'Belangen boeren Groedenaar ziet superzddzame vlinder heel groot' 5 Het einde van de geborgde zetels bij de waterschappen lijkt in zicht. Een landelijke commissie adviseert deze af te schaffen. Tot opluchting van de een. Tot ongenoegen van de ander. „Helaas is de discussie er een op basis van emotie in plaats van verstand." Een keer in de vier jaar mag ie dereen naar de stembus voor een nieuw waterschapsbe stuur. Toch bepaalt de kiezer niet het complete bestuur. Een deel van de plekken, de ge borgde zetels, is vooraf al verge ven aan vertegenwoordigers van de boeren, de bedrijven en de natuurbeheerders. Bij wa terschap Scheldestromen zijn dat er zeven van de dertig: drie voor bedrijven, drie voor land bouw en één voor natuur. Be langenorganisaties bepalen wie deze plaatsen innemen. Het systeem leidt regelmatig tot discussies. Op verzoek van de Tweede Kamer is daarom een commissie ingesteld om de toekomst van de geborgde ze tels te onderzoeken. De com missie, onder leiding van Jan Boelhouwer, heeft nu haar eindrapport aan minister Cora van Nieuwenhuizen aangebo den. Het advies is ondubbel zinnig: schaf de geborgde zetels af. Binnen het Zeeuwse water schap is Johan Hessing (50Plus) de felste voorstander van het afschaffen. Wim van Gorsel (ongebouwd) is juist vurig pleitbezorger van het systeem. Het is de kers op de taart voor vlinderwaarnemer Huib van Iwaarden (foto) uit Groede. Half april vond hij een wel heel bij zondere vlinder in zijn lichtval: de zwartvlekspik- kelspanner. Het is de eerste waarneming in Zeeland. De zwartvlekspikkelspanner (menophra abrubtaria) is een zeer zeldzame vlindersoort. De Vlin derstichting vermoedt dat in Zuid-Holland enkele lokale popu laties zitten, maar in Zeeland was de nachtvlinder nog nooit gezien. Totdat Huib van Iwaarden er op 16 april een in de lichtval in zijn tuin vond. „Het is een zeldzame zwer ver. In heel Europa is hij de laatste honderd jaar maar 120 of 130 keer gezien. In Nederland zelfs maar zeven keer. Bij Rotterdam, in Fries land en in Venlo." En nu dus ook in Groede. Een groep specia listen heeft verzekerd dat Van Iwaarden het bij het rechte eind heeft. ,,De bevestiging heeft door corona wat langer geduurd. Mijn vrouw en ik waren echter direct overtuigd. Voor honderd procent. Dit is de meest speciale vlinder die ik ooit heb waargenomen. Het is echt de kers op de taart." Het waar nemen en ver volgens verifiëren van vlinder soorten is niet zo eenvoudig, zegt de Groedenaar. ,,Het zijn maar kleine diertjes, dus ze zijn veel moeilijker te spotten dan bijvoorbeeld grote vogels. Ik gebruik een lichtval met ultravio lette straling. De vlinder vang ik in een potje. Daarna ga ik determine ren en stuur foto's naar waarne- ming.nl. Daarna laat ik de vlinder weer los." Hoe de zwartvlekspikkelspan- ner in de tuin van Van Iwaarden in Groede is beland? Het is gissen. ,,Het is een dwaalgast, zoals ze dat noemen. Hij zou uit het noor- den van Frankrijk kunnen komen, daar zitten enkele populaties. Ook in de buurt van Kortrijk zijn er waarne mingen. Ik weet niet of de opwar ming van de aarde ervoor zorgt dat hij zijn grenzen naar het noorden opdringt." De Groedenaar werkt mee aan een meetnetpunt waarin vlinder- waarnemers statistieken delen. ,,Als de zwartvlekspikkelspanner vaker wordt gezien en waarne mers dat in het meetnetpunt aan geven, kun je daar voorzichtige conclusies uit trekken. Het zou ook een zwerver kunnen zijn die nieuw leefgebied zoekt." Of de vlinder zich in West-Zeeuws- Vlaanderen wil vestigen, is de vraag. ,,De mens ging ook pionie ren, op zoek naar nieuwe plekken om te leven, maar is niet overal ge bleven." Van Iwaarden, die ook vogelspe cialist is, is nu vijf jaar vlinder waarnemer. Hij is helemaal in zijn nopjes door zijn speciale vondst. ,,In deze droevige tijden is er toch nog positief nieuws." „Dit is het advies waar we al be vreesd voor waren", zegt Wim van Gorsel. „Drie van de vijf commissieleden hebben zich in het verleden al kritisch uitgelaten over de geborgde zetels. Dan kun je niet spreken van een ge heel onafhankelijk advies." Boeren, bedrijven en natuur beheerders hebben onevenredig groot belang bij een goed func tionerend waterschap, zegt Van Gorsel. „Om die in de toe komst veilig te stellen heeft de wetgever destijds be paald dat deze geborgd die nen te worden middels de geborgde zetels. Deze sec toren betalen ook een sub stantieel hogere bijdrage aan het waterschap. Een landbouw bedrijf van 75 hectare bijvoor beeld is 7000 euro per jaar aan waterschapslasten kwijt." „Het bedrag heeft totaal geen relatie met inkomen en moet ook in jaren dat er verlies wordt ge draaid, worden betaald. Verwij zingen naar een feodaal stelsel of soortgelijke reacties raken dan ook kant noch wal en tonen alleen maar de onwe tendheid aan van sommigen die hierover een mening hebben. Helaas is de discussie over de geborgde zetels er een op basis van emotie in plaats van verstand." Nu zijn 23 van de 30 zetels voor de burgers ('ingezetenen'), vertegenwoordigd door een groeiend aantal politieke partijen. Bij Schel destromen zijn dat er inmiddels tien. „Er zijn steeds meer partijen waar geen boeren in zitten. De geborgde zetels zijn een prima instrument om ervoor te zorgen dat bij deze politieke versnippering de onevenredig grote belangen van na tuur, bedrijven en landbouw ook in de toekomst verzekerd blij ven." dinsdag 9 juni 2020 GO Weg met geborgde zetels, of toch niet? Rolf Bosboom Middelburg Bob Maes Groede De zwartvlekspikkel- spanner Wim van Gorsel: ,,Je kunt niet spreken van een geheel onafhankelijk ad vies." FOTOMAR- CELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37