Cuyperskerk Sas heeft met kapel weer katholiek hoekje Nu ook archeologische dimensie Trekdijk 6 Herinrichting Oostburg Oostburg heeft de laatste jaren al een kleine metamorfose onder gaan, in meerdere fases. Het Raad huisplein, Burgemeester Erasmus- straat, Burchtstraat, Eenhoorn plantsoen - waarbij een niet ge sprongen explosief werd gevonden - en het gedeelte van de Brouwer ijstraat tot aan 't Pompje waren eerst aan de beurt. Een van de meest ingrijpende transformaties volgde daarna. De Markt veran derde drie jaar geleden in een uit nodigend plein met veel groen, waar voetgangers voorrang boven automobilisten kregen. Toen is ook éénrichtingsverkeer ingesteld. Het gebied rond multifunctioneel cen trum De Windmaker en de Lange- straat werden ook heringericht. Het Ledelplein kreeg daarna een fikse oppepper, in de Langestraat kwam een nieuw parkeerterrein voor su permarkt Jumbo. Parkeren zorgenkindje Veel ondernemers en het winke lend publiek hebben het ver nieuwde centrum omarmd. Alleen het parkeren blijft een zorgen kindje, concluderen het Sluise col lege van burgemeester en wethou- ders en ondernemers- en vastgoed- eigenarenverenigingen in Oost burg. Met name op de Markt wordt geregeld buiten de vakken gepar keerd. Sluis wil daarom de vakken opnieuw en duidelijker belijnen. En er staat nog veel meer op de planning. In de vierde herinrich tingsfase is het de beurt aan het ge deelte Burgemeester Erasmus- straat-Kerkplein, Oprit en de aan sluiting op de Nieuwstraat, schrijft het college aan de gemeenteraad. Kort parkeren Het Eligiusplein krijgt ook aan dacht. Na de herinrichting moet het plein veiliger zijn en wordt de Eli- giuskerk, een beeldbepalende vrucht van de wederopbouwarchi tectuur, meer een blikvanger dan nu het geval is. Ook is het Eligius- plein dan meer dan alleen een par keerterrein. Het kerkbestuur zint daar al langer op. Verder wordt op het plein kort parkeren ingevoerd. Wie zijn auto langer wil stallen, kan terecht op de parkeerterreinen aan de Schoolstraat en de Schouw burgstraat. Sluis kan de herinrichting in Oostburg betalen omdat het een paar jaar geleden grond verkocht aan Jumbo, de supermarkt die nu aan de Langestraat tussen de Lidl en De Windmaker zit. Daar kreeg de gemeente bijna anderhalf miljoen euro voor. Daar is nog zo'n vier ton van over. Dat bedrag gebruikt Sluis om de vierde fase te bekostigen. Een commissie van de gemeente raad praat donderdag over de plan nen. Als de raad vervolgens akkoord gaat, kan de aanbesteding begin nen. SAS VAN GENT De stilte opzoeken, tot bezinning komen of een kaarsje opsteken voor een geliefde of nabestaande, het kan sinds kort weer in de Sasse Cuyperskerk, Markt 4. Helemaal achterin de kerk, links, hebben vrijwilligers een Mariakapel smaak vol ingericht. ,,Iets van het rooms-katholieke leven is terug in Sas van Gent", prijst voormalig kerkbeheerder Freddy Janssens zich gelukkig. ,,Ik vind dat mooi, ruim zeven jaar nadat de Cuyperskerk is gesloten." Dat gebeurde noodgedwongen. Het kerkbezoek was drastisch gedaald. De Elisabethparochie moest ingrijpen om het hoofd financieel boven water te houden. Mariabeeld uit Hulst Sinds 1 mei vorig jaar heeft de kerk een nieuwe be stemming, als Markt 4, met een versmarkt en ook een restaurant. Een kamer achterin, de sacristie waar de pastoor zich omkleedde voor en na de diensten, bleef leeg. Daar is de Mariakapel geko men. Pastoor Wiel Wiertz bood hulp bij de inrich ting. ,,Wij mochten van hem een Mariabeeld uit kiezen in de basiliek in Hulst", vertelt Janssens. ,,Daar waren er twee. Het beeld dat hier staat, komt oorspronkelijk uit de kapel van het Liduinazieken- huis in Hulst." Inwijding uitgesteld Janssens had het liefst zo veel mogelijk religieuze voorwerpen uit de Cuyperskerk gebruikt. Die