s? Wennen aan idee Wientjes 'EU gaat te laks om met regels pulsvisserij' 'Zo intens, hier aanwezig Koken zijn 2 Het Abdijplein in Middelburg was te klein voor een demonstratie in coronatijd. Zo'n 800 demonstranten werden gistermiddag toegelaten voor het bijwonen van de toespraken voor Black Lives Matter. DEMONSTRATIE ANTI-RACISME 9 Commentaar De loer die Barbara Visser Zeeland draaide, maakt het niet gemakkelijk nuchter naar de kwestie marinierska zerne te kijken. Maar het moet. Want Zeeland moet het ijzer smeden nu het heet is. Nu de regering het verlies van de kazerne nog ruimhartig wil compenseren. Wat tot nu toe bekend is over het pakket van adviseur Ber nard Wientjes, maakt je niet meteen enthousiast. Wat doet een zwaar beveiligde gevangenis voor het vestigingsklimaat en voor het imago van Zeeland? Brengt een expertisecentrum ge organiseerde misdaad die dringend gewenste honderden banen? Is het logisch justitiële instellingen terug te sturen naar Zeeland terwijl ze nog maar kort geleden zijn vertrokken? Ook zou gedacht worden aan een betere spoorverbinding, en aan meer onderwijs. Dat klinkt al beter, hoewel het niet denkbeeldig is dat meer Zeeuwen dan buiten de provincie gaan werken. Tegen meer onderwijs kan niemand zijn. Het is dus even wennen aan dit compensatiepakket. Toch moet Zeeland dit voorstel zeer serieus nemen. Want alternatie ven liggen niet voor het oprapen. Als die zo duidelijk waren, had Zeeland ze wel samen met Wientjes geclaimd. Uiteindelijk gaat het niet om de vraag of het een droompakket is. Als het voor stel heel wat extra werkgelegenheid oplevert die niet na een paar jaar weer weg kan glippen, en als het bovendien zorgt voor beter openbaar vervoer en beter onderwijs, dan mogen de Zeeuwse overheden hun neus er niet voor ophalen. Compensatie voor verlies marinierskazerne maakt niet meteen enthousiast Begin 2019 viel het doek voor de pulsvisserij. De meeste vissers moesten er vorig jaar mee stoppen. Elk land mag nog 5 procent van de vloot laten pulsvissen totdat in juli 2021 het totaalverbod in gaat. Over de interpretatie van die 5 procent- regel is verschil van mening. In 2010 kregen 22 schepen, toen 5 procent van de Nederlandse boomkorvloot, toestemming om de pulskor te ge bruiken. Later groeide dat aantal tot ALMANAK Na dik 23 jaar onder moeders vleugels, heeft het jong in Zie- rikzee een eigen nest gevonden. Een paar straten verderop, op roepafstand. Makkelijk wanneer het avondeten klaar is, want zelf in de pannen roeren is nu niet z'n grootste passie. Bovendien was zijn keuken na de verhui- 84. Bloom stelt dat het huidige aan tal schepen als basis geldt en komt uit op maximaal 15. Nederland gaat uit van de oorspronkelijk 22 ver gunningen, waarvan één van een Zeeuwse visser. Nederlanders pulsen onder buitenlandse vlag en ook dat steekt de Fransen Wat de Fransen ook steekt is dat Nederlanders onder een buiten landse vlag gaan pulsen. Vorige maand werd in Stellendam een schip omgebouwd voor de pulsvis serij, zo meldde de website Visse- rijnieuws. Dat kon doordat Duits land nog niet aan de 5 procent zat. zing 'volgebouwd', waardoor de weg naar het fornuis was gebar ricadeerd. Goed excuus dus om aan te schuiven bij moeders pappot. Toen oma laatst infor meerde of hij toch al eens zelf had gekookt, keek iedereen met verbazing op bij het horen van een ferm: ,,Ja.... Water!" Al maand geen corona-opnames Handrem vergeten bij Oude Haven: auto te water Aan de Oude Haven in Colijnsplaat is gisteroch tend een auto in het water beland. Er zat op dat moment niemand in de auto. Om 09.25 uur werd melding gemaakt van de te water geraakte auto. Rondom het water van de Oude Haven vinden momenteel werkzaamhe den plaats. Een van de medewerkers is waar schijnlijk de handrem vergeten aan te trekken waardoor de auto het water in rolde. Bij het on geval is niemand gewond geraakt. Een bergings bedrijf heeft de auto weggehaald. Vlissingen