NIEUWS 3 'Tel overwaarde huis mee bij eigen risico voor verzorging' Prijs voor verslaggeving tramaanslag Ouderen die in een verpleeghuis terechtkomen, moeten vaak een forse eigen bijdrage betalen. Het Centraal Planbureau (CPB) stelt voor het systeem zó te veranderen, dat die lasten voor mensen die jarenlang in een instelling verblijven wat draaglijker worden. Wie nu 70 is, weet vaak niet ofhij uit eindelijk in het verpleeghuis belandt. En weet dus ook niet of en hoeveel hij kwijt zal zijn aan de eigen bijdrage. De overheid heeft immers bepaald dat ouderen die in een instelling belan den, een deel van de kosten van het verblijf- tussen de 60.000 en 160.000 euro per jaar - zelf moeten betalen. Hoe hoger het inkomen en het vermo gen is, hoe hoger de eigen bijdrage, al bedraagt die nooit meer dan 2419,40 euro per maand. Het zijn vooral middeninkomens voor wie de bijdragen flink kunnen oplopen. Een verpleeghuisbewoner die jaarlijks tussen de 14.000 en 45.000 euro per jaar krijgt, kan tot wel 70 procent van het netto-inkomen kwijt zijn aan de eigen bijdrage; lagere en hogere inkomens zijn in verhou ding (veel) minder kwijt. Vooral voor bewoners die jarenlang in een instelling verblijven, loopt de rekening flink op, blijkt uit onderzoek dat het CPB heeft uitgevoerd in sa menwerking met het kennisnetwerk voor alles wat met de 'oude dag' te ma ken heeft, Netspar. Zij betalen bij el kaar opgeteld tienduizenden euro's voor de gehele verblijfsduur. En één op de honderd is zelfs minimaal 80.000 euro kwijt - tot ruim boven een ton - omdat zij tien jaar in het ver pleeghuis wonen. Spaargeld Dat de rekening in latere jaren hard oploopt, komt deels doordat bij de be rekening van het eigen vermogen in eerste instantie alleen wordt gekeken naar het inkomen en het aanwezige spaargeld. Eventuele overwaarde uit het eigen huis wordt pas na vier jaar meegeteld. Dit geldt overigens alleen voor langstlevenden. Zolang de ver pleeghuisbewoner nog een partner heeft die thuis woont, telt het eigen huis niet mee. Het CPB stelt nu aan de politiek voor om het risico op hoge kosten vanwege een lang verblijf in een verpleeghuis beter te spreiden. Het idee is om spaar geld en de overwaarde van het eigen huis op dezelfde manier te behande len en de overwaarde op de eigen wo ning al vanaf dag één mee te laten tel len. Dit betekent dat alleenstaande be zitters van een koopwoning in de eer ste vier jaren in het verpleeghuis een hogere eigen bijdrage moeten betalen en in latere jaren juist minder. Voor deel hiervan is dat de tarieven omlaag kunnen. Per euro hoeft men bij een opname minder eigen bijdrage te be talen. Voordeel Een voorbeeld: wie een inkomen van 20.000 euro en een overwaarde van 150.000 euro heeft, betaalt in het hui dige systeem in het eerste jaar een ei gen bijdrage van 13.625 euro (inclusief circa 4000 euro als vergoeding voor kost en inwoning). Vanaf jaar 5 telt het eigen huis mee en komt dat bedrag uit op 22.025 euro. In jaar 10 bedraagt de bijdrage 20.475 euro. Als het kabinet het CPB-voorstel overneemt gaat de 'knik' eruit: de bij drage is in het eerste jaar 18.870 euro en daalt naar 15.513 euro in jaar 10. Bij komend voordeel is dat de bijdragen voor mensen zonder huis en/of alleen spaargeld omlaag kunnen. ROTTERDAM Journalisten Carla van der Wal, Tobias den Hartog, Peter Koop en Yelle Tieleman hebben een Tegel gewonnen. De vier krijgen deze belangrijkste journalis tieke prijs van Nederland voor hun verslaggeving in deze krant na de tramaanslag in Utrecht. Ze waren vanwege drie ver halen over de aanslag in deze krant genomineerd: een pro fiel van de dader op de dag van de aanslag (18 maart 2019), nieuws rond het wei gerende wapen van de dader en een reconstructie van de aanslag. De jury prijst hun verhalen vanwege de feitelijke manier waarop ze zijn geschreven. Ook de vele invalshoeken en de combinatie van landelijke en regionale verslaggeving noemt de jury uitstekend journalistiek werk. dinsdag 9 juni 2020 Leerlingen van de Mariaschool in Eem- nes mochten giste ren ter ere van de eerste normale schooldag in maan den over de rode loper naar binnen. Daar verwelkomde directeur Elmar Zwart alle leerlin gen bij het school hek. Na maanden van schoolsluiting vanwege de corona crisis en de laatste weken met halve klassen mochten de basisscholen giste ren weer volledig open. Elmar Zwart gaf de meeste leer lingen (die dat wil den) een 'voetje' als begroeting. FOTO CASPAR HUURDEMAN CPB: eigen bijdrage verpleeghuis eerlijker Laurens Kok Den Haag Alleenstaande bezit ters van een koopwo ning betalen in de eer ste vier jaren in het verpleeghuis een ho gere eigen bijdrage en in latere jaren minder. De angst, dechaos en de klopjacht Een van de prijswinnende artikelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3