OZCAN AKYOL Rusland zucht onder vele klimaatrampen m Student kan straks per studiepunt college betalen 6 k JL .'Jts dinsdag 9 juni 2020 Column Dat de protesten tegen ra cisme en politiegeweld on verminderd doorgaan, on danks een allesomvattende pande- mie, bewijst hoe diepgeworteld de frustraties zijn. Er moet een ge sprek worden gevoerd, zoveel is duidelijk, een dialoog met de an dere partij, maar op een of andere manier wil het luisteren naar el kaar niet van de grond komen. Ik heb me, vooral de afgelopen dagen, vaak afgevraagd waar dat vandaan komt. in de schoenen geschoven van zwarte mensen, terwijl zij hele maal niet zitten te wachten op dat soort handlangers. In Nederland gaat alle aandacht uit naar Kick Out Zwarte Piet, een burgemeester die de controle over een demonstratie verloor en een b-rapper die iets te veel in zichzelf is gaan geloven en daarom agres sieve uitspraken deed. Alleen: deze excessen en perso nen staan niet symbool voor héél de beweging. In een poging om het verzet te doorbreken, gaan rechtse hardliners aan de haal met alles wat niet deugt, zodat ze niet hoeven toe te geven dat er wel de gelijk iets scheef zit. In ultra rechtse kringen geloven onheils profeten zelfs dat de demonstran ten in Nederland de staat willen omverwerpen, opgezweept door partijen die belang zouden hebben bij chaos en polarisatie. Daar zouden we over kunnen praten. Maar het slaat helemaal nergens op. Het feit is dat een grote groep burgers nog steeds achtergesteld, gekleineerd en ge discrimineerd wordt, soms door mensen die dat zelf niet eens doorhebben. De wereldwijde be weging wil het over ddt onder werp hebben. Niet over de hooli gans en de narcisten die zich laten meeslepen. Wie dit niet erkent, is nog erger dan iedereen die het probleem op recht niet ziet. Want deze reactio nairen begrijpen het wel, maar ze vinden het niet erg. Deze excessen staan niet symbool voor héél de beweging Een voorstel daartoe van VVD en PvdA, waarover vandaag wordt ge stemd, kan waarschijnlijk op een Kamermeerderheid rekenen. Bij een aantal universiteiten en hogescholen, in Amsterdam, Utrecht en Tilburg, loopt sinds 2017 al een experiment met dit zogehe ten flexstuderen. Studenten beta len per studiepunt iets meer dan 40 euro. Normaal gesproken beta len alle voltijdsstudenten college geld voor een heel jaar, zo'n 2000 euro per jaar. De pilot duurt nog tot en met 2023, maar VVD-Kamerlid Dennis Wiersma wil dat alle studenten op alle universiteiten en hogescholen zo snel mogelijk het wettelijke recht krijgen om op deze manier te studeren. PvdA-Kamerlid Kirsten van den Hul sprak met studenten die mee deden met het experiment. ,,Er zat een jonge moeder bij, een mantel- zorger, een beginnend onderne mer en een student die het niet zo breed heeft en veel moet werken. Ze zeiden: zonder deze pilot was ik gestopt.'' Het Interstedelijk Studenten overleg (ISO) ziet het liefst dat flex- studeren zo snel mogelijk wordt ingevoerd. ,,Dit biedt voor veel stu denten op veel manieren uit komst'', vindt voorzitter Kees Gil- lesse. Maar de Landelijke Studen tenvakbond (LSVb) wil de pilot graag verlengen. ,,Die is nu zo kleinschalig dat je weinig kunt zeg gen over de uitkomsten'', vindt voorzitter Alex Tess Rutten. Bij de ecologische catastrofe liep eind mei ruim 20.000 ton diesel olie in de rivieren Ambarnaja en Pjasino. De rivieren in de regio kleuren inmiddels apocalyptisch rood. Zondag meldde de lokale Groenen-partij dat de opruiming niet twee weken, maar zeker vijf maanden gaat duren. De ramp wordt in Rusland al vergeleken met die van de olietan ker van Exxon Valdez, die in 1989 37.000 ton olie lekte in de zee bij Alaska. Daarbij werd een Ameri kaanse kuststrook over een afstand van bijna 2000 kilometer ernstig vervuild. De lokale autoriteiten verzwe gen het incident drie dagen lang en het kwam pas naar buiten toen omwonenden het op sociale me- dia