Winkelpersoneel ergert zich aan klanten die de coronaregels negeren II 5 Brazilië geeft minder cijfers over toename ,,De cumulatieve gegevens komen niet overeen met de si tuatie waarin het land zich be vindt", aldus Bolsonaro. ,,Er zijn andere manieren in gang gezet om de rapportage te verbeteren." Ook heeft de Braziliaanse president veror donneerd dat de coronacijfers pas om 22.00 uur (lokale tijd) mogen worden bekendge maakt, na de avondjournaals op televisie. zorg en schoon drinkwater baren haar zorgen. ,,Daar kan zo'n pande- mie behoorlijk hard gaan.'' Of de toename van het aantal ge vallen ook te maken kan hebben met het feit dat steeds meer landen gaan 'testen, testen, testen', een be leid waar de WHO al sinds 16 maart op aandringt? ,,Het kan zijn dat er meer getest wordt en dat er meer apparatuur beschikbaar is'', betoogt Koopmans. ,,Maar het kan ook zijn dat het virus oplaait. Ik denk niet dat er iets is veranderd in het virus. Ik denk dat je vooral ziet dat er steeds nieuwe gebieden bijkomen.'' Tweede golf Ook in Rusland, India, Iran, Mexico en bijvoorbeeld het Verenigd Ko ninkrijk verdubbelt nu het aantal geconstateerde gevallen van corona binnen vijf a tien dagen. Koopmans maakt zich ook ongerust over Iran. ,,Als je de getallen van Iran bekijkt, zou je kunnen zeggen dat er sprake is van een tweede golf. Daarvan wil ik graag weten: wat is er gaande? Is dat een voorteken van wat de rest te wachten staat?'' De viroloog waarschuwde eerder al voor een mogelijke tweede golf van het coronavirus in Nederland. Zij benadrukt ook nu dat het virus voorlopig in Nederland en Europa nog niet is verdwenen. ,,Deze week was de schatting van het RIVM dat er ongeveer 1700 besmettelijke co ronapatiënten zijn in Nederland. De GGD is nu actief op zoek naar gevallen en zet die in quarantaine, maar dat lukt alleen als we daar ook aan blijven meewerken. We moe ten ons blijven realiseren dat het vi rus niet weg is.'' Bijna achthonderd FNV-leden vulden vorige week de enquête in over veilig werken in coronatijd. Het gaat om medewerkers van onder meer bouwmarkten, mo dewinkels, drogisterijen, super markten en warenhuizen. Ruim 93 procent geeft aan dat veel klan ten zich niet (langer) aan de 1,5 meter afstand houden en ook an dere regels in de winkels aan hun laars lappen. ,,Je merkt dat door de versoepe ling van de regels het aantal klan ten in de winkel snel toeneemt. Daarnaast houden veel mensen zich niet meer aan de 1,5 meter af stand en weigeren ze regelmatig een mandje mee te nemen. Aan de hand van de mandjes tellen we het aantal klanten, belangrijk om te signaleren of het niet te druk wordt. We krijgen regelmatig een grote mond als we mensen op hun gedrag aanspreken. Mijn collega moest laatst zelfs de politie bellen omdat een klant agressief werd'', vertelt Jolanda (achternaam be kend bij de redactie), werkzaam bij winkelketen Wibra. Veiligheid Jolanda pleit voor extra personeel op de werkvloer. ,,Nu werken we met z'n tweeën en dat is te weinig om mandjes schoon te maken, kassa te draaien, de winkel aange vuld te houden en iedereen in de gaten te houden. Vooral dat laatste kost veel tijd, je bent de hele dag politieagentje aan het spelen en daar zijn wij niet voor opgeleid. Voor een brutoloon van 10,50 per uur mag er op zijn minst iets meer veiligheid tegenover staan.'' FNV-bestuurder Linda Ver meulen benadrukt dat de werkge ver voor die veilige werkplek moet zorgen. ,,Het grootste pro bleem is handhaving van de re gels door de winkeleigenaren. Als FNV roepen wij werkgevers op hun verantwoordelijkheid te ne men. Een oplossing kan zijn: een beveiliger bij de deur en meer col lega's in de winkel. Sinds de ver soepeling van sommige maatre gelen wordt het handhaven nóg lastiger.'' Vermeulen geeft aan dat de veilig heid niet overal slecht is geregeld. ,,Gelukkig meldt een meerder heid van het winkelpersoneel vei lig te kunnen werken. Maar bij