GEZOND Microsofts bedrijfspsycholoog bedenkt Vraag het onze specialisten 22 In coronatijd valt thuis werken met wellicht ook nog kinderen over de vloer veel mensen zwaar. De Britse bedrijfspsycholoog Tony Crabbe (51) komt met tips in zijn speciaal vanwege de crisis geschreven boek Een nieuw begin. Hoe zorg je beter voor jezelf? Mag ik vakantie dagen in deze tijd ook doorschuiven? Wat doe je als een partner geen zin meer heeft in seks? Mijn penis is krom in erectie, valt dat te verhelpen? et zou zomaar kunnen dat het aantal burn-outs dit jaar stijgt. Thuiswerkers ervaren gemiddeld 40 procent meer stress dan normaal, meldt de burn- outpoli. Mensen voelen meer druk, spanning en onzekerheid. Tony Crabbe - schrijver van de bestseller Nooit meer te druk en bedrijfspsy choloog bij onder meer Microsoft en Disney - stelt een andere manier van leven en werken voor die houdbaar is tot ver voorbij alle coronamaatregelen. Aan de telefoon geeft hij tips hoe je overeind blijft en zelfs gelukkiger uit deze episode kunt komen. TIP 1 Ga niet in de overlevingsstand ,,Denk niet: ik moet dit volhouden. Dat is een cri sismentaliteit en die is ongezond; daarvoor duurt deze pandemie te lang. Na deze crisis breekt er geen tijd aan waarin we kunnen bijkomen, dus we moeten vandaag al goed voor onszelf zorgen. We hoeven niet te wachten tot Covid-19 is verslagen om geluk te vinden.'' TIP 2 Doe vergelijkend onderzoek „Gebruik de psychologische afstand die door de lockdown is ontstaan, om te reflecteren'', zegt Crabbe. Nu onze gedragspatronen maandenlang overhoop zijn gegooid, hebben we de uitgelezen kans om van buitenaf naar ons leven te kijken en een soort test te doen. Stel jezelf de vragen: hoe zag mijn leven vóór de lockdown eruit en hoe ziet mijn huidige leven eruit? Wat werkte wel en wat werkte niet goed? Oftewel: wat wil je behouden en waar wil je afscheid van nemen?'' TIP 3 Experimenteer met nieuwe routines ,,Dit is hét moment om dat hele probleem van drukte te vervangen door betere gewoontes en te experimenteren met nieuwe routines'', zegt de psycholoog. ,,Ga bijvoorbeeld bij jezelf te rade: wat waren de beste lockdownroutines die je erop na hield met het gezin, met jezelf, in je werk en voor je gezondheid? En bouw daar op voort.'' Door een gezondere houding ten aanzien van je werk aan te nemen, door meer tijd met je geliefden door te brengen, door minder in plaats van meer te doen, wordt je leven kleurrijker en vreugdevoller.'' TIP 4 Volg je coronakompas Een kompas is van onschatbare waarde om te navi geren door onbekende wateren. Door te ontdekken wat voor jou belangrijk is, wat je kernwaarden zijn, maak je je eigen 'coronakompas'. Pak een vel papier en teken een kwadrant waarin je je kernwaarden of focuspunten opschrijft qua privéleven en werk. Hang het kompas op je koelkast en check zo nu en dan of je nog in de pas loopt met je kernwaarden. TIP 5 Stel je coronateam samen ,,Goede relaties versterken het immuunsysteem en verminderen het risico op angst en depressie. Van betere relaties worden we niet alleen gezonder, we zullen ook gelukkiger zijn'', zegt Crabbe. ,,Ons ge- luksniveau en ons positiviteitsgevoel vergroten we ook door andere mensen te helpen.'' Dus is het goed te weten wie in jouw leven be langrijk zijn. Gemiddeld bestaat de inner circle van een mens uit vijftien personen. Schrijf op wie dat voor jou zijn. Stel je 'corona-ondersteuningsteam' samen: ,,Wie luistert, zonder te oordelen, wanneer ik iets kwijt moet? Wie geeft goed advies? Wie weet dingen die nu nuttig zijn? Wie maakt me aan het lachen?'' TIP 6 Omarm imperfectie en maak een niet-doenlijstje Een terugkerend onderwerp in het boek Een nieuw begin is: streef niet naar perfectie. „Accepteer dat je op het gebied van werk soms minder presteert, dat je je soms ongelukkig voelt of even niet die begrip volle ouder