II Poppodium De Piek voorlopig nog niet open SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Samen digitaal aan de wandel OVERSTOVEN DORPEN Bert van der Vlak weet zeker dat er vroeger mensen in de duinen bij Haamstede woonden. ,,We hebben echt bijzonderen dingen gevonden.'' Zeeland heeft niet alleen verdron ken dorpen, maar ook overstoven dorpen. Dorpen die zijn bedekt onder een dikke laag zand. Geo loog annex vrijwillig archeoloog Bert van der Valk heeft ontdekt dat er vroeger mensen woonden in de duinen bij Haamstede. En zelfs beren. Het was begin jaren negentig dat Van der Valk als geoloog bij de Rijks Geologische Dienst kaarten van Nederlandse kustgebieden in beeld bracht en stuitte op verhalen van Frans Beekman, docent aard rijkskunde in Zierikzee die in zijn vrije tijd schreef over het ontstaan van zijn eiland. Niet alles klopte, dacht Van der Valk, en hij schreef een brief. Kom maar eens kijken, antwoordde Beekman vervolgens. Zo gezegd, zo gedaan. Toen Van der Valk met Beekman door de duinvalleien van de Meeuwendui nen wandelde, zag hij overal scherven aardewerk liggen. Uit de ijzertijd, maar ook uit de prehisto rie. ,,En niet een beetje, maar heel veel'', vertelt Van der Valk. ,,Toen ging er een lampje branden. Hier zijn dus nederzettingen geweest." In de jaren negentig vond het eerste archeologische onderzoek plaats, samen met Staatsbosbe heer. Maar inmiddels zijn er zoveel nieuwe vondsten gedaan dat de Archeologische Werkgemeen schap Nederland, waar Van der Valk als vrijwilliger deel van uit maakt, nieuw onderzoek wil doen. Dat kan, nu de provincie Zeeland daar geld voor heeft vrijgemaakt. De gemeente en de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed werken mee. Fibula's De archeoloog is in zijn nopjes. ,,We hebben hier bij Haamstede echt bijzondere dingen gevonden. Veel scherven, veel sporen van ge reedschap, muntjes, maar ook een flink aantal fibula's. Dat zijn een soort bronzen spelden waarmee kleding bij elkaar werd gehouden. Reuze handig als je in de duinen een edelhert achterna zit." En natuurlijk botten. ,,Van men sen, maar ook van herten en zelfs van een beer. Je begrijpt dat we op dat moment een gat in de lucht Ze zaten hier veilig, op hoge grond, maar de mensen waren arm en er waren gevaren sprongen. We willen laten onder zoeken wanneer die beer hier heeft geleefd. En hoe de economie in elkaar stak. Deden ze ook in zout, aangezien ze bij zee zaten? Wat voor boerderijen hebben hier in de vroege Middeleeuwen ge staan?" Vermoedens heeft Van der Valk al wel. ,,We denken dat ze in fami lieverband leefden. Met broers, zussen, ouders en grootouders, als die nog leefden. Want oud werden de mensen toen natuurlijk niet. Dertig, hooguit veertig jaar. Soms een uitschieter naar boven. Je moet je voorstellen dat er veel ziektes waren, dus mensen maak ten haast met het krijgen van kin- deren. Ze zaten hier veilig, op hoge grond, maar de mensen waren arm en er waren gevaren. Het was de tijd van de Noormannen, van daar dat mensen bescherming bij elkaar zochten." Geen tijd om naar terug te ver langen, dus. Wel een die onder zoek verdient. ,,Van de 25 duinval leien die hier begin jaren negentig waren, zijn er nog tweeënhalf over. Alleen daar kunnen we nog dingen vinden. Er is zo weinig be kend van overstoven dorpen. Het zou mooi als ze dezelfde aandacht krijgen als de verdronken dorpen. Uiteindelijk horen ze toch bij de ontstaansgeschiedenis van dit ei land." Zaterdag werd in De Piek een proefconcert gehouden met pu bliek, in dit geval vrijwilligers. Het ging om een optreden van Planets of Waves. Het bestuur van het poppodium wilde bekijken of het mogelijk is de 1,5-meterregel te handhaven tijdens een concert. Volgens Van Boven lukte dat rede lijk. ,,Er was ook maar één bar open, de bar in de zaal. Als iemand iets wilde drinken stak hij of zij een hand op en kwam het perso neel de bestelling opnemen en ook weer brengen. Dat ging goed." Het probleem ontstond na af- Bands blijven welkom om te spelen en we streamen de concerten loop, vervolgt hij. Dan willen mensen toch even napraten en is het moeilijk die afstand te bewa ren. ,,En wij willen niet als een soort politieagent steeds iedereen tot de orde roepen. Het moet knus en fijn blijven." Daarom besloot het bestuur voorlopig geen open bare concerten te houden. ,,Bands blijven welkom om te spelen en we streamen de concerten. Ook mogen ze zelfs mensen uitnodi gen." Hij vertelt wel dat dat niet om grote aantallen gaat. ,,Zo'n 25 mensen, meer lukt echt niet want we hebben maar een kleine zaal." Vaccin Hij vindt het belangrijk dat De Piek een podium blijft bieden aan regionale bands. ,,Zodat ze op kun nen treden en via streaming aan fans en anderen laten zien wat ze het doen en kunnen." Hij ver wacht dat De Piek pas echt open kan voor het publiek als er een va- cin is tegen het coronavirus. ZIERIKZEE Omdat de stilte- en bezinningswandeling van Goe dereede Counseling dit voorjaar vanwege het coronavirus niet kon doorgaan, heeft de organisa tie een digitale versie van de wandeling gemaakt. Zo kunnen deelnemers toch, zo als de organisatie dat noemt, rust ervaren 'in de prachtige schep ping van God'. En even tijd voor zichzelf nemen. Wie een mailtje stuurt naar krientje@goedereedecounse- ling.nl of even belt met Willy Koppenol via 06-57731952 krijgt de digitale versie van de wande ling toegestuurd. maandag 8 juni 2020 Wanneer heeft de beer hier geleefd? Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede Geoloog annex vrijwillig archeoloog Bert van der Valk bij de strandopgang van Westenschouwen. De Meeuwenduinen kom je tijdens het broedseizoen niet in. foto marieke mandemaker -Bert van der Valk Poppodium De Piek in Vlissin- gen gaat voorlopig niet open voor concerten. Bands kunnen wel blijven optreden, maar dan alleen voor genodigden. De kaartverkoop wordt de ko mende tijd nog niet opgestart, zegt Jaap van Boven. Emile Calon Vlissingen -Jaap van Boven (De Piek) Een feestje als dit zit er voor lopig niet in bij De Piek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41