Je bent de hele dag politieagentje aan het spelen, daar zijn we niet voor opgeleid een derde is dat nog steeds niet het geval, dat is onacceptabel.'' Veel grote ketens zoals super markten en bouwmarkten heb ben in de crisis goede omzetten gedraaid, volgens de FNV-be- stuurder schept dat verplichtin gen richting werknemers om de arbeidsvoorwaarden te verbete ren. ,,Niet alleen op het gebied van veiligheid. De meeste medewer kers verdienen slechts het mini mumloon van 10 euro bruto per uur, de jongeren nog minder. Deze ketens zouden voorop moe ten gaan in het geven van een loonsverhoging. Applaus mag niet vrijblijvend zijn.'' Het baart de vakbond ook zor gen dat 56 procent van de invul- lers aangeeft dat het regelmatig voorkomt dat klanten richtlijnen in winkels omzeilen en 37,2 pro cent meldt dat het zelfs op grote schaal voorkomt dat klanten zich onverantwoord gedragen. ,,Slechts 6,8 procent geeft aan dat klanten zich momenteel aan de afspraken houden. Veel mede werkers merken op dat een beter deurbeleid al veel zou schelen. Net als het regelmatig omroepen van de regels in de winkels. Het is belangrijk dat werkgevers de situ atie scherper in de gaten houden en actie ondernemen.'' Lastig verhaal Bij Detailhandel Nederland - be langenbehartiger van winkeliers - komt de uitslag van de enquête niet als een verrassing. ,,Handha- ven van de regels is een lastig ver haal. Zeker nu minder mensen ziek worden van het virus, is er minder begrip voor de maatrege len. Met name klanten die agres sief reageren als ze de richtlijnen niet opvolgen, baren ons zorgen. We doen een beroep op de ver antwoordelijkheid van werkge vers, werknemers en zeker ook de klanten om de regels te blijven respecteren. Corona is nog niet voorbij'', aldus Bert van Steeg, ad junct-directeur van Detailhandel Nederland. Wat volgens Van Steeg zou hel pen om die regels beter op te vol gen, is eenduidig beleid. ,,Pas zo veel mogelijk dezelfde maatrege len toe in de winkels. Dat maakt het zeker voor de consument een stuk makkelijker.'' Het inzetten van beveiliging bij de deur of extra personeel is vol gens Van Steeg vooral voor klei nere winkels lastig vanwege de kosten. ,,In sommige winkelgebieden wordt al beveiliging ingezet, maar dan voor alle winkeliers. In sa menwerking met de gemeente zou dat voor meer winkelcentra een oplossing kunnen zijn om sneller in te grijpen.'' maandag 8 juni 2020 GO Het Braziliaanse ministerie van Gezondheid geeft alleen nog maar de dagelijkse coro- nacijfers vrij. Het totaal aantal doden en besmettingen wordt niet meer vermeld. Volgens de Braziliaanse president Jair Bolsonaro is deze wijze van communiceren 'adequater'. Het ministerie meldde afgelo pen weekend wel dat er in 24 uur tijd 904 nieuwe corona- doden en 27.705 nieuwe be smettingen werden geregis treerd. Op de overheidssite worden de nieuwe totalen (35.930 doden, 672.846 be smettingen) niet langer ver meld. Wel is er een prominente plek voor het aantal herstelde patiënten. Landelijke totalen, regionale cijfers en de verde ling in leeftijdsgroepen zijn verdwenen. A Twee broers wonen in Rio de Janeiro de begrafenis bij van hun vader die aan corona overleed. FOTO REUTERS A Links: Zorg voor een coro napatiënt op de ic in Rio de Janeiro. Bolivi- anen die naar huis willen staan in de rij voor hun con sulaat in Chili en vragen via borden om aandacht voor hun lot. FOTO AP, AFP Klanten omzeilen op grote schaal coronaregels in winkels en gedragen zich steeds vaker onverantwoord. Dat blijkt uit een enquête van vakbond FNV onder winkelpersoneel. Daar naast vindt een op de drie me dewerkers dat hun werkgever te weinig doet voor een veilige werkplek. ,,Ik moet de hele dag politieagentje spelen.'' Sanne Schelfaut Amsterdam - Jolanda, personeelslid A Personeel vraagt via de tekst op hun hesjes om 1,5 meter afstand, maar krijgt die nauwelijks. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5