bent. Wijs een paar gebieden aan waarop je wilt excelleren en laat de rest los.'' In dezelfde lijn ligt het advies om een 'niet- doenlijstje' te maken met daarop: te veel gedachte loos achter het scherm zitten, werk voorrang geven boven dierbaren. Bedenk dat vaker nietsdoen ook goed is voor de weerstand. TIP 7 Doe speels in plaats van serieus Zorg dat je niet te vast komt te zitten in wat Crabbe noemt een 'serieuze staat'. Volg het nieuws, maar met mate. Lees voor elk negatief of somber nieuwsverhaal tenminste drie positieve nieuws- verhalen. Zet op gezette tijden harde muziek op, zing mee, dans, doe gek, speel spelletjes. Dat geeft een positief gevoel, plezier en energie. dinsdag 9 juni 2020 GO 'Gebruik de Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Je werkgever mag je niet zo maar verplichten vrije dagen op te nemen. In veel bedrijven is het in de zomer rustiger en kan je werkgever je wel ver zoeken vakantie op te nemen, zodat niet al het personeel te gelijk weg is als in septem ber de topdrukte weer aanbreekt. Vaak stem je sowieso vakantie met je collega's af, dus nu ook. Inmiddels zijn er versoe pelingen aangekon- SEKSCOACH CARLA RUTGERS Bij deze vraag ga ik ervan uit dat die persoon geen therapie wil. Je kunt je partner niet ver plichten om seks te hebben als de behoefte ontbreekt, en andersom kan iemand zijn partner geen seks onthou den als diegene er zelf geen behoefte aan heeft. Als het verlangen naar seks niet groot is dan is het mogelijk deze situ atie te accepteren als er voldoende HUISARTS RUTGER VERHOEFF Dat kan duiden op de ziekte van Peyronie. Bij deze aandoe ning vormt de penis krom bij een erectie. De oorzaak is lit tekenweefselvorming in een zweilichaam (of twee) van de penis. Erfelijkheid zou een rol kunnen spelen, net als een verwonding, een hoge bloeddruk, sui kerziekte of verminderde doorbloeding. Het komt maar weinig voor: 1 tot 2 op de 1000 digd en mag je weer naar som mige landen toe. Maar zelfs als je dat nog niet wilt, is het han dig even vrij te zijn na de span ningen van de afgelopen maanden en het vele schake len tussen werk, thuisonder- wijs, kinderen, mantelzorg en zovoort. Met huizenruil, uit stapjes in eigen land en kam peren in je tuin is een vakantie gevoel te creëren en laad je je batterij op, wat ook of mis schien juist nu belangrijk is. Waar je normaal in de zomer wellicht twee of drie weken achtereen neemt, kun je nu kiezen om twee keer een week te nemen en te bespreken of last minute een mogelijkheid is in ver band met het weer. liefde en intimiteit blijft. Als er aangeraakt en geknuffeld wordt. Want aanraking en liefde hebben we allemaal nodig. Seksuele zelfzorg blijft belangrijk voor beide partners: jezelf opwinden, seksuele energie laten stromen in je li chaam en die energie ontladen is belangrijk voor je vitaliteit en je gezondheid. Als de partner deze situatie niet wil accepte ren dan zijn er een aantal mo gelijkheden, natuurlijk altijd in openheid en in volwassen overleg! Je kunt iemand inhuren voor seksuele zorg, je kunt naar een sekswerker gaan of je spreekt samen af dat seks met een ander mo gelijk is (open relatie). mannen tussen de 40 en 60 jaar oud kunnen er last van hebben. U kunt last krijgen van pijnlijke erecties en een ver minderd gevoel. Soms lukt het niet meer om te vrijen. Voor een behandeling kan uw huis arts u verwijzen naar een ge specialiseerde kliniek. Van de werking van orale me dicijnen is tot op heden geen helder wetenschappelijk be wijs, het helpt in elk geval niet bij iedereen. Dat geldt ook voor injecties in de penis verharding, crèmes, shock wave en andere therapieën. Een operatie is pas moge lijk als de ziekte drie maan den stabiel is en dat is bij de meeste mensen na een jaar het geval. coronacrisis ten goede' MACHTELD VAN HULTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22