'De Heilige Geest was een effectieve vorm van Google Translate' 44 MEDIA CULTUUR 29 dat politie en justitie de advocaat verden ken van lekken over een lopend strafon derzoek aan crimineel Ridouan Taghi, moest de NPO terug naar de tekentafel. Ziet de overkoepelende organisatie van het publieke bestel zich gedwongen voor wisselende omroepen en presentatoren te kiezen a la het dagelijkse discussiepro gramma Opi? 'De gewone man' Volgens insiders kwam de verrassendste proefaflevering van de Evangelische Om roep (EO): een talkshow met Kefah Al- lush die afgelopen najaar nog de Sonja Barend Award won voor zijn gesprek in De Kist met oud-commandant der strijd krachten Peter van Uhm. Ook inhoude lijk viel de pilot op. De EO kiest heel dui delijk voor een talkshow met meer ruimte voor 'de gewone man' in plaats van 'de welbekende experts' die meestal in dergelijke programma's aanschuiven. Of Allush, die vanavond begint met een nieuw programma (zie rechts op deze pagina), oren heeft naar een talkshow om 19.00 uur is maar de vraag. Hij is ook ge kozen voor de zomerpresentatie van Opi. De race lijkt toch vooral te gaan tussen BNNVara en AvroTros. Die laatste om roep experimenteerde met Splinter Cha- bot, Roos Moggré en Dionne Stax. Als het aan de omroep ligt, zitten straks wis selende sidekicks aan tafel. Jort Kelder en politiek verslaggever van EenVandaag Joost Vullings vervulden deze rol in een pilot waarin werd gehamerd op een laag drempelige benadering van vooral kunst en cultuur. De NPO wil na DWDD af van de kritiek dat een talkshow te veel ruikt naar de Amsterdamse grachtengordel. De Tros heeft daarin met zijn traditie in mu ziekfeesten op het plein een reputatie hoog te houden. Of AvroTros met (een of meerdere van) deze namen een kans maakt om dagelijks een heel seizoen te vullen? Chabot en Moggré zouden nog niet geheel klaar zijn voor dat 'zware tilwerk'. En in Hilversum is veel kritiek op de presentatie- en inter- viewkunde van Dionne Stax die na haar overstap van de NOS hoopte op fraaie tv- klussen. Die blijven voorlopig uit. Voor Opi werd ze al gepasseerd. De voormalig nieuwslezer moet het voorlopig nog even doen met DNA Onbekend en haar pro gramma Stax Toine op NPO Radio 1 dat nog weinig lof oogst. BNNVara (verantwoordelijk voor DWDD) is intussen als de dood het tijd- slot te verliezen en maakte om die reden 'een berg' pilots met onder andere Renze Klamer, Sophie Hilbrand, Tim Hofman en Simone Weimans. Opvallend is dat in deze context ook geregeld de naam van Annechien Steenhuizen valt, ook nadat haar huidige omroep NOS met klem ont kent dat zij in de race is. De anchor van het Acht Uur Journaal zou ook geen pilot hebben geschoten. Zou achter de scher men stiekem een transfer naar BNNVara in de maak zijn? ,,De NOS probeert An- nechien koste wat kost binnen te hou den. Ze hebben nog geen goede vervan ging gevonden'', aldus een ingewijde. Polderoplossing Bij gebrek aan een favoriet zou directeur video van de NPO Frans Klein altijd kun nen gaan voor een polderoplossing, zoals dit ook succesvol bij Op1 gebeurde. Dan krijgt elke omroep een beetje zijn zin. Ook het duo Sybrand Niessen en Mar- tine van Os - van Tijd voor MAX - wordt soms genoemd als 'oplossing'. Het twee tal zorgt waarschijnlijk niet voor een ge wenste aanwas van meer jongere kijkers, maar feit is wel dat ze in 2018 in de voor avond (toen een tijdelijke oplossing van enkele weken) verrassend goed scoorden. Sterker, de kijkcijfers waren beter dan die voor Margriet van der Linden die met M momenteel het tijdslot vult. De top van de NPO hakt op korte ter mijn de knoop door, zo klinkt het achter de schermen. Het zijn bewogen weken voor Kefah Allush. Vandaag gaat zijn EO-serie van start waarin hij bekijkt hoe discipelen het evangelie verspreidden en in de zomer is de presentator een van de nieuwe gezichten van Op1. k geloof het pas echt als ik op de stoel zit en de start- I tune