*9 t J n i i L heeft met miljoenen volgers II 25 ECV niet terug voor de zware taak die op zijn schouders rust en is positief nen zijn tot het einde van het jaar. Het is echter nadrukkelijk nooit het bedrag geweest wat het voet bal aan Den Haag zou hebben ge vraagd. Dat zijn echt twee totaal verschillende dingen. ,,Om bij de cijfers te blijven: de totale omzet in het Nederlandse betaald voetbal is 620 miljoen euro per jaar. We gaan ervan uit dat er sprake is van 331 miljoen gederfde inkomsten. Het voetbal lost daar zelf een groot deel van op, name- lijk 190 miljoen euro. Dus resteert er nog 140 miljoen. Deze cijfers zijn voorgelegd aan alle clubs in het betaald voetbal en iedereen stond achter die getallen. Ze klop pen volledig.'' ,,Daar zijn we duidelijk over. Het is geen doel op zich om alle 34 clubs door deze crisis heen te trekken. De clubs die al problemen hadden, moeten het straks niet beter heb ben door deze coronacrisis. Wij stellen dat elke club maximaal der tig procent van de gederfde in komsten kan claimen in dit fonds. We hebben er goed zicht op, we hebben de cijfers van november 2019 als uitgangspunt genomen. De cijfers dus van voor de corona crisis.'' ,,Het Nederlandse voetbal is be kend in de hele wereld. Het is een prachtig exportproduct. Het voet bal doet iets met Nederland. Het doet aan nation building en aan so ciale verankering. Dat willen we graag overeind houden. Als we iets hebben geleerd van de kredietcri sis in 2008, is het dat we toen een deel van de opleiding, bijvoor- beeld in de bouw, zomaar hebben weggegooid. Daar gingen we op besparen. Het zou erg zonde zijn als we dat met het voetbal ook zouden doen. Als je ziet hoeveel talent we telkens weer weten op te leiden in ons voetbal.'' ,,We hebben afgesproken dat de clubs niet mogen besparen op al hun maatschappelijke projecten, het vrouwenvoetbal en hun jeugd opleiding.'' ,,Ik begon op 4 mei, toen werd in Den Haag nog gezegd dat we er van uit moesten gaan dat we een heel seizoen zonder publiek zou den gaan voetballen. Maar het ble ken dagkoersen. Een maand later denken we alweer over eerder voetballen en wanneer met pu bliek. Ons plan geeft gefaseerd aan wanneer we hopelijk weer volle dig kunnen trainen, wanneer we oefenwedstrijden en weer echte wedstrijden kunnen spelen, eerst met een deel van het publiek en later in een vol stadion.'' ,,Ze zeggen: misery needs company. We moeten echt meer gezamen lijk optrekken. De clubs hebben elkaar hard nodig om een compe titie te kunnen spelen. En voor de beeldvorming was het ook niet verstandig om rollebollend over straat te gaan. We moeten gewoon vaker met één standpunt naar bui ten komen. Dat mag je ook van ons verwachten. We hebben blijkbaar tijd nodig gehad om tot dat inzicht te komen.'' ,,Ik ben dankbaar dat de clubs col lectief voor mij hebben gekozen om in deze crisissituatie te helpen. Dat voelt als een vorm van ge noegdoening'' Wie denkt dat Hamilton nu al leen maar zo uitgesproken is omdat deze kwestie in zijn straatje past; nee, er is zoveel meer waar hij zich druk om maakt. Gisteren schreef hij nog dat hij 'geschokt en 'verbijs terd' is ('We verdienen betere lei ders!) door de manier waarop de Britse regering corona probeert te Ons land eerde een man die Afrikaanse slaven verkocht! Welk standbeeld volgt? bestrijden. En drie maanden terug was hij in Australië werkelijk de enige van alle twintig Formule 1- coureurs die zich na de besmetting van meerdere monteurs afvroeg wat ze daar als sport in hemels naam nog deden in Melbourne, aan de andere kant van de wereld, met alle seinen op rood. ,,Amerika sluit de grenzen, de NBA ligt stil, maar Formule 1 gaat door. Cash is King", besloot hij. Kritiek, menig topsporter wenst er zijn vingers niet aan te branden. Maar Hamilton loopt er niet voor weg, zelfs niet als kritiek gericht is aan wereldleiders of de maatschap pij. Wie zo kritisch is, kan natuur lijk kritiek terug verwachten. Kimi Raikkönen vond het vorig jaar 'on gepast' dat juist Hamilton hamerde op een schonere levensstijl. ,,Ik denk dat Formule 1 nou niet het be ste platform is om mensen de les te lezen'', meende de Finse routinier. Het is de tegenwind waar de zes voudig wereldkampioen niet meer van in de war raakt. Hij weet dat hij als multimiljonair en succesvol sporter gemakkelijker iets kan ver oordelen. ,,Maar dat betekent nog niet dat ik bevreesd zou moeten zijn om me uit te spreken over din gen die een positieve verandering teweeg kunnen brengen. Of ik an dere mensen aanzet tot nadenken, heb ik niet in de hand. Maar ik zou het gevoel hebben dat ik niks posi tiefs bij zou dragen als ik het niet zou proberen.'' dinsdag 9 juni 2020 GO gezamenlijk optrekken' En de angst dat clubs die er al een bende van maakten deze cri sis aangrijpen om er met steun weer bovenop te worden gehol pen? Dus niet alle clubs er doorheen trekken. Maar wat dan wel pre cies? Daar mogen we niet op besparen. Het klinkt allemaal positief. Wat een duidelijkheid en eensge zindheid opeens in het voetbal. Hoe voelt het om na jouw vertrek bij Feyenoord weer terug te zijn in de voetbalwereld? Lewis Hamilton is een uitgesproken topsporter. Zijn stem heeft bovendien een grote impact. foto epa - Lewis Hamilton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25