Bordelen België weer open, maar geen seks zonder mondkapje Coronacijfers Italië blijven zorgelijk rfi 1 2 12 NIEUWS J i fk._\ 7 7' f I j j Van het hamsteren van wc-papier tot een enorme piek in onlineverkoop. De intelligente lockdown zorgde tien weken voor heel ander koopgedrag. Nu de regels versoepelen, lijkt de voorzichtige conclusie dat het winkelen blijvend is veranderd. Het crisiseffect in vier fases. CONSUMENTEN NA DE CRISIS De Belgische premier Sophie Wil- mès noemde vorige week tijdens de persconferentie van de Veilig heidsraad overigens niet expliciet dat de bordelen sinds deze week weer open mogen. Dat heeft te maken met het feit dat prostitutie sowieso niet is toegestaan bij onze zuiderburen: het wordt gedoogd. En wat officieel niet bestaat, kun je ook niet officieel weer toelaten. Maar gisteren hebben meerdere sekshuizen de deuren na bijna drie maanden weer geopend. Op de site van Maison d'Amour in Sint-Job-in-'t-Goor (vlakbij Ant werpen) is bijvoorbeeld te lezen dat de dames sinds maandag weer beschikbaar zijn. Wel zijn er strenge hygiëne- en schoonmaak- maatregelen genomen om be smetting zoveel mogelijk uit te sluiten. Naast de verplichte mond kapjes worden alle lakens en handdoeken na elke bezoeker ver- vangen. Ook worden de kamers en douches na elk bezoek gedesinfec teerd. Niet iedereen vindt het logisch dat de prostituees weer aan het werk mogen. Sauna's en massage salons blijven bijvoorbeeld nog tot 1 juli gesloten en knuffelen wordt nog altijd afgeraden. De redene ring is dat er veel sekswerkers stie kem aan het werk zijn, en dat dat nog veel onveiliger is. Sommige sekswerkers zijn hele maal niet blij met het besluit. De in Vlaanderen bekende prosituee Hot Marijke schrok toen ze het las. Het betekent onder meer dat haar beroepsgroep de zogeheten 'hin- derpremie' verliest. Hot Marijke vreest voor haar gezondheid en die van haar gezin. Ze dreigt zelfs met een rechtszaak. ,,Het is levensge vaarlijk.'' Het is de bedoeling dat er een veiligheidsprotocol voor de borde len wordt afgesproken. In de prak tijk is dat lastig aangezien er geen overkoepelende organisatie is voor de sekswerkers. Het is geen erkend beroep. Het Belgische ministerie van Werk wijst daarom naar de steden: zij zullen de protocollen met hun rosse buurten uitwerken. In Nederland is er voorlopig nog geen versoepeling van de regels voor bordelen. Wel mogen sau na's, casino's en sportscholen op 1 juli weer open. Sekswerkers mogen pas vanaf 1 september weer aan de slag. Binnen de branche wordt gekscherend geopperd om niet alleen mondkapjes maar ook plexiglasschermen met gaten erin te gebruiken. Daarmee blijft de regio het Itali aanse zorgenkindje. Terwijl in ze ven van de twintig Italiaanse regio's gisteren geen nieuwe coronageval- len werden geregistreerd, neemt het aantal gevallen in Europa's meest getroffen regio met bijna tweehonderd toe. En het aantal slachtoffers was gisteren met 32 fiks hoger dan de 21 van zondag. In to taal vielen er in Italië gisteren 65 doden als gevolg van het coronavi rus, het totale aantal slachtoffers komt daarmee op bijna 34 duizend. De cijfers van de rest van het land zijn gematigd positief, in elf regio's waren geen slachtoffers te betreu ren, lagen er minder mensen op de intensive care-afdelingen en bleef ook het totaal aantal positief geteste gevallen gestaag afnemen. Hamsteren 12 maart tot 1 april Met het ingaan van de intelli gente lockdown in maart ontstaat een run op supermarkten. Beel den op sociale media van klanten die massaal wc-papier inkopen, zorgen voor kuddegedrag. Uit vrees dat we langere tijd nauwe lijks meer de deur uit kunnen en dat we naast grijpen, gaan we