Screening borstkanker stokt door corona: '500extra doden' BLiWft NIEUWS 3 De demonstraties tegen racisme laten zien dat de verontwaardiging over de dood van George Floyd groot is. Maar wat gebeurt er als de belangstelling wegebt? Blijft alles bij het oude of verandert er iets? Amsterdam, Den Haag, Utrecht, En schede, Nijmegen, Rotterdam, Breda, Groningen, Tilburg, Eindhoven, Maas tricht en Zwolle. Duizenden mensen gingen afgelopen week de straat op om te protesteren tegen racisme en politiegeweld. Ook voor deze week zijn er acties aangekondigd. Waarom roept de gewelddadige dood van de zwarte Amerikaan George Floyd ook in Nederland zo veel emoties op? Jacquelien van Stekelenburg, hoog leraar sociale verandering en conflict aan de Vrije Universiteit in Amster dam, geeft aan dat bij de demonstra ties boosheid, schaamte, frustratie én solidariteit samenkomen. ,,Vergis je niet, het onderwerp racisme stond voor dit incident al hoog op de pu blieke en politieke agenda. Kijk bij voorbeeld wat de KNVB doet tegen ra cisme, de felle reacties op de toesla genaffaire bij de Belastingdienst of de protesten van Kick Out Zwarte Piet. Het filmpje waarop te zien is hoe Floyd door toedoen van een witte agent overlijdt, is viraal gegaan. Dat filmpje is de katalysator van het we reldwijde protest. Mensen met ver schillende huidskleuren, leeftijden en achtergronden hebben zoiets van 'Wow, heb je dat gezien? Dit gaat veel te ver, we moeten iets doen'. Je ziet groepen de straat op gaan die dat eer der niet deden. Er is nu veel meer soli dariteit. In ons land ligt daarbij de fo cus meer op de strijd tegen racisme dan tegen politiegeweld.'' Of de betogingen helpen het racis- meprobleem structureel aan te pak ken, zal volgens Van Stekelenburg moeten blijken. ,,Demonstraties zoals deze kennen altijd een golfbeweging. Na een groot incident leven ze weer op. Als de grootste verontwaardiging achter de rug is, zakt de aandacht voor dit onderwerp weer weg. Maar het wil niet zeggen dat er ondertussen niks verandert. Je ziet de meningen van po litici over bijvoorbeeld Zwarte Piet verschuiven. Premier Rutte die zegt dat Zwarte Piet over een aantal jaar waarschijnlijk niet meer zwart is en toegeeft dat er in ons land een syste- misch probleem is met racisme. Zijn uitspraken hebben zonder meer in vloed op de publieke opinie. Het be wustzijn over dit grote maatschappe- lijk-culturele vraagstuk groeit en zal ons steeds meer bezighouden.'' René Broekroelofs is als onderzoeker verbonden aan Movisie, het kennisin stituut voor sociale vraagstukken. Ook hij ziet de sociale norm op het gebied