Oudere reiziger terughoudender besmetting? 5 42% in mijden deze zomer gezondheids risico's. Ze willen naar gebied dat ze kennen of waar ze zich veilig voelen. Nou, Frankrijk is dichtbij en heel veel Nederlanders kennen Frankrijk goed van vorige vakan ties.'' Premier Rutte zei afgelopen week dat Frankrijk nog niet dui delijk heeft gemaakt of Nederlan ders er welkom zijn. Waar komt die verwarring vandaan? „Misschien wacht Nederland nog op de officiële formaliteiten voor het opheffen van de grenscontro les door Frankrijk. Maar ik wil graag hier en nu duidelijk maken: op 15 juni kan er weer worden ge reisd. En we staan klaar om Neder landers te verwelkomen. De Ne derlandse regering kan ons dus op de lijst zetten met landen waar weer naartoe kan worden gereisd.'' „Jazeker, we gaan naar het depar tement Yonne, dat gezegend is met z'n Chablis-wijnen. En we gaan naar Frans Baskenland. Daar ligt Biarritz, wereldberoemd on der surfers. Maar in Baskenland hebben ze ook heerlijke lokale ka zen. Het zou wel eens een gastro nomische zomer kunnen wor den!'' Leeftijd speelt daarbij een rol, ziet opiniepeiler Gijs Rademaker van EenVandaag. Zo zijn de 55-plussers duidelijk behoudender. ,,Iets wat we al maanden in onze onderzoe ken terugzien." De werkende men sen en gezinnen met kinderen voe len zich minder kwetsbaar en ge ven aan behoefte te hebben om op vakantie te gaan. Verder pakken minder vakantie gangers het vliegtuig. De auto is duidelijk favoriet: een kleine drie kwart van de reizigers die al ge boekt heeft of dat nog van plan is, zegt dit jaar met de auto te gaan. Voor de uitbraak van het virus was dat iets meer dan de helft. „Mensen durven niet in het vliegtuig. Dat zien ze als een grote risicofactor", legt Rademaker uit. Een van de res pondenten hierover: ,,Bij proble men kunnen we direct met de auto naar huis." De vraag of buitenlandse toeris ten in ons land welkom zijn, ver deelt de ondervraagden. „Allerlei toeristen die Nederland binnenko men; onverantwoord. Dan eerst maar in quarantaine, zou ik zeg gen", vindt een tegenstanders. Iets meer dan de helft van de respon denten zegt zich zorgen te maken over een nieuwe, grote uitbraak van het coronavirus in Nederland door de komst van toeristen. Het is nog maar de vraag wat op langere termijn de gevolgen zijn voor de reisbranche. Van de onder vraagden meent in ieder geval 40 procent door de coronacrisis anders te zijn gaan nadenken over de ma nier waarop ze normaal op vakantie gaan. Vooral de milieu-overwegin- niet aan schoolvakanties zijn ge bonden, moedig ik aan om bij voorbeeld in september en okto ber te komen.'' ,,Ik denk dat Europese toeristen deze zomer dichter bij huis willen blijven. Ze gaan niet op verre rei zen waarvoor je acht uur in het vliegtuig moet zitten. Toeristen 51% voor corona 39% vr corona gen spelen daarbij een grote rol. Maar, zegt iemand ook: ,,Ik zie wel in dat juist dit soort gereis over de hele wereld pandemieën kan ver oorzaken." Plannen zomervakantie 56% vóór corona De lucht in een vliegtuig is dus niet per se veiliger dan in een normale ruimte waar mensen samenkomen. Het ligt er gewoon aan hoe je een ruimte ventileert. Ho, dat gaat wat te snel. Dat vlieg tuigen allemaal tiptop zijn uitge rust met luchtfilters, betekent nog niet dat je elkaar er niet kunt aan steken. De bekendste bewezen be smettingsroute van het coronavi rus is nog altijd die tussen mensen die te dicht bij elkaar komen. Ook het aanraken van oppervlakken waar virusdeeltjes op zitten, kan tot besmetting leiden. Wat te den ken van een besmette stewardess die alle