II 8 NIEUWS len. In hun vriendengroep worden alle soorten drugs uitgeprobeerd. De jongens leven voor het weekend en daar gaat ook hun studie aan ten on der. Orm krijgt een baan aangeboden bij het bouwbedrijf van Gert Stijsi- ger. Hij typeert hem als 'supermede werker'. Maar bij Orm K. blijft iets knagen. Steeds opnieuw leest hij artikelen over de dood van zijn vader, zich af vragend of de politie-inzet wel ver antwoord was. Was zijn vader goed gebriefd? Had hij sneller zijn wapen kunnen trekken? In 1997 kiest hij voor de politie en meldt zich bij de politieschool. Indruk Met zijn stevige postuur en getatoe- eerde armen maakt Orm K. indruk op burgers. Hij wordt vaak gebeld als iemand gearresteerd moet worden. Daarbij gaat K. enkele keren over de schreef. Twee keer krijgt hij een be risping voor een hardhandige aan houding. Na een arrestatie op 2 fe bruari 2014 wordt hij zelfs aange klaagd voor ernstige mishandeling. Als de zaak in 2017 voorkomt, acht de rechter alleen mishandeling bewe zen. Hij krijgt 40 uur werkstraf en mag agent blijven. Maar dan wil het Openbaar Minis terie ook celmateriaal van hem, om op te nemen in de dna-databank voor strafzaken. Daartegen gaat K. in ver weer. Zijn advocate betoogt dat er bijzondere omstandigheden zijn voor zijn veroordeling en de kans op herhaling nihil is. De rechter gaat daarin mee en laat het celmateriaal van K. vernietigen. Heeft de Utrechtse motoragent die zaak uit principe aangespannen, of bestonden er toen al andere redenen om uit de databank te blijven? Re chercheonderzoek wijst erop dat hij al jaren contacten onderhoudt met jeugdvrienden in het criminele cir cuit. Wat de politiezoon ertoe heeft ge dreven het foute pad te kiezen, is niet duidelijk. Wel waren zijn afgelopen jaren turbulent, met onder meer het einde van zijn relatie. ,,Ze konden niet met en niet zonder elkaar'', zegt een bekende. Zijn ex zwijgt. Voor zijn familie is Orms arrestatie een dreun. Moeder Joke, die onop houdelijk streed voor haar man en de veroordeling van zijn moordenaar, groeide uit tot boegbeeld van men sen die hun politiepartner verloren. Ze is te emotioneel om te reageren op de arrestatie van Orm. Hoe groot de corruptiezaak precies is, blijft gissen. Het onderzoek is nog volop bezig. Orm zit nog zeker tot begin augustus in voorarrest. Mis schien gaan in de cel zijn gedachten terug naar najaar '97, toen hij bewust koos voor de politie. Tegen een Duitse journalist van Der Spiegel zei hij toen: „Misschien zal ik het beter doen dan mijn vader.'' draad in Orms leven. Hij is 22 maan den oud als zijn vader Arie op 22 augustus 1977 sterft. Arie is lid van de Mobiele Eenheid in Utrecht en die dag betrokken bij de arrestatie van de Duitser Knut Folkerts, een gezocht lid van de links-extremistische ter reurgroep Rote Armee Fraktion. Hij wordt verrast als Folkerts ineens be gint te schieten en hij zakt in elkaar. Moeder Joke, hoogzwanger wanneer haar man sterft, staat er alleen voor. Vooral de nachten zijn zwaar, zegt ze in interviews. En het is sappelen. Om geld te verdienen, schrijft ze artike len in het Utrechts Nieuwsblad. Waar Orms jongere broer accepteert dat hij zonder vader opgroeit, wil Orm steeds weer horen hoe zijn vader is omgekomen. Dan vraagt hij: ,,Waarom heeft hij niet teruggescho ten op de terroristen?'' Als tiener blijkt Orm een bijzonder talent te hebben. Bij voetbalvereni ging Vianen blinkt hij uit als keeper. Ik snap niets van zijn aanhouding, ik heb er wakker van gelegen, dat mag je best weten Tijdens de hoogtijdagen van de club komt hij als doelman in het eerste. Vianen promoveert drie keer achter elkaar. Daarna valt het succesteam uit elkaar en treedt sportief verval in. Maar Orm blijft tot 2018 keepen. ,,Keepers moeten geen angst ken nen, anders krijg je alle ballen om je oren. Dat heeft hij ook, in positieve zin'', zegt een voormalig teamgenoot. ,,Hij stond zijn mannetje. Een fitte man, gespierd. Een winnaar", zegt een andere oud-teammaat. ,,Orm kon je er goed bij hebben, zowel op als buiten het veld'', zegt oud-Vianenvoorzitter Gert Stijsiger. ,,Op het veld haalde hij mensen uit elkaar als ze ruzie hadden. Ik snap niets van zijn aanhouding, ik heb er wakker van gelegen, dat mag je best weten. Orm, hoe kan dit nou?" Zoals veel jongeren voelen Orm en zijn broer zich aangetrokken tot het uitgaansleven. Ze bezoeken clubs en feesten nachtenlang door op xtc-pil- Verontwaardigd waren ze, toen ze hoorden dat Orm K. was gearres teerd. Utrechtse collega's kenden de 44-jarige motoragent als een hard werkende, joviale en betrouwbare politieman. Dat uitgerekend hij, als zoon van een gestorven politieheld, gevoelige informatie uit politieon derzoeken zou hebben verkocht aan criminelen, konden ze niet geloven. Toch werd Orm K. op maandag 18 mei in het geheim in de boeien gesla gen. De Rijksrecherche beschikte een jaar geleden al over aanwijzingen dat de agent uit Vianen was gezien met criminelen. De melding be landde eerst op de plank. ,,Zulke signalen komen vaker bin nen, dat hoeft niet altijd iets te bete kenen", zegt een bron die het on derzoek volgt. ,,Sta je als agent even op straat te praten met ie mand die je eerder hebt aangehouden, kun je al gerappor teerd worden.'' Zo kan het dat Orm K. een jaar lang zijn politiewerk kan voortzetten en toegang heeft tot poli- tie-informatie die voor de onderwe reld goud waard is. Als criminelen dit voorjaar zijn naam noemen in een telefoongesprek dat de politie afluistert, schiet de Utrechtse politie wel in de stress. In het diepste geheim begint de Rijksre cherche een onderzoek. Binnen en kele weken blijkt dat de ergste ver moedens over K. bewaarheid wor den. Sterker nog, zijn arrestatie moet vervroegd plaatsvinden, omdat het gevaar bestaat dat nog meer politie- geheimen in criminele handen be landen. ,,Dit is de grootste corruptie zaak in tien jaar tijd'', zeggen insi ders. K. blijkt jaren een dubbelleven te hebben geleid. Het politievak vormt een rode maandag 8 juni 2020 et dubbelleve van politiemol Orm K. uit Viane - Gert Stijsiger, oud-werkgever De begrafenis van K.'s vader nadat hij was neergescho ten door een terrorist. Links: de motor agent is niet Orm K., foto ter illustra tie. FOTO'S ANP EN ALAMY STOCK PHOTO De Utrechtse motoragent Orm K. werd gearresteerd voor het struc tureel doorspelen van politie-infor- matie aan criminelen. Hoe een so ciale en betrouwbare agent een perfect dubbelleven leidde. Marco Gerling Koen Voskuil Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8