't Wordt stil in huis nu al die kinderen weer naar school zijn 7 MH17-VLIEGRAMP PIET PLOEG Voorzitter van Stichting Vliegramp MH17 Piet Ploeg kijkt uit naar het vervolg van het strafproces vandaag, maar hij is teleurgesteld dat een toegezegd tweede dna-onderzoek naar stoffelijke resten van slachtoffers maanden op zich laat wachten. Het is een dubbel gevoel, zegt Piet Ploeg. Na bijna zes jaar wachten wil hij dolgraag weten wat er exact ge beurd is met vlucht MH17, die in 2014 werd neer gehaald. ,,Aan de andere kant wéét je dat het pijn gaat doen. We gaan de tails horen die we liever niet hadden gehoord. Maar er is geen keuze. Het is nodig dat het gebeurt.'' Piets broer Alex is één van de twee slachtoffers van de 298 passagiers die nog niet is geïdentificeerd. Mogelijk zijn er wel botresten van hem gere patrieerd, maar kon het dna daarvan met de technieken van enkele jaren geleden niet worden herkend. ,,We hebben nooit afscheid kunnen ne men'', zegt Ploeg. ,,Dat is zwaar.'' Ploeg kreeg hoop toen het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) de nabestaanden vorig jaar zomer een brief stuurde over een nieuwe poging om met de nieuwste technieken de laatste twee slachtoffers te identifice ren. De brief bracht hem aan het pie keren. ,,Mijn ouders zijn afgelopen jaar overleden. Zij hebben nooit af scheid kunnen nemen van hun zoon. Voor wie is het dan nog goed?'' En dan het technische aspect. Botresten moeten worden vermalen om het dna te kunnen onderzoeken. Blijft er dan nog wel iets over? Stel dat zijn broer wordt geïdentificeerd, maar ze uiteindelijk geen stoffelijke resten terugkrijgen, wat schieten ze er dan mee op? Hij vertelt over zijn twijfels, om aan te geven dat de brief van het NFI BELEMMERINGEN wat dóet met de nabestaanden. Maar na die eerste brief hoorden ze niets meer. Pas onlangs ontvingen de na bestaanden bericht dat het nieuwe onderzoek op zijn vroegst eind van dit jaar afgerond zal zijn. ,,Anderhalf jaar wachten op een belofte voelt niet goed'', zegt Ploeg. ,,Het is belangrijk dat men daar weet dat het in onze hoofden blijft spelen. We staan al te lang in de wachtstand.'' Dat geldt dus ook voor het MH17- proces, waar jaren van onderzoek door het Joint Investigation Team aan vooraf gingen. Via Stichting Vlieg ramp MH17, waar Ploeg voorzitter van is, probeerden de nabestaanden druk te zetten op de voortgang daar van. Nu het proces eindelijk is begon nen, is het alsnog wachten op de vele procedurele beslissingen die nog moeten worden genomen. Eén van die beslissingen draait om het inzien van het strafdossier door de nabestaanden. De Haagse recht bank heeft dat afgewezen, om te voorkomen dat stukken uitlekken en dat op die manier getuigen kunnen worden beïnvloed. ,,Dat vind ik een vreemd argument, want verdachte Poelatov en zijn advocaten kunnen het hele strafdossier inzien. En wie weet wie er nog meer meeleest.'' De advocaten van de nabestaanden mogen wel een samenvatting van het dossier doornemen, die ze monde ling kunnen delen met hun cliënten. „Onpraktisch", vindt Ploeg dat. ,,Als ze straks grotere gedeelten van het dossier kunnen inzien, hoe moet je dat mondeling aan ons overdragen?'' Tot nu toe moet hij het proces vol gen 'zoals de gemiddelde kranten lezer', terwijl hij graag dezelfde infor matiepositie wil hebben als de ver dachten. ,,Maar ik heb er ook begrip voor dat de rechtbank voorzichtig is met dit dossier. De hele wereld kijkt mee met deze rechtszaak. Wij zoeken het conflict niet op, gaan niet proce deren. Dat hebben we nooit gedaan. We bewandelen liever de koninklijke weg, door te zoeken naar construc tieve oplossingen.'' IN QUARANTAINE Vandaag is een