EUWS 11 Ambitieuzere maatregelen nodig voor terugdringen stikstofuitstoot Wie denkt dat de coronacrisis het stikstofspook heeft verjaagd, heeft het goed mis, begon voorzitter Jo han Remkes gistermiddag zijn pre sentatie. ,,Als de economie straks weer aantrekt, moeten we ervoor zorgen dat stikstof de economische activiteiten niet onnodig hindert." Om het probleem nog even kort te schetsen: vorig jaar mei zette de Raad van State plots een streep door het sinds 2015 geldende stik- stofbeleid. Dat leunt op vrijblij vende maatregelen in de verre toe komst om natuurgebieden voor schadelijke uitstoot te compense ren. De stikstofcrisis was geboren: overal in Nederland kwamen bouwprojecten en de aanleg van wegen stil te liggen. Eerder adviseerde de commissie al dat de luchtvaart duurzamer moet. Een ander voorstel was om de maximumsnelheid te verlagen, iets dat het kabinet vervolgens deed. En nu is er dan het eindrapport 'Niet alles kan overal'. Het liegt er niet om: het kabinet gaat lang niet ver genoeg, stelt het adviescollege. Remkes begon nog met een com plimentje voor de aanwezige mi nister Carola Schouten (Landbouw, Natuur Voedselkwaliteit) die zelf om het advies heeft gevraagd. De bewindsvrouw trekt de komende tien jaar 5 miljard euro uit voor na- tuurherstel en uitkoopregelingen voor boeren. ,,Dat laat zien dat het kabinet de aanpak van de stikstof crisis duidelijk serieus neemt." Vervolgens zette Remkes de bijl erin. ,,De maatregelen zijn allemaal veel te weinig ambitieus." Hij noemde de door het kabinet voor gestelde stikstofreductie veel te laag: 26 procent in 2030. Terwijl minstens 50 procent nodig is. Daar- mee zal de natuur in driekwart van de 160 Natura2000 gebieden volle dig herstellen. Resultaatverplichting Behalve te weinig ambitieus zijn de plannen te vrijblijvend. ,,Ik lees te vaak: 'het kabinet streeft'", stelde Remkes. Hij wil de afspraken in de wet vastleggen. ,,We willen geen inspanningsverbintenis, maar een resultaatverplichting." Elke provin cie dient duidelijke reductie-eisen te krijgen. Provincies mogen dan zelf maatregelen treffen. ,,In som mige provincies zal meer nodig zijn en in andere minder." Belangrijk is dat de landbouw - goed voor ruim 40 procent van de stikstofuitstoot - veel minder gaat uitstoten. De vrijwillige uitkoopre geling die het kabinet wil, heeft daarbij te weinig zin, oordeelt Remkes. ,,Beter is om gericht be drijven uit te kopen bij de kwets baarste natuurgebieden die het meest onder uitstoot te lijden heb ben." Industrie, energiebedrijven, de bouw en het wegvervoer, alle maal moeten ze de uitstoot halve- ren. Ook de scheepvaart moet duurzamer worden. Voor zoge naamde piekbelasters - zware in dustrie of knooppunten als de Rot terdamse haven en Schiphol - advi seert Remkes extra maatregelen. Het kabinet moet verder extra geld uittrekken voor de bouw, zo valt te lezen in het rapport. Terwijl de stikstofuitstoot beperkt is, wor den bouwbedrijven hard geraakt en ligt overal de vergunningsverlening stil. Remkes adviseert om rond bouwactiviteiten tijdelijke stikstof emissies beschikbaar te stellen. De afspraken moeten in de wet vastgelegd worden Nu het advies er ligt, is het kabinet aan zet. Minister Schouten, die het rapport gisterenmiddag in ont vangst nam, wilde niet op Remkes' voorstellen vooruit te lopen. Wel deelt ze diens conclusie dat de plan nen juridisch moeten kloppen. ,,Voor het kabinet is leidend dat het stikstofbeleid standhoudt en de rechter er niet opnieuw een streep doorheen haalt." Ze zegt benieuwd te zijn naar het advies van de Raad van State. Boerenbelangenclub LTO Neder land reageert ontstemd op het eindadvies. ,,Als enige oplossing wordt nog meer borging en regel geving voorgesteld", klaagt Trienke Elshof, voorzitter van LTO Noord. Natuurorganisaties zijn wél tevre den. Het Wereld Natuur Fonds spreekt van een 'stevige waarschu wing aan het kabinet.' Met name de landbouw wacht forse inspannin gen, zoals het stoppen met de im port van veevoer, zoals soja. De linkse oppositie oordeelt kri tisch. ,,Opnieuw een dikke onvol doende voor het kabinet", zei GroenLinks-leider Jesse Klaver. ,,De stikstofplannen kunnen de prullenbak in, want het is allemaal niet genoeg." D66 noemt het advies juist 'een steun in de rug'. TWEAKERS.NET/THUISZOMER dinsdag 9 juni 2020 Voorzitter Johan Remkes tijdens de presentatie van het eindrapport van het Adviescollege Stikstofproblematiek. foto anp 'Stikstofaanpak is te slap' Veel ambitieuzere maatregelen zijn nodig om de stikstofuitstoot voorgoed terug te dringen, stelt het Adviescollege Stikstofpro- blematiek van Johan Remkes. De kabinetsplannen blijven te vrijblijvend, waardoor de rechter er straks mogelijk opnieuw een streep doorheen zet. David Bremmer Den Haag - Johan Remkes, Adviescollege Stikstofproblematiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11