t te. 4Ht ï*8*&? 12 ZEELAND VISSEN INTREK ï3> V',-: V S®è*ï# W V„ Sinds de coronacrisis wint de hengelsport ook in de regio flink aan populariteit. ,,Ik zit al twintig jaar in de winkel en dit heb ik echt nog nooit meegemaakt A Bgsa^'-rl•sFGStm p' VC v Landelijk verdubbelde het aantal nieuw uitgegeven vispassen in de periode tot en met mei, ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Ook in onze regio zien visclubs het ledenaantal de laatste maanden explosief stijgen. ,,Ik zit elk weekend aan het water, maar tegenwoordig zit ik nooit meer alleen", zegt Jos van Avendonk, wed strijdvisser en secretaris van de Raamsdonksveerse hengelsportver eniging Het Loze Vissertje. Die ver eniging kreeg er sinds de coronacrisis zo'n veertig leden bij, op een totaal van tweehonderd. En Van Avendonk ziet de populari- teitspiek ook terug in de cijfers bij Fe deratie de Alm en Biesbosch, de over koepelende organisatie van hengel sportverenigingen die in de Bies- bosch mogen vissen. ,,We hebben al duizend vergunningen bij moeten la- ten drukken, en die zijn voor een groot deel ook alweer weg." Wat al die mensen ineens zo leuk vinden aan vissen? ,,Voor mij is het leuke het onbekende", zegt Van Avendonk. ,,Ik heb meestal wel een plannetje bedacht over waar ik welke vis kan vangen met welk aas, maar je weet nooit of het goed uitpakt. En je zit lekker in de natuur. Liefst met mooi weer, natuurlijk, maar ik ben geen mooiweervisser hoor." Opvallend is dat het vooral veel jongeren zijn die steeds vaker een hengeltje uitgooien. ,,Dat is op zich niets nieuws, die visten al vaak ille gaal, dat werd een beetje door de vin gers gezien. Maar nu worden ze ook lid van een vereniging." Enzo Knol als ambassadeur Hoe dat kan, daarover heeft Bart van Vugt wel een idee. De eigenaar van hengelsportspeciaalzaak Fauna Hen gelsport in Raamsdonksveer ziet het aan zijn klandizie. ,,Met name de groep onder de zestien jaar zie ik veel in de winkel. Ouders die zelf al vis ten, zijn het meer gaan stimuleren, maar op YouTube zie je ook mensen als Freek Vonk en Enzo Knol tegen woordig langs de waterkant zitten." Met name die laatste heeft zich ontpopt tot een ware 'ambassadeur van de hengelsport', vertelt Van Vugt. ,,Hij vist vooral op roofvissen, dat is een heel actieve manier van vissen. Hij gaat bijvoorbeeld met een boot het water op, terwijl je misschien denkt aan suf op een stoeltje zitten. Hij maakt het cool." En zijn volgers kunnen hem ook makkelijk achterna. Want beginnen met vissen, dat hoeft niet zo moeilijk te zijn, zegt Van Vugt. ,,Als je gewoon met een vaste hengel met een dob bertje langs de waterkant wil zitten, ben je met een hengel van rond de 10 euro al klaar. Met een stoeltje, tuigje en wat aas erbij zit je op een startbe drag van twintig euro totaal. Wil je een werphengel, zodat je op grotere vissen of roofvissen kunt vissen; dat kan met een startsetje van dertig tot veertig euro", vertelt hij. ,,Maar je kunt het zo gek maken als je zelf wil: ik heb hier ook hengels van 1600 euro hangen." Die zal een beginner niet snel no dig hebben, maar goede begeleiding des te meer, zegt Van Avendonk. ,,Ik zie veel beginnersfouten. Vooral de jeugd is snel afgeleid, heeft weinig geduld. Die gooien hun hengel luk raak in het water, denken: ik vang niks, en dan zie je ze nooit meer te rug." Maar bij goede begeleiding hoort ook; zo natuur- en diervriendelijk te werk leren gaan. ,,Het blijft een le vend wezen, en je blijft te gast aan het water. Zorg dat die beesten geen schade ondervinden, door ze goed te onthaken en ze alleen met natte han den te pakken, zodat de slijmlaag om de schubben niet beschadigt. Daar heb je ook zelf voordeel van; want dan kun je ze de volgende keer weer vangen. En neem geen vissen mee. Maak er gewoon een mooie foto van, dan heb je ook een aandenken." Maar zelfs Enzo Knol kan de piek van de laatste maanden niet verkla ren. Sinds de coronacrisis verkocht Van Vugt 30 procent meer vispassen dan normaal. ,,Ik zit al twintig jaar in de winkel en dit heb ik echt nog nooit meegemaakt", zegt Van Vugt. En daarbij zitten niet alleen jonge be ginners; veel mensen die vroeger vis- Neem geen vissen mee, maak er gewoon een mooie foto van ten, pakken hun oude hobby weer op. De grote oorzaak; de coronacrisis. Want als de kroegen niet open zijn, dan moet je iets. ,,Mijn broertje heeft er normaal echt een hekel aan, maar zelfs hj is aan het vissen geslagen'', zegt Van Vugt lachend. ,,Dan maar met een sixpackje langs de kant van het water gaan zitten." Geen terrasje of festival Om dezelfde reden vissen vissers die altijd al visten, nu nog vaker. ,,Dat merk ik ook aan mezelf", zegt Van Vugt. „Normaal hou ik er wel van om een terrasje te pakken, of naar een festival te gaan. Maar ja, dat ging niet, dus ging ik maar vissen." En als de festivals en de vakantie niet doorgaan, blijft er bovendien geld over voor andere zaken, ziet hij. ,,Iets simpels als een hoofdlampje, die verkoop ik normaal veel van 20 euro. Nu kopen mensen vooral de lampjes van 50 euro. Ze maken er meer geld voor vrij." Dat is niet alleen goed voor de sportvisserij, zegt Remco Schreuders, voorzitter van koepelorganisatie Sportvisserij Zuidwest Nederland. ,,Ook voor de handel, de horeca en de lokale middenstand. Mensen die normaal een paar keer per jaar gaan vissen, gaan nu veel vaker en maken er echt een dagje uit van. Dat levert ook in andere sectoren meer op." Of al die nieuwe aanwas voor de hengelsport ook behouden blijft voor nS de coronacrisis? Dat weet Schreu- ders nog niet. ,,We hebben geen stra tegie om die mensen aan het einde van het jaar aan boord te houden. We hopen gewoon dat mensen inzien hoe fijn het is om rustig in de open lucht aan het water te vertoeven." dinsdag 9 juni 2020 VL V B «*9B1 Freek Verhulst Raamsdonksveer Jos van Avendonk aa het viswater in Geertruidenberg. FOTO RENÉ SCHOTANUS/ PIX4PROFS - Jos van Avendonk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53