hamsteren. Wc-papier, handgel, paracetamol, maar ook houdbaar voedsel als rijst en pasta vliegen de winkels uit. In de tweede week van maart draaien de supermarkten volgens het CBS meer omzet dan in de week voor kerst. In de week die volgt, ligt dit percentage zelfs 35 procent hoger. Het is de week dat in Nederland het eerste dodelijke slachtoffer valt en het aantal be smettingen snel oploopt. Het is een onzekere tijd en grote kle- dingketens als H&M en C&A be sluiten de deuren te sluiten. Een ongekende maatregel, maar de winkels kunnen de veiligheid van hun klanten en personeel niet langer garanderen. ,,De laatste weken van maart was er sprake van paniek onder veel retailers. Kleding- en schoenenzaken za gen hun omzetten in no time in storten, met dalingen tot wel 80 procent. Het was een slagveld'', blikt Jan Meerman terug, direc teur van brancheorganisatie In- Retail. Thuis in quarantaine 1 april tot en met 19 mei Nederland bereidt zich voor op het leven in quarantaine en werkt waar mogelijk thuis. Zeker in april zijn veel winkelketens ge sloten. Voornamelijk supermark ten, verswinkels, tuincentra, bouwmarkten en drogisterijen blijven open. Winkelstraten zijn zo goed als uitgestorven, we gaan alleen voor de hoognodige bood schappen op pad. Nu veel mensen Het livestream- winkelen beleeft een doorbraak: het is een mix van online en fysiek shoppen thuiszitten, is er eindelijk tijd om te klussen of de tuin aan te pak ken. Pakketbezorgers draaien overuren om alle doe-het-zelf- producten, tuinartikelen, bak- spullen, skeelers, puzzels, yoga- matjes en tondeuses af te leveren. Ook bestellen we veel bood schappen online, zodat we niet naar de supermarkt hoeven waar veel mensen rondlopen die niet altijd de 1,5 meter afstand bewa ren. De klandizie groeit voor de lokale verswinkels. Bakkers, sla gers, groenteboeren en boerderij winkels doen goede zaken. ,,Met name voor de kleding- en schoenenindustrie is het bijna onmogelijk om van 2020 nog een goed jaar te maken'', concludeert Lori van Waes, strategy director van retailadviesbureau Cross- marks. ,,Veel belangrijke koop momenten zijn weggevallen. Denk aan het kopen van slippers, laarzen en bijpassende kleding voor het festivalseizoen of het ko pen van een nieuwe outfit voor een verjaardag. Ondernemers uit deze branche zijn hierdoor ge dwongen na te denken over nieuwe manieren om geld te ver dienen.'' De CBS-cijfers over de detail- dinsdag 9 juni 2020 GO Sauna's en massagesalons blij ven tot 1 juli gesloten, maar de bordelen mogen in België sinds gisteren weer open. Een be zoekje aan de sekshuizen zal voor de klanten even wennen zijn. Bij binnenkomst wordt de temperatuur van de klant elek tronisch opgemeten en het dra gen van een mondkapje is ver plicht voor zowel bezoeker als gastvrouw of gastheer. Niet ie dereen is blij met de heropening. ,,Het is levensgevaarlijk." Sanne Schelfaut Fleur Mees Antwerpen M Een seks- werker in Ant werpen. Belgi sche steden gaan corona protocollen voor sekwer- kers samen met de rosse buurten uit werken. FOTO SVP PRESS MILAAN Het aantal nieuwe coro- nagevallen blijft stijgen in Italië. Zondag waren het er nog 197, gis teren 280. Maar het cijfer dat de meeste zorgen baart in het land is de stijging van het aantal be smettingen per groep geteste mensen. De afgelopen dagen von den de artsen op elke 120 tot 140 ge teste personen een coronageval, gisteren waren er gemiddeld maar 58 tests nodig om een besmette Ita liaan te vinden. Bijna 70 procent van alle nieuwe gevallen wordt ge registreerd in Lombardije. THUIS IN QUARANTAINE Virus verandert Sanne Schelfaut WAM VMPl NU voos HOOOi n KOST OP csc:es un HAMSTEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12