Koning wijkt voor troonrede uit naar kerk om '1,5 meter' NIEUWS 15 UITGEKOOKT.nl Lekkere gezonde maaltijden aan huis UITGEKOOKT.nl DREAM L AB-APP SMARTPHONE Iedereen met een smartphone kan helpen in de strijd tegen corona. Door de rekenkracht van mobieltjes in te zetten, kan onderzoek worden versneld. VodafoneZiggo-topman Jeroen Hoencamp legt uit hoe dat werkt. Jeroen Hoencamp: ,,Onze Voda fone Foundation ontwikkelde een app voor medisch onderzoek: de DreamLab-app. Oorspronke lijk bedoeld om kankeronderzoek te steunen, aan de app is nu ook onderzoek naar Covid-19 toege voegd. Je kunt het gratis downlo aden. Zodra je telefoon aan de op lader hangt en minimaal 80 pro cent is opgeladen, wordt de DreamLab-app geactiveerd. Er wordt gebruikgemaakt van de re kenkracht van de processor, het hart van een smartphone. De app downloadt vervolgens kleine stukjes van een enorm onder zoeksproject in de cloud. Je tele foon voert dan berekeningen uit en stuurt de resultaten terug naar het onderzoeksteam in Londen. Vodafone werkt voor dit project samen met de wetenschappers van het Imperial College London, een van de beste universiteiten ter wereld." „Wereldwijd worden enorme hoeveelheden data gebruikt voor medisch onderzoek. Onderzoe kers hebben beperkte toegang tot supercomputers om deze data door te rekenen. De app maakt door middel van een algo- ritme en rekenkracht gebruik i van inactieve smartphones I om onderzoek naar nieuwe M antivirale bestanddelen in bestaande medicijnen en I voedingsmiddelen te ver- I snellen. Er is medicatie op de markt die wellicht werkt, maar de onderzoekers moeten complexe analyses uitvoeren om uit te zoe ken welke moleculen het virus in het lichaam kunnen ontwrich ten. De app gebruikt de smart phones om sneller berekeningen uit te voeren. Uit testen blijkt dat 33 nieuwe Android-telefoons on geveer net zo snel data kunnen ontrafelen als een supercomputer van een onderzoeksorganisatie. We hopen zo op een snellere vondst van een betrouwbaar Co- vid-19-medicijn.'' ,,De DreamLab-app maakt een ei gen soort documentje aan op je telefoon om de berekeningen uit te voeren en komt hierdoor niet in de buurt van persoonlijke ge gevens. Daar is uitgebreid op ge test. Er staat een privacyverkla ring in de app die aangeeft dat we geen toegang hebben tot per soonlijke informatie. Daar moe ten we ons wettelijk aan houden. Binnen de foundation is daar te recht veel aandacht voor, want je wilt niet hebben dat het misgaat en er privégegevens op straat lig gen. Het systeem is op dat punt echt dichtgetimmerd.'' ,,Ongeveer 800.000 keer. We ho pen dat het snel gaat groeien, want alleen al in Nederland heeft VodafoneZiggo vijf miljoen mo biele aansluitingen. De app kan trouwens ook bij andere provi ders worden gebruikt, dus ik hoop op duizenden - het liefst honderdduizenden - gratis downloads via de Appstore of Play Store.'' „Mobiel datagebruik voor Dream Lab wordt in rekening gebracht door je provider. We adviseren om in de instellingen aan te ge ven hoeveel MB je maximaal wilt verbruiken op wifï en/of op het mobiele netwerk. Je kunt het l aantal MB op het mobiele net- 1 werk ook op '0' zetten, zodat I de app alleen op wifï werkt. A En nee, smartphones gaan H niet trager werken als de app I is geïnstalleerd." Kamervoorzitter Khadija Arib zei gisteren dat er gekeken wordt naar een alternatief voor de Ridderzaal nu de coronapandemie iedereen dwingt meer afstand te houden van elkaar. De Grote Kerk ligt dan het meest voor de hand. Die