fill® mmz II mm* 9 HUISDOKTER OP RUST ONDERZOEK NAAR COVID -19 Sinds vorige week is Alfons Leempoels uit Rotselaar beroemd in heel Vlaanderen. Niet alleen omdat de huisdokter op rust al 103 is. De krasse kerel wandelt in juni elke dag anderhalve kilometer in zijn tuin. Na een maand stappen, moet dat goed zijn voor een heuse marathon. De opbrengst is voor een onderzoek naar Covid-19. Zuiderburen >r lis- yJ Ja vJJs-' 1 Nj< ,,-r - Rotselaar is een gemeente van ongeveer 15.000 in woners nabij de univer siteitsstad Leuven. Top onderzoekers van de Katholieke Universiteit Leuven en het Uni versitair Ziekenhuis werken sa men om het effect van Covid-19 op de mens te begrijpen. Dat on derzoek steunt Alfons Leempoels op een wel erg unieke manier. Zijn kleinzoon die turnleraar is, te kende in opa's tuin een lus uit van 145 meter. In die grote tuin ver toeft hij vaak sinds het begin van de coronacrisis. Op straat waagt Alfons zich liever niet. Maar hoe kwam hij dan op het idee om in die tuin een marathon te lopen? „Excuseer, lopen doe ik niet. Ik hou het bij wandelen", meldt de dokter aan de andere kant van de lijn. ,,Ik probeer elke dag tien rondjes van 145 meter te maken. Eind juni zou ik dan een marathon afgelegd moeten hebben. Vandaag zit ik nog maar aan drie rondjes. Ik moest dringend naar de kapper Vroeger deed ik nooit echt aan sport (lacht). Dat idee ontstond toen we de beelden zagen van die Britse kapitein Tom Moore van 99 jaar. Die zamelde ook geld in door elke dag in zijn tuin te wandelen. De kinderen zegden me: 'papa, jij kan dat zeker zo goed'! Ah ja, ik ben vier jaar ouder en ik heb geen looprek nodig. Het is goed, ik ga dat ook doen, reageerde ik. Eigen lijk zei ik dat wat om te lachen. Maar de kinderen hielden me aan die belofte. Ik vind dat niet erg, hoor. Ik ben de oudste huisarts van het land. Ik wil graag tonen dat zoiets een waarde heeft. Vroe ger deed ik nooit echt aan sport. Maar als huisdokter sportte je so wieso. Ik heb de tijd nog gekend van de onverharde wegen. Met de auto of met de fiets kwam je niet altijd tot bij de patiënt. Heel vaak moest ik daar te voet naartoe. In 1943 ben ik hier in Rotselaar be gonnen met mijn praktijk. Pas in 1992 ben ik daarmee gestopt. Toen was ik 75 jaar, het was goed ge weest." Geheim Aan een 103-jarige moet je het wel vragen. Wat is het geheim om zo oud te mogen worden? ,,Gehei- men kan je beter niet vertellen, toch? (lacht) Ik heb een zwaar le ven gehad, hoor. Een heel zwaar leven zelfs. Maar weet u, vroeger Vandaag zit ik nog maar aan drie rondjes. Ik moest dringend naar de kapper was er weinig aandacht voor ge zond eten of voor een dieet dat je moest volgen. Maar ik begreep al snel dat je beter zo weinig moge lijk dierlijke vetten gebruikte en dat overgewicht te mijden was. Mijn vrouw en ik gebruikten ook heel weinig zout. Zou het dat kunnen zijn? Mijn vrouw is in elk geval 99 geworden. En ik ben nu al 103, in 1917 ben ik geboren." Andere tijd 1917, dat betekent dat hij als kind de laatste pandemie nog heeft be leefd. Toen sloeg de Spaanse griep toe. ,,De Spaanse griep heb ik in derdaad overleefd. Maar als dokter heb ik in 1957 ook de Aziatische griep meegemaakt. Ik vond dat veel erger dan het coronavirus. In elk huis waren er wel zieken, het was onbeschrijflijk. De men sen waren wel minder zwaar ziek dan nu en ze genazen sneller. We reldwijd waren er meer dan 1 mil joen doden. Cijfers voor België zijn er niet echt, die zouden liggen tus sen 20.000 en 70.000 doden. Het leven ging ook gewoon door, scho len of cafés bleven open. Ik weet het wel, dat was een andere tijd dinsdag 9 juni 2020 Alfons (103) wandelt een marathon GO In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: 103 jarige Alfons Leempoels loopt een marathon in zijn tuin 5 Rotselaar - Alfons Leempoels M De kleinzoon van Alfons zette een parcours uit in zijn tuin. Iedere dag loopt de 103-ja- rige een aantal rondjes. Het is de bedoeling dat hij dan eind juni een marathon gewandeld heeft. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE -Alfons Leempoels Wie de actie van Alfons Leem poels wil steunen, vindt alle in formatie op de Facebookpa- gina 'Dokter Leempoels doet zijn ronde'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41