Man verzet zich tegen aanhouding Ruim tweehonderd mensen volg den de demonstratie vanaf een plek buiten het plein. Organisatoren Li- senne Delgado en Angelique Duijndam werden positief verrast door de enorme opkomst voor de demonstratie. Hoewel ze, met hulp van tientallen vrijwilligers, het hele Abdijplein hadden ingericht met kruisen op twee meter afstand van elkaar, hadden ze er niet op gere kend dat het plein vol zou raken. Laat staan dat mensen de demon stratie vanaf het plein Balans of het Koorkerkhof moesten volgen. Mooier nog dan de overweldi gende toeloop was zowel de gemê leerdheid als de eensgezindheid van het gezelschap. Vertegenwoor digers van alle kleuren rassen lieten tussen provinciehuis en Zeeuws Museum weten dat iedereen er toe doet. ,,We verdienen allemaal te ademen", stelde spreekster Debby Esmee. Die constatering was - net als bij betogingen elders in het land de afgelopen week - de aanleiding voor de demonstratie: de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd door politiegeweld. Veel betogers refereerden op een stuk karton of een ander bord de woorden 'I can't breathe'. Ook leuzen als 'Black lives mat ter', 'All lives matter', 'I will not be silent' en 'Iedereen tegen racisme' spraken boekdelen. Na eerder ex cessief geweld tegen zwarte men sen en acties daartegen blijkt het ook in 2020 nog nodig om stelling te nemen tegen racisme, benadruk ten alle sprekers. ,,If you're tired of De aanleiding voor de demonstratie: de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd door politiegeweld hearing about racism, imagine how tired people are of experiencing it" ('Als je moe wordt van gesprekken over racisme, stel je dan voor hoe moe mensen zijn die het ervaren') liet een betoger op het plein weten. Zeeuwse mossel Engels leek soms de voertaal, hoe wel dat Delgado als onderzoeker van University College Roosevelt nauwelijks was opgevallen. Borden met 'Ik ben sprakeloos' en 'Het wordt tijd om die Zeeuwse mossel open te breken' waren overigens ook duidelijk voor de enkeling die Helemaal vooraan op het Ab dijplein staat de Groningse Mu- riël van Halen. Achtendertig jaar woonde ze in Zeeland. ,,Het is zo intens, weet je. Hier aan wezig zijn, met zoveel verschil lende culturen, leeftijden en k- achtergron- 'i den. Dat maakt me J0P blij. Zeker ook gr omdat ik genoeg blanke mensen zie. mk Dat is een goed te ken. Na de dood van George Floyd moet er echt eens een keer verandering ko men." dinsdag 9 juni 2020 De Franse milieuorganisatie Bloom vindt dat de EU moet in grijpen omdat Nederland nog te veel schepen toestaat elektrisch te vissen. Bloom klaagt bij de Europese Ombudsman dat het dagelijks bestuur van de EU te laks reageert. Theo Giele Brussel Tip? redactie@pzc.nl GOES/TERNEUZEN Het is al een maand gele den dat voor het laatst een Zeeuw met corona klachten in het ziekenhuis werd opgenomen. Dat blijkt uit cijfers van het RIVM. De laatste zieken huisopname stamt van 8 mei. Sindsdien stierven voor zover bekend wel acht Zeeuwen met het co ronavirus. Dat waren voor namelijk bewoners van verpleeghuizen. De voor lopig laatste Zeeuw die met corona overleed, was op 2 juni. Het aantal zie kenhuisopnames van Zeeuwen met corona staat op 152, het aantal sterfgevallen op 68. COLIJNSPLAAT De politie heeft gister middag pepperspray moeten gebruiken om een 22-jarige Vlissinger aan te houden die zich misdroeg op het Basken- burgplein. De politie hield hem tegen voor een bromfietscontrole. Zijn snorfiets bleek niet in orde, waarna de man zich volgens de politie 'recal citrant en opstandig' ge droeg. Toen de politie de man wilde aanhouden, vluchtte hij. Agenten kon den hem achterhalen, maar de man verzette zich zo hevig dat ze pep- perspray nodig hadden om hem in de boeien te kunnen slaan. 'ledereen René Hoonhorst en Timo van de Kasteele Middelburg M Muriël van Halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34