I We mogen weer vliegen, maar hoe zit het met het risico van Mg m 4 Premier Rutte twijfelt nog, maar Frankrijk weet het zeker: een zomervakantie op een camping in de Provence of in een chambre d'hote in de Dordogne: het kan weer. TOERISME GRENZEN OPEN k zeg het hardop en op- I recht: Nederlanders, jullie I zijn weer welkom in I Frankrijk. We rollen de I rode loper voor jullie uit!'' Jean-Baptiste Lemoyne, de Franse staatssecretaris voor Toe risme (foto), herhaalt het keer op keer in een interview met deze krant. ,,De grenzen gaan weer open. Nederlanders, jullie zijn onze buren. Ik zeg: kom naar hier deze zomer!'' De afgelopen weken was er con tinu onduidelijkheid: kunnen we wel of niet naar Frankrijk op va kantie? Eerst zeiden de Fransen zelf dat ze geen buitenlandse toe risten meer verwachtten. En vo rige week maakte premier Rutte bekend dat Frankrijk nog niet op de 'gele lijst' staat van toegestane vakantielanden. De reden: Parijs heeft nog niet officieel laten weten of Nederlanders welkom zijn. Staatssecretaris Lemoyne wil nu voor eens en altijd duidelijk heid geven. „Ja, Nederlan ders mogen straks weer naar Frankrijk komen. Absoluut. Vanaf 15 juni gaan veel Europese landen hun wederzijdse grenscon troles weer opheffen. Het aantal coronabe smettingen is flink gedaald. Daardoor kunnen mensen weer gaan reizen in Europa." TOESTROOM ,,Ja. Er zijn meer dan 20.000 Ne derlanders met een huisje in Frankrijk. Ik heb gemerkt op soci ale media dat zij bang zijn dat ze niet naar hun vakantiehuis toe kunnen. Ik wil ze geruststellen: ze zijn welkom. Frankrijk is ook hün thuis.'' „Je kan gewoon weer een kopje koffie met een crois sant bestellen, op een terras met uitzicht op zee. Maar we moeten ons allemaal aan nieuwe hygiëneregels houden. We moeten af stand houden. Als je naar een restaurant gaat, moet je in Frankrijk een masker opheb ben als je op- ÉY wjmmagm staat om bij- voorbeeld af te rekenen. Op stran den zal er vaak één pad zijn om het strand op te lopen en een ander pad om weer weg te gaan. En er komt ruimte tussen mensen. De lokale autoriteiten gaan dat rege len. Maar in principe zijn de Franse stranden weer 'normaal'. Alleen is 'normaal' met meer: vijf mensen per vierkante meter.'' ,,Er zijn in Frankrijk geen verbo den bestemmingen. Ik denk wel dat reizigers zélf, of het nou Ne derlanders of Fransen zijn, naden ken over wat ze willen. Uit opinie peilingen blijkt dat mensen de drukte willen mijden. Ze gaan waarschijnlijk vaker naar het plat teland, waar het rustiger is. Of ze huren met de familie een eigen huisje op 20 of 30 kilometer van het strand, waardoor ze het con tact met anderen beperken. Veel mensen zoeken ruimte. Nou, dat hebben we in Frankrijk.'' ,,Ik vraag me wel eens af: waarom zouden we het vakantieseizoen niet verlengen? De najaarsvakantie is ook prima om in Frankrijk op vakantie te gaan. Dan is ons land óók heel mooi. En senioren, die Cabaretier Claudia de Breij maakte zich dit weekend in een column ontzettend druk over de voorkeursbehandeling die de vliegindustrie in haar ogen krijgt. Als podiumkunstenaar zit zij noodgedwongen thuis, omdat bij eenkomsten met veel mensen vei ligheidshalve niet mogen door gaan. Bij vliegen is dat lange tijd dicht op elkaar zitten blijkbaar geen probleem, constateerde De Breij. Want dat mag