bijzondere dag. Allereerst wordt het natuurlijk afkicken. Want u had het zich misschien niet gerealiseerd, maar vandaag gaan niet alleen 1,4 miljoen kinderen weer voltijds naar de (ba- sis)school, het wordt ook heel bijzon der in de huizen die ze achterlaten. Stil voornamelijk. Zo'n 3 miljoen va ders en moeders blijven verweesd achter. Zij mogen namelijk nog niet terug naar hun werk. In enen zijn ze echte solitaire thuiswerkers gewor den. Wat zal de arbeidsproductiviteit in Nederland stijgen. Maar weg is ook de gezelligheid. Niet meer snel naar beneden een kopje koffie pakken en ondertussen die dreumessen even knuffelen. Niet stiekem meehelpen met school tus sen de Google hangouts door. Die hangouts zelf: SAAAAAAI!. Geen jengelende kleuters meer, die links of rechts in beeld ploppen, onder de ta fel wegschieten of hun papje uitspu gen tegen het scherm. Geen collega meer die ineens verdwijnt uit de ver gadering onder een 'sorry, ik moet even optreden'. En de nieuwe dynamiek die in die huizen ontstaat. Dat je de kinderen naar school hebt gebracht, fluitend je fiets parkeert, je huis inloopt en je vrouw in de keuken ziet staan voor haar eerste kop koffie. Wat een door zettingsvermogen om dan niet iets gezelligers te gaan doen dan met je collega's hangouten. Dat brengt me op het andere speci ale van deze dag. Iets waarover ik u anders nooit zou lastigvallen. Maar omdat ik vanwege die stomme co rona in dat zomerhuis in Duitsland zit, kan ik voor het eerst niet mijn trouwdag samen met mijn vrouw vieren. Da's geen grote ramp, we zijn eerlijk gezegd niet eens zo van de trouwdagen. Het zegt genoeg dat we een jaarlijks dispuut hebben over onze exacte trouwdatum of hoe lang Geen jengelende kleuters meer, die links of rechts in beeld ploppen of hun papje uitspugen we nou precies getrouwd zijn. Kleine anekdote daarbij: onze trouwdatum stond aan de binnenkant van onze trouwringen. Mijn vrouw verloor evenwel op enig moment haar trouwring, waarop we besloten de mijne doormidden te laten zagen, zo dat we allebei een dunner exemplaar hadden. Romantisch, toch? De datum van ons trouwen kun nen we daardoor niet meer checken. Anekdote binnen de anekdote: die tweede ring is ze ook weer verloren. Maar dat is een heel ander verhaal. Verder is ze redelijk perfect, mijn vrouw. Dat zal ze zelf waarschijnlijk als eerste bestrijden. Maar laat ik dan dit antwoorden: het is wel zo. Ze is perfect voor mij. En ik had 'r graag even geweldig omarmd. Lieffie, op jou! maandag 8 juni 2020 Nabestaanden teleurgesteld over vertraging dna-onderzoek Koen Voskuil Schiphol Het strafproces rond de MH17-vliegramp wordt vandaag her vat. De coronapande- mie heeft de advoca ten van MH17-ver- dachte Oleg Poelatov zodanig belemmerd in hun werk, dat het pro ces vertraging op gaat lopen. 'In de week van de eerste zitting ging Nederland in lockdown', stelt Sa- bine ten Doesschate, de Nederlandse advo- cate van de Russi sche verdachte in een schriftelijke verklaring aan deze krant. Zij kon nauwelijks overleggen met haar mede-advo caat Boudewijn van Eijck. ,,Uit veiligheids overwegingen bespre ken we de zaak alleen fysiek op kantoor.'' Door de reisbeperkin gen konden ze ook niet naar Rusland om met hun cliënt of met internationale experts te overleggen. Het MH17-dossier bevat meer dan 41.000 pa gina's. Die konden de advocaten tot nu toe alleen digitaal op een extra beveiligde lap top bekijken. „Geluk kig hebben we de rechtbank ervan kun nen overtuigen dat een papieren dossier voor ons echt noodza kelijk is. Dus daar wordt nu druk ge print.'' Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 86.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7