was eerder ook al aangewezen als alternatieve locatie voor wanneer het hele Bin nenhof-complex gesloten wordt voor renovatie. In de grondwet staat dat op Prins jesdag de kabinetsplannen voor het komende jaar bekend worden ge maakt tijdens een vergadering waarbij alle leden van de Eerste en Tweede Kamer aanwezig zijn. ,,Maar in de Ridderzaal kan nu maar de helft van de verenigde vergade ring aanwezig zijn'', aldus Arib. Bij gewone Kamerdebatten is het aan tal aanwezige parlementariërs aan een maximum gebonden, maar dat wil Arib niet doen voor Prinsj esdag. ,,Het is de laatste Prinsjesdag voor de verkiezingen. Daar wil iedereen bij zijn.'' SP-Kamerlid Michiel van Nispen vindt het niet uit te leggen dat in tijden dat veel evenementen niet doorgaan, alle 225 leden van de Eer ste en Tweede Kamer wél samen komen op Prinsjesdag. ,,Bespaar u de moeite, zoek niet naar een alter natieve locatie en vier Prinsjesdag gewoon in de Ridderzaal met min der mensen.'' Arib vindt echter dat veel mensen 'juist in coronatijd' be hoefte hebben aan tradities. Leden Eerste en Tweede Kamer kunnen niet tegelijk in de Ridderzaal Overigens zal het ook in de Grote Kerk een sobere Prinsjesdag zijn dit jaar. Er is geen plek voor de Kamer leden om ook nog hun partner of andere gasten uit te nodigen. Het is onduidelijk wanneer de re novatie van het Binnenhof precies begint. Eigenlijk zou komende zo mer al begonnen worden met de werkzaamheden, maar die zijn eer der al met een jaar uitgesteld. Je telefoon voert berekeningen uit en stuurt de resultaten naar onderzoekers Dagvers bereid door onze chefs Ook na opwarmen blijven de groenten knapperig KtërHX A F >1» Probeer net zelf! Gratis gekoeld thuis bezorgd! dinsdag 9 juni 2020 Een speciale app helpt wetenschappers uit Londen complexe analyses uit te voeren. foto vodafone Tijdens het opladen werkt mobieltje mee aan coronamedicijn Sanne Schelfaut Utrecht Hoe kunnen onze smartphones meehelpen aan het vinden van een medicijn of zelfs vaccin tegen corona? Wat doen de onderzoekers in Londen met deze informatie? Heel interessant allemaal, maar hoe zit het met onze privacy? Hoe weet je zeker dat de app geen foto's of persoonlijke data doorstuurt? Nederland is niet het eerste land waar de app kan worden gebruikt. Onder meer Enge land, Australië, Spanje, Portu gal en Italië gingen ons land voor. Hoe vaak is DreamLab in middels gedownload? Terwijl je slaapt, gaat de app re kenen. Wat betekent dit voor je datagebruik en bestaat de kans dat een telefoon hierdoor tra ger wordt? Koning Willem-Alexander zal zijn jaarlijkse troonrede dit jaar hoogstwaarschijnlijk niet in de Ridderzaal voorlezen, maar in de Grote Kerk in Den Haag. De Rid derzaal is te klein om alle leden van de Eerste en Tweede Kamer op anderhalve meter afstand van elkaar te houden. Hans van Soest Den Haag - Jeroen Hoencamp, VodafoneZiggo "Bij het koken houden wij er al rekening mee dat de maaltijden thuis opnieuw worden opgewarmd. Nadat de maaltijd is bereid, wordt de temperatuur heel snel naar iets boven het vriespunt gebracht. Vervolgens maken we de maaltijden mooi op, sealen we ze, en blijft alles goed gekoeld tot ze thuis worden bezorgd. Hierdoor smaakt de maaltijd als u deze thuis opwarmt nog beter dan dat wij het hebben bereid." V-. -V*'" 4 voor maar Johan van Marle m~ Eigenaar en chefkok LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN Bestel via yUitgekookt.nl of tg» 085-0406065

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15