gewoon, en de 1,5 meterregel geldt er niet. Vliegmaatschappijen beroepen zich op de aanwezigheid van het 'Hepa-luchtfilter', dat een groot deel van de aanwezige stof deeltjes in een vliegtuig regelma tig filtert en zo zorgt voor schone lucht. Doe alle theaters en cafés ook maar zo'n Hepa-filter, op perde De Breij. KLM meldt dat de lucht in de cabi nes van haar vliegtuigen elke drie minuten volledig wordt ververst. Daarmee krijgt de gemiddelde passagier ruim tachtig keer meer lucht aangeboden dan normaal nodig is bij 'inpandige condities', stelt een woordvoerder. De lucht in het vliegtuig komt steeds voor de helft van buiten en voor de andere helft uit het vlieg tuig zelf. Bij die binnenlucht wordt '99,99 procent van de virus sen en bacteriën' afgevangen, zegt KLM. Daarmee voldoet de Neder landse maatschappij aan de aller hoogste classificaties die er zijn, verduidelijkt de woordvoerder. Er zijn namelijk ook Hepa-filters De lucht in een vliegtuig is niet per se veiliger dan in een normale ruimte die maar 85 procent van alle rond dwarrelende deeltjes filteren. ,,Maar elk Hepa-luchtfilter maakt al een enorm verschil", zegt Alex Spronck van het bedrijf Aeris Luchtfiltering. Bovendien, stelt luchtvaartdes- kundige Joris Melkert van de TU Delft, werken luchtfiltersystemen in vliegtuigen zo dat de lucht stroom naar beneden wordt afge bogen, waardoor de lucht snel richting de vloer beweegt en dus niet van gezicht naar gezicht. Dat kan in theorie wel, zegt Spronck, die speciale ventilatie systemen met Hepa-filter voor be- drijven en particulieren ontwerpt. ,,Maar je ziet ze nergens." Dat heeft twee redenen, zegt hij. Één: de Hepa-filters gebruiken veel meer energie dan normale ventila tiesystemen, en zijn daardoor een stuk duurder en milieuonvriende lijker in gebruik. Ten tweede: als een ventilatie systeem in een theater of gemeen schapshuis voldoende gebruik maakt van frisse buitenlucht, is de extreme luchtfiltering van een Hepa-systeem totaal onnodig. In een vliegtuig is dat heel anders: op de ijle lucht op kilometers hoogte kan een mens niet overleven. Daarom is normale ventilatie er niet mogelijk, en moet lucht die van buiten binnenkomt, eerst worden verwarmd en bewerkt. dinsdag 9 juni 2020 GO In Frankrijk ligt de rode loper Frank Renout Parijs Kampeerders, een Buitenlandse toeristen per jaar in Frankrijk (2017) in miljoenen 1. Britten 12,7 2. Duitsers 11,8 3. België en Luxemburg 11,3 4. Zwitserland 7,0 5. Spanje 6,8 6. Italië 6,7 7. Nederland 4,4 weekendje Parijs, mensen met een tweede huisje in Frankrijk: ie dereen is welkom vanaf 15 juni? Maar een vakantie in Frankrijk zal dit jaar wel anders worden, toch? fTyj-JgiS. '«Slf ESS sjgg Zijn er plekken waar we beter niet naartoe kunnen gaan? Dus niet meer hutje-mutje-Médi- terranée. Maar als de grenzen open gaan, zouden wel veel men sen tegelijk kunnen komen... FOTO BART KOETSIER Als het aan de vliegmaatschap pijen ligt, stappen we liever van daag dan morgen weer massaal in het vliegtuig. Maar is dat wel virusveilig? En is er eigenlijk wel verschil tussen het vliegtuig en een theater? Chris van Mersbergen Schiphol 1 Zorgt zo'n Hepa-luchtfilter inderdaad voor schone lucht? 2 Zou zo'n speciaal filter ook in een theater een oplossing kunnen zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4