Dit virus sterkt de generaties die na ons komen 23 een c0rc>nak0mpas René Diekstra Is dit een ingreep van de evolutie, omdat er te veel mensen zijn? Wat kunnen we leren van de lockdownperiode? Mensen met kinderen of een eigen bedrijf hebben het de afgelopen maanden be paald niet minder druk gehad dan voor de crisis. Tony Crabbe: ,,We verkeren in de uitzonderlijke situatie dat we afstand kunnen ne men tot ons werk. Afstand geeft letterlijk inzicht. Ik zie deze crisis als een goed mo ment voor reflectie. Over onszelf, in relatie tot onze omgeving, vrienden, familie, ons werk maar ook in relatie tot de planeet. Door de maan denlange thuisisolatie zijn onze gedragspatronen over hoop gegooid. Daardoor heb ben we de uitgelezen kans om ons eigen leven opnieuw in te richten.'' ,,We weten uit onderzoek dat als mensen door een moei lijke periode zijn gegaan, ze er altijd sterker en veerkrach tiger uit komen. Een crisis levert vaak positieve dingen op. Het brengt over het alge meen helderheid over wat en wie we echt belangrijk vin den. We geven vaak de ande ren of de omstandigheden er de schuld van dat we zo crazy druk zijn, maar dit is het mo ment om jezelf te confronte ren met de kern, namelijk: in 'Mijn grootste zorg is dat we na deze crisis terugvallen in onze oude patronen - dat hebben we gezien na de financiële crisis' hoeverre ben ik er zelf ver antwoordelijk voor?'' ,,Het is overduidelijk dat de wereld na corona verandert. Aan de andere kant is het mijn grootste zorg dat we terugvallen in onze oude pa tronen. Niet elke crisis leidt tot de gewenste verandering - dat hebben we gezien na de financiële crisis. Maar be paalde zaken vragen om een antwoord. Neem nu de digitalisering. Organisatie-adviesbureau McKinsey heeft onderzocht dat we in de afgelopen twee maanden een versnelde digi taliseringslag hebben doorge maakt die we anders in vijf jaar zouden doormaken. De 'digitale afleidingen' waaraan we dagelijks worden blootge steld, zijn alleen maar erger geworden. Hoe gaan we om met de stress die deze infor matiestroom oplevert?'' ,,Uit een onderzoek onder duizend mensen blijkt dat 48 procent zich na een maand al opgebrand voelde. Mensen werken gemiddeld drie uur per dag meer en kunnen hun werk moeilijker loslaten. Ze ervaren onderliggende ge voelens van angst en onze kerheid en zorgen over hun toekomst. Heel praktisch zou ik zeg gen: ga na de crisis met je werkgever heronderhandelen over je arbeidsvoorwaarden. En meer in het algemeen: richt je in plaats van alsmaar druk te zijn, actief op dat wat belangrijk voor je is, de din gen die je voldoening, vreugde en plezier geven. Dan ontstaat er een positieve bedding en ben je straks klaar voor de volgende fase.'' II et is prachtig weer, we zitten met de kinderen en kleinkinderen in de tuin, de afgesproken afstand aanhoudend. I Dan vraagt Liam van 10: ,,Waarom zijn er coronavirussen?'' De vraag overvalt me. ,,Liam, eerlijk gezegd, ik heb daar nog nooit over nagedacht.'' Later op de avond, kijkend naar Opi, realiseer ik me dat ik in geen enkel praatprogramma van de afgelopen maanden die vraag heb horen stel len. Is het een onzinnige vraag? Onbeantwoord baar misschien? Het is wat al te gemakkelijk Liams vraag op die manier af te serveren. Prach tig juist dat een kind zich kan verwonderen over iets wat volwassenen uit de weg gaan. Want waarom heeft de evolutie, als we dat als de belangrijkste scheppende kracht op deze pla neet nemen, ons niet uitgerust met weerbaar heid tegen coronavirussen? Me dunkt dat het daarvoor tijd genoeg heeft gehad. Of worden we op deze aarde neergezet als halffabricaten die door blootstelling aan ge varen hun weerbaarheid moeten ontwikkelen? En kunnen we die weerbaarheid pas aan vol gende generaties doorgeven als die vaak genoeg geoefend en genetisch is ingegraveerd? En moet het eerst talrijke keren dodelijk misgaan? Of, confronterender: is dit virus een manier waarop de evolutie het mensdom verjongt, na melijk door een dramatisch opruiming van oude loten aan de stam om levensruimte te creëren voor de jonge? Is het een corrigerende ingreep van de evolutie? Met als kernbood schap: 'jullie zijn met veel te veel op deze pla neet, leven in stedelijke gebieden veel te dicht op elkaar, hoog tijd dat jullie je beter spreiden, meer afstand houden en je gedrag veranderen'. Dat laatste is wel het meest opmerkelijke as pect aan de coronacrisis. De enige maatregelen die we vooralsnog ter beschikking hebben zijn niet van medische, microbiologische of virolo- gische aard maar psychologische, gedragsveran- derende maatregelen. Zoals handenwassen, af stand houden, mondkapjes dragen. Ik snap daarom ook absoluut niet waarom de praatprogramma's elke avond weer een blik virologen opentrekken. Want daarvan moeten we het voor deskundigheid op het gebied van gedragsverandering toch echt niet hebben. dinsdag 9 juni 2020 In uw boek schrijft u dat we drie dingen zeker weten over het coronavirus: het is verschrikkelijk, het zal over gaan en het zal tot gewel dige dingen leiden. Tot wat dan? - BEDRIJFSPSYCHOLOOG TONY CRABBE Je hoort ook vaak dat men sen het liefst terug willen naar het leven zoals het was vóór Covid-19. De voorspellingen zijn dat in het najaar heel wat men sen een burn-out krijgen. Wat raadt u hen aan? Diekstra vindt het vreemd dat de vraag die kleinkind Liam stelt over Covid-19 nog steeds niet is beantwoord Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23