant MH17-onderzoek, verdediging staat voor inhaalrace Hoe omvangrijk het onderzoek naar de MH17-ramp is? Voor het eerst kon het Openbaar Ministerie het deksel van de schatkist aan gegevens op een kiertje zetten. Ruim 41.000 pagina's telt het straf dossier over de MH17-ramp inmid dels. Veel te veel om in drie maan den vanaf een laptopje tot je te ne men, stelt Sabine ten Doesschate, één van de twee advocaten van de Russische verdachte Oleg Poelatov. Dus trekt de advocate in een door coronamaatregelen sterk uitge dunde rechtszaal stevig aan de handrem. ,,Het is een illusie om te denken dat een paar maanden vol doende is om de achterstand ten opzichte van het OM te kunnen in halen.'' Bij de hervatting van het MH17- proces, dat stil lag sinds maart, re kende de rechtbank er gisteren op dat de verdediging een zogeheten preliminair verweer kon voeren. Maar daar is het te vroeg voor, be pleit Ten Doesschate. Door de coro- nalockdown heeft het advocaten duo cliënt Oleg Poelatov nog niet in Rusland kunnen opzoeken. ,,We hebben hem slechts indirect ge sproken." Daardoor is niet de 'be nodigde vertrouwensband' ont staan om gegevens met hem te de len. Het Openbaar Ministerie heeft weinig op met het tijdrekken van de verdediging. Officier van justitie Thijs Berger stelt dat de advocaten Poelatov al ruim voor de coronacri sis hadden kunnen opzoeken. En dat er andere mogelijkheden zijn om te communiceren en elkaar te leren kennen. ,,Hoeveel tijd denken ze nodig te hebben?'' Heel indrukwekkend. Wist niet dat ze zoveel bomdeeltjes hadden achterhaald Maar als vervolgens het OM het woord krijgt, blijkt meteen over wat voor gigantische dossiervoor- sprong de advocaten het hebben. Twee volle dagen heeft het Open baar Ministerie nodig om alleen maar een inleiding te geven over het onderzoek. Te beginnen bij het forensisch onderzoek naar de raket, die op 17 juli 2014 vlucht MH17 met 298 passagiers uit de lucht schoot. Minutieus legt officier van justi tie Thijs Berger uit hoe de gecrashte Boeing 777, maar ook de lichamen van slachtoffers zijn onderzocht. Was er sprake van een explosie van binnenuit? Was het een explosie van buitenaf? Was het een andere raket dan een Buk? Met een hoge schoolcollege over warheads, bom- fragmentatiedeeltjes en raketstuw kracht maakt hij duidelijk dat er maar sprake kon zijn van één type raket: de Buk M1. De uiteenzetting laat zien hoe grondig het Joint Investigation Team (JIT) te werk is gegaan. Het deed in verschillende landen raket proeven, liet in een zogeheten Are natest een Bukraket ontploffen te gen aluminium platen, om de rich ting en de kracht van de inslag in het vliegtuig te meten. ,,De Arena test laat zien welke vernietigende kracht deze Buk heeft. Om koud van te worden", reageert nabe staande Thomas Schansman. Telefoonverkeer Stalen bomfragmentatiedeeltjes van de Bukraket werden niet alleen in de wrakstukken gevonden, maar via röntgenscans ook in de licha men van slachtoffers. In totaal heeft het OM 370 stalen bomfragmenten kunnen terugvinden. Dezelfde uitvoerige methoden zijn gebruikt om het getapte tele foonverkeer te analyseren, betoogt het OM. Veel van die gesprekken zijn afkomstig van de Oekraïense geheime dienst SBOe, die ten tijde van het conflict meer telefoons tapte dan het kon analyseren. Die herkomst is voer voor critici om te stellen dat gesprekken gemanipu leerd zijn. Daar stelt het OM het no dige onderzoek tegenover. Bellers zijn geïdentificeerd