ECONOMIE 17 Het Nederlandse kleinbedrijf houdt het hoofd met moeite boven water. Toch blijven veel ondernemers, zoals opticien Oscar Nieuwenhout, positief. 80 procent van het Nederlandse kleinbedrijf verwacht binnen een half jaar op zwart zaad te zitten en daardoor de rekeningen niet meer (op tijd) te kunnen betalen. Bij een vijfde is zelfs sprake van een acuut liquiditeitstekort. Dat blijkt uit on derzoek van het online financie ringsplatform BridgeFund. De geldverstrekker peilde de stemming onder 659 Nederlandse organisaties met maximaal vijftig medewerkers. Een van de uitkom sten is dat het gros van de kleinere ondernemers een extra lening neemt om het hoofd boven water te houden. Van de bedrijven die een liquiditeitstekort verwachten, schat de helft dat het een bedrag tussen de 5000 tot 30.000 euro no dig heeft, 16 procent voorziet een tekort van 30.000 tot 50.000 euro en 10 procent van de ondervraagde ondernemers vreest een gat van zeker 50.000 euro. Ondanks de overheidssteun en de versoepeling van de lockdown verwacht een kwart van de onder nemers dat ze de komende drie maanden nog 80 procent minder omzet draaien dan voor de uitbraak van het coronavirus. Vooral horeca ondernemers maar ook winkeliers houden daar rekening mee. Echt verrassend is die uitkomst niet, vindt Julian van de Steeg, di recteur en medeoprichter van het financieringsloket. ,,We weten dat sommige sectoren als de horeca en de retail door de lockdown hard ge troffen zijn. Dit maakt duidelijk waar ondernemers het nog tegen moeten opnemen.'' Mals Uit de voorspelling van het Cen traal Planbureau (CPB) bleek on langs al dat dat niet mals zal zijn. Het CPB becijferde dat als de om zetdalingen door de coronacrisis zes maanden of langer aanhouden een kwart van de bedrijven in het midden- en kleinbedrijf proble men zal hebben om aan zijn kort lopende financiële verplichtingen te voldoen. Als de steunmaatrege len niet worden meegerekend, geldt dit zelfs voor de helft van de bedrijven. Volgens het onderzoek van BridgeFund heeft een deel van de bedrijven al personeel moeten ont slaan en geplande investeringen stopgezet. Des te opvallender is dat ondanks de slechte en sombere vooruitzichten de ondervraagde ondernemers redelijk positief blij ven. Zo zegt in het onderzoek van BridgeFund slechts 3 procent van de ondernemers een naderend fail lissement te vrezen. Een opvallend gegeven, vindt ook Van de Steeg. Volgens hem typeert dit de onder nemer. ,,Dat zijn mensen die kan sen zien en kansen pakken. De veerkracht en creativiteit is groot, dat laat het wel zien. En ze hebben een drive om door te blijven gaan.'' Schade Volgens het onderzoek verwacht ruim een kwart van de onderne mers meer dan een jaar nodig te hebben om de geleden schade in te halen. Iets meer dan de helft van de ondernemers gaat ervan uit hun verlies dit jaar goed te maken. Een van de ondernemers die positief blijft is de 59-jarige opticien Oscar Nieuwenhout van Oscars' Optiek uit Zoetermeer. Aan het begin van de coronacrisis vreesde hij geldnood en dacht hij een lening van 4000 euro nodig te hebben, bovenop de lening van ruim 16.000 euro die hij voor het eind van het jaar moet hebben af gelost. ,,De eerste weken zat ik in de rats of ik het financieel allemaal zou kunnen bolwerken. Er kwamen veel minder klanten en de rekenin gen blijven gewoon doorlopen.'' Uiteindelijk bleek hij die extra fi nanciering toch niet nodig te heb ben, vertelt hij. Hij verkoopt welis waar minder monturen maar kon dat verlies redelijk opvangen door het doen van oogmetingen. Ook doet hij vooronderzoek in samen werking met de oogarts van het na bijgelegen ziekenhuis. ,,Het klinkt als een succesverhaal maar ik ben iemand die niet bij de pakken gaat neerzitten. Ik ben meteen om tafel gegaan met verschillende crediteu ren om te zien wat er mogelijk was en gelukkig heeft het voor mij goed uitgepakt.'' En dat geldt kennelijk voor meer ondernemers. Volgens het onder zoek verwacht zo'n 15 procent van het kleinbedrijf de komende drie maanden juist meer omzet te draaien. Het gaat dan vooral om de bouw en de voedselgerelateerde detailhandel. In de bouw denkt een kwart van de ondernemers binnen een jaar terug te zijn op het oude omzetniveau. Het zou Van de Steeg niet verbazen als de bouw op de lange termijn juist profiteert van de coronacrisis. Hij denkt dat consumenten die de afgelopen maanden geld gespaard hebben dat nu in de verbouwing van hun huis willen stoppen. Hoe het op de lange termijn gaat en of het zo blijft, durft hij niet te voor spellen. 4 dagen 4*-Van der Valk bij De Mookerheide en Nijmegen dinsdag 9 juni 2020 GO Ondernemers vrezen geldnood door coronacrisis Natasja de Groot Rotterdam 10 procent van de onder vraagde ondernemers voorziet een gat van ten minste 50.000 euro. Slechts 3 procent van de onder vraagde ondernemers vreest voor een naderend faillissement. Opticien Oscar Nieuwenhout zag zijn inkomsten teruglopen. Hij vangt die financiële klap op door meer oogmetingen te doen. foto guus schoonewille hoteldeal.nl/K06091 Van der Valk Hotel De Molenhoek - Nijmegen V 3 overnachtingen in en tweepersoonskamer V 3 x uitgebreid ontbijtbuffet t.w.v. 45,00 p.p. V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Op slechts 10 km. van Nijmegen V Tip! Wandelen bij De Mookerheide hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (,088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17