zijn eind 2012 overgebracht naar het bisschoppelijk de pot in Bergen op Zoom. Janssens: ,,Maar daar was alles bijna weg, verspreid over andere, veelal bui tenlandse kerken." Hoe jammer hij dat ook vindt, wat telt, is dat ge lovigen weer een plekje hebben in Sas van Gent. De inwijding van de kapel is vanwege de corona crisis uitgesteld. Bezoekers kunnen er al wel te recht, als ook Markt 4 geopend is. karakteristieke bouwwerken te ver groten." Jaren geleden al, bij de aanleg van de Weizichtweg die parallel loopt aan de A58, werd een deel van de gracht gevonden die bij deze vlied berg hoorde. Maar meer leverde dat toen niet op. Nu is verder gezocht omdat de akker naast de weg deel uitmaakt van het toekomstige be drijventerrein. En wat Meijlink be treft wordt de komende tijd nog verder gezocht in de omgeving. Maar van die voorhoven vinden we er maar weinig terug. We hopen daar hier iets van te vinden." Daarom, kondigt Meijlink aan, Doe meer onderzoek, want dit is echt een heel interessante vindplaats De locatie van de vliedberg ligt ge voelig. Niet vanuit historisch per spectief, maar met het oog op de toekomst. Bovenop de middel eeuwse vindplaats moet het bedrij- venterrein Trekdijk komen. Dat plan veroorzaakt al jaren diepe ver deeldheid, zowel maatschappelijk als politiek. Voor de aanleg van het bedrijventerrein zijn onlangs meerdere bodemonderzoeken ge daan. Over water, explosieven en bodemgesteldheid viel niks bijzon ders te melden. Proefsleuven Totdat ADC Archeoprojecten proefsleuven groef om de histori sche waarde van deze plek te bepa len. ,,We hebben veel bakstenen ge vonden in de gracht die rond de vliedberg heeft gelegen, dus er heeft een stenen gebouw gestaan op die vliedberg", concludeert An- nelies van Benthem van ADC. Zij vermoedt dat de stenen motte in el kaar is gestort en dat de stenen in de gracht zijn beland. ,,Die kans is wel heel groot. Het is niet logisch dat mensen ver met stenen gingen sjouwen om de gracht te dempen." Bestaande vliedbergen Archeoloog Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst laat er geen twijfel over be staan: de vondst is zeer de moeite waard. ,,Juist omdat nog bestaande vliedbergen als waardevol worden beschouwd, worden ze ook goed beschermd. Dat betekent tegelij kertij d dat we daar niet kunnen gra ven om meer te weten te komen over de geschiedenis. Deze vlied berg biedt meer mogelijkheden om onze kennis over deze voor Zeeland Rumoer of heibel ,,Wij zijn altijd op zoek naar het voorterrein van zo'n motte. Daar stond een grote boerderij van de ambachtsheer. Was er rumoer of heibel in de buurt, dan trokken de mensen zich terug op de motte. zal het advies van de Walcherse Ar cheologische Dienst aan de ge meente Middelburg luiden: doe meer onderzoek. ,,Want dit is echt een heel interessante vindplaats." dinsdag 9 juni 2020 VL Oppepper centrum in vierde fase Het centrum van Oostburg wacht opnieuw een grote herin richting. Het gedeelte Burge meester Erasmusstraat-Kerk- plein, Oprit en de aansluiting op de Nieuwstraat krijgen een op pepper. Volgens de gemeente en ondernemers is dat hoogno dig. Bob Maes Oostburg Voormalig kerkbeheerder Freddy Janssens in de mede door hem ingerichte Mariakapel in de vroegere Sasse Cuyperskerk, nu Markt 4. foto camile schelstraete Ooit stonden er bijna tweehon derd in heel Zeeland, en ruim zestig op Walcheren. Veel vlied bergen en mottekastelen zijn door boeren afgegraven om hun akker glad te maken. Af en toe komen de restanten weer aan het licht, zoals nu bij Nieuw- en Sint Joosland. ,,Dit is een be langrijke middeleeuwse vondst die we zeker verder moeten on derzoeken." Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland -Bernard Meijlink, archeoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55