begonnen te melden. Pas op 3 juni kon de Russische president Vladimir Poetin de noodtoestand in het gebied uitroepen. Op zijn kenmerkende, kribbige manier riep hij de gouverneur van de regio Krasnojarsk in een video conferentie publiekelijk op het matje. ,,Waarom heeft u ons dit niet verteld? Bent u wel goed?!'' sneerde Poetin. De oorzaak van het lek was het instorten van een oliereservoir van een energiecentrale. Dat is waar schijnlijk veroorzaakt, doordat de grond eronder zacht was gewor den als gevolg van de verdwij nende permafrost. Die al duizen den jaren constant harde ijsbo- dem, smelt weg door hogere tem peraturen. Fenomeen Het probleem doet zich overal voor in Rusland en komt door een fenomeen waar de hele wereld mee kampt: klimaatverandering. Het oliedebacle in Norilsk is niet het enige dat wordt veroorzaakt door de opwarming van de aarde, - «r ÉSI stellen Russische wetenschappers. Volgens hen is het geen toeval, dat meer plagen van bijbelse omvang Rusland het afgelopen jaar hebben getroffen. Zo braken er precies een jaar ge leden branden uit in Siberië, die een recordaantal vierkante kilo meter aan bos ter grootte van Grie kenland verwoestten. Volgens Greenpeace was de CO2-uitstoot groter dan die van Zweden in een heel jaar. Vrijwel gelijkertijd leidde een orkaan bij Irkoetsk tot overstro mingen die in 180 jaar tijd niet meer zo heftig waren geweest. ,,We weten al heel lang wat er ge beurt - en als we dit weten, moe ten we een evaluatie uitvoeren, zo dat we alle risico's voor onze infra structuur beter kunnen begrij pen'', zei directeur Michail Joelkin van het Centrum voor milieu-in vesteringen vorige week in Mos kou tegen The Moscow Times. Moskou reageert evenwel lauw op de dreigende klimaatverande ringen. President Poetin houdt zich over het onderwerp altijd op de vlakte. ,,Het kan zijn dat het ge beurt, maar we weten niet of de opwarming van de aarde komt door menselijk handelen'', ver klaarde hij tijdens zijn 'state of the union' afgelopen januari. Vaarroute Die weifelende houding heeft een reden: de klimaatverandering kan Rusland ook economisch voordeel opleveren. Door het smeltende ijs in de poolcirkel komt de noorde lijke vaarroute open te liggen. Als op termijn vrachtschepen die snellere route naar Azië verkiezen, kan dat de havensteden in Noord Rusland een flinke economische impuls geven. Daarnaast ligt er in de poolzee veel olie en gas, die de Russische schatkist kan spekken. Iedereen die welwillend in het le ven staat, begrijpt dat het leed van gekleurde mensen, die dezer da gen veelvuldig hun anekdotes de len, geen onderwerp van discussie is. Het is écht waar. Ik kan erover meepraten. Om dat beeldend voor u te maken: als sommige lezers een column van mij niet kunnen waarderen, wordt er meestal ver wezen naar de afkomst van mijn ouders. 'Ga dan naar Turkije, als het hier niet bevalt'. Wat er nu gebeurt, tijdens het de bat over 'systemisch racisme', zo als onze premier dat noemde, is consequent de excessen van de protesten uitvergroten, zodat er niet daadwerkelijk over de inhoud gepraat hoeft te worden. In Ame rika is er geplun derd en zoeken linkse extremisten confrontaties op. Deze mis dragingen worden GO y @OzcanAkyol Inhoud Studenten moeten uiterlijk in 2023 collegegeld kunnen beta len per vak in plaats van per jaar. Zo kunnen ze in hun eigen tempo studeren, wat handig is als ze een studie combineren met een baan of mantelzorg of als ze een handicap hebben. Hanneke Keultjes Den Haag De olieramp vorige week in het Noord-Russische Norilsk, toont pijnlijk de gevaren die ook Rus land ondervindt van de klimaat- opwarming. Joost Bosman Moskou J i 3fea - jP* 0 Vanuit de lucht is de olievervuiling te zien als rode vlekken in de stroom van de rivier Ambarnaja. foto afp Met man en macht wordt geprobeerd de olie in de rivieren op te ruimen. fotos afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6