hoor'', zegt Kefah Al- I lush (50) over zijn nieuwe zomerbaantje aan de talkshowtafel op NPO 1. Met Margje Fikse wordt hij verantwoordelijk voor de dins dagavonden in juli en augustus. Als presentator bij Radio 1 en winnaar van de Sonja Barend Award in 2019 - voor het beste tele visie-interview met de Neder landse generaal Peter van Uhm - zijn een-op-eengesprekken geen onbekend terrein. ,,Maar dit is wel het hoofdveld van de Nederlandse televisie. Om daar de kans te krij gen, deel te nemen aan het natio naal debat, dat is verschrikkelijk spannend en een eer. Mijn natuur lijke nieuwsgierigheid is mijn kracht aan tafel.'' Die nieuwsgierigheid uit Allush ook in de vierdelige reisserie Jezus van Nazareth verovert de wereld. Als een rafeltje aan een oude trui, zo omschrijft Allush het begin van zijn zoektocht naar de levensloop van de apostelen van Jezus. ,,Je trekt aan een verhaal en er komen er nog veel meer tevoorschijn.'' Sekte tot wereldreligie Er is geen ruimte om al die verha len van de twaalf discipelen uit te diepen. Allush volgt twee van hen, Petrus naar Rome en Taddeüs naar Armenië, om het antwoord te vin den op de vraag waarom een kleine Joodse sekte aan het begin van onze jaartelling in de eeuwen daarna uit groeide tot een wereldreligie. De keuze voor Petrus stond buiten kijf. „Jezus heeft ge zegd dat Petrus letterlijk de discipel is op wie hij zijn kerk wil bouwen", zegt Allush. „Apostel Thomas was een an dere optie, hij bracht het chris tendom naar India. Of misschien wel de be kendste, Judas Iska- riot, die Jezus ver raadde. Toch ko zen wij voor Taddeüs, door zijn werk werd Arme nië het eerste land met het christendom als staatsgodsdienst. De serie is een melange van zelf vertellen en uit zoeken.'' Allush, die in 2018 met Jezus van Nazareth de voorloper van deze vier afleveringen maakte, vertelt over de serie met een bezieling die de disci pelen zelf ook moeten hebben ge had bij het verspreiden van het evangelie over het Romeinse Rijk. ,,Het is fascinerend om voor te stel len dat als een verhaal maar krach tig genoeg is, het heel tastbare con sequenties kan hebben. In dit geval groeiden de ervaringen van een klein en onbetekenend groepje mensen uit tot een godsdienst waar onze huidige normen en waarden en cultuur op zijn gebaseerd. Dat gegeven is prachtig voor een verha lenverteller als ik.'' Het is een boeiend deel van de geschiedenis, het rondzaaien van een geloof door slechts twaalf men sen. ,,In Jeruzalem staan borden met in 182 talen het gebed Onze Va- Als een verhaal maar krachtig genoeg is, kan het heel tastbare gevolgen hebben der. Hoe hebben ze dat voor elkaar gekregen? Verspreiden zonder an dere talen te spreken. Het verhaal is grensoverschrijdend en de Heilige Geest was als een oude, maar effec tieve vorm van Google Translate.'' Twee factoren zijn doorslagge vend geweest, denkt Allush die in de serie bijstand en duiding krijgt van archeoloog Jürgen Zangenberg en historicus Fik Meijer. In een roe rige tijd - het Romeinse Rijk brok kelde langzaam af - gaf het verhaal van de twaalf apostelen hoop. Ver schoppelingen kregen met het christendom wat meer perspectief. Daarnaast waren de apostelen blijkbaar zo hartstochtelijk dat ze met gevaar voor eigen leven bereid waren om over Jezus van Nazareth te vertellen. Heeft Allush, die tot zijn 30ste atheïst was en daarna houvast vond in het geloof, het antwoord gevonden waar hij in de serie naar zocht? „Daar is dit pro gramma niet voor ge maakt. Soms moet je ook vragen opwer- pen waar men- I sen zelf over nadenken. Of besluiten dat er geen eenduidig P antwoord is. Een verhaal kent meer dere perspectieven." dinsdag 9 juni 2020 GO Thomas Sijtsma Presentator Kefah Allush, één van de nieuwe ge zichten van Op1. FOTO WILLEM JAN DE BRIUN —Kefah Allush, presentator Jezus van Na zareth verovert de wereld, vanavond, 20.45 uur, NPO 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29