bagageluiken nog eens controleert, eten uitdeelt of ver geet in de elleboog te niezen? Niet alles is met een Hepa-luchtfilter te voorkomen. Het zorgt ervoor dat vliegmaatschappijen hun meubi lair regelmatig schoonmaken, rei zigers verplichten een (niet-me- disch) mondkapje te dragen en ook het dringende advies geven om bij gezondheidsklachten niet te vliegen. Op sommige vliegvel den wordt de temperatuur van rei zigers gecheckt. Soms moeten pas sagiers een vragenformulier over hun gezondheid invullen. Als je kijkt naar onderzoeken over huidige of vroegere coronavirus- sen, ben je geneigd om te zeggen dat het wel kan. Er is een beroemd voorbeeld van een vlucht met een Sars-patiënt in 2003, waarbij veel meer mensen dan alleen die vlak bij de patiënt besmet raakten. Maar hoe dat precies kwam, is nooit opgehelderd. Vliegen an sich speelde bij de verspreiding van het coronavirus natuurlijk wél een belangrijke rol. Het zorgde ervoor dat het virus van China in Italië kwam, bijvoor beeld. Maar statistisch gezien lijkt besmetting binnen het vliegtuig een kleine factor. Ja, je kunt er be smet raken. Maar de kans lijkt niet groot. ,,Bij het huidige coronavirus ken ik ook geen casussen waarbij grote aantallen mensen in een vliegtuig zijn besmet", zegt lucht- vaartdeskundige Joris Melkert. ,,Ik denk dat de stapeling van maatre gelen er ook voor zorgt dat je met een veilig gevoel kunt instappen." Terugkomend op het theater: misschien kun je daar ook best met een veilig gevoel gaan zitten, met een mondkapje op, als je weet dat de ventilatie in orde is. Maar geen volle zalen, en wel volle vliegtuigen, dat is de realiteit waarmee we voorlopig moeten le ven. En dus is het aan de consu ment zelf om het besluit te ne men: vliegen of niet? ,,Ik zou het wel doen", zegt luchtvaartexpert Melkert. ,,Ik toch niet", besluit Hepa-expert Alex Spronck. ,,Waarom niet? Vanwege die men sen die zo dicht op je lip zitten. Ik zou me er niet lekker bij voelen." dinsdag 9 juni 2020 Hiervan blijft Nederland- wee en gaat 55% naar het buitenland Buiten Europa 2% voor ons klaar U zei zelf op de Franse televisie een paar weken geleden niet meer te rekenen op buitenlandse toeristen. Daarna kwamen er op Franse campings aan de lopende band annuleringen binnen. ,,De reserveringen trekken weer aan. De Franse campings zeggen nu dat ze in vier dagen tijd even veel reserveringen hebben gekre gen als in de 44 dagen ervoor. Van de hotels is 80 procent weer open. In dat interview op televisie zei ik ook: de toerismesector moet er weer bovenop komen door het binnenlands toerisme. Maar wat ik bedoelde: door Europeanen die weer in Europa op vakantie gaan. Toeristen uit landen als China en de VS komen minder.'' Gaat u zelf in eigen land op va kantie? Het coronavirus heeft veel in vloed op onze zomervakantie, zo blijkt uit onderzoek. Voor de crisis was nog ruim de helft van de 29.000 ondervraagden van plan om deze zomer weg te gaan. Nu de vakantie voor de deur staat, geeft 33 procent aan te hebben geboekt of dit nog te willen doen. Jamaica Vink Hilversum Zijn mensen door corona juist niet bang om op vakantie te gaan? A Badgasten blijven op gepaste afstand van elkaar in Biarritz, Frans Baskenland. foto afp Auto nu 20% Vliegen Heeft geboekt of is dat van plan 3% nu 72% De meeste vakantiegangers nemen het vliegtuig of de auto 3 Oké, de lucht in een vliegtuig lijkt dus wel schoon. Niks aan het handje dus? 4 De hamvraag: is vliegen veilig? A Ook op de grond neemt de luchtvaartsector de nodige maatregelen. foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5