aan de hand van telecomgegevens, met net werkmetingen en open bronnen onderzoek. Al dat onderzoek maakt 'het uiterst onwaarschijnlijk dat de in het JIT gedeelde en gebruikte tapgesprekken zijn gemanipu leerd'. Nabestaanden van slachtoffers van de MH17-ramp horen handen wrijvend aan hoe het Openbaar Mi nisterie haar huiswerk heeft ge daan. ,,Heel indrukwekkend", zegt Piet Ploeg, voorzitter van Stichting Vliegramp MH17. „Bijvoorbeeld het onderzoek naar al die bomdeeltjes. Ik wist niet dat ze er zoveel hadden achterhaald.'' Het grootste deel van de OM-pre sentatie moet dan nog komen, in de komende twee dagen. Daarna rea geren Poelatovs advocaten hoe ze hun inhaalrace voor zich zien. IN QUARANTAINE enk je veel na, nu je daar zit?' vroeg een collega deze week. Ik voelde me een beetje overvallen. Hij bedoelde natuurlijk nu ik tijd over had. Mijn eerste reac tie was: ik maak volle werkdagen hier! Maar zo defensief wilde ik hele- maal niet zijn. Natuurlijk houd ik tijd over, ook al maak ik volle dagen. Om dat er geen andere afleiding is, geen visite, geen kinderen om Monopoly mee te spelen of een vrouw om niks- nutterig mee voor de tv te hangen. En wat doe ik met de tijd die ik overhoud? Ik wandel meer dan ge woonlijk. Op 50 meter afstand begint de natuur. Ik lees. Er ligt hier van al les, ik heb meegenomen. De gedichten van HH ter Balkt, de boerendichter uit het oosten, waar ik vandaan kom. Poëzie die je niet hoeft te begrijpen, maar gewoon moet ondergaan. Hu mor van David Sedaris. En een paar boeken uit een genre waarvan ik waarschijnlijk de enige aanhanger in Nederland ben: biografieën van ak kers en bossen, raven en eksters en mannen die zich een jaar lang alleen opsluiten in blokhutten. Ik heb geen tv hier, maar wel een dvd-speler en wat oude dvd's. Dus die gaat ook af en toe aan. De West Wing kijk ik soms, heerlijk. Laatst heb ik een avondje Heimat gekeken, de culthit uit de jaren 70, een Duits leven in de Hundsrück. Da's de sfeer die nog in dit kleine boerendorp hangt. Omdat ik de goeie knop op de speler niet aan had, was alles in zwart-wit. Het viel me pas op aan het eind. Zo'n serie. Toekomst Ik maai ook wel eens gras. Wied on kruid. Ik verzorg mijn appelboom pjes. Dus ik heb niet per se tijd over om te denken, maar ik denk wel tus sen dat alles door over hoe het verder Hoe het verder moet met mij, met mijn werk? Dat weet ik ook niet zo precies moet. Want dat bedoelde mijn col lega natuurlijk. Hoe het verder moet met mij, m'n werk, met terugkeer naar kantoor. Met de toekomst van een 63-jarige professional in een snel veranderende wereld. En dan weet ik het antwoord ook niet zo precies, hoor. Dan bedenk ik dat ik eigenlijk niet zoveel kan doen, behalve: doen waar ik goed in ben in de omstandig heden die er zijn. Niet meer, niet minder. Kijken hoelang ik nog nodig ben. Als dat niet meer is, kijken waar ik elders nuttig kan zijn. Niet bang zijn voor verandering. En nu, in deze omstandigheden, vooral niet willen plannen voorbij onoverzichtelijke horizonten. Dat dus, tussen en tij dens het wandelen, lezen, dvd's kij ken en onkruid trekken. dinsdag 9 juni 2020 Stortvloed aan details Koen Voskuil Schiphol De rechters luisteren in de rechtbank bij Schiphol naar de uiteenzetting van het Openbaar Ministerie. foto reuters - Piet Ploeg, voorzitter Stichting Vliegramp MH17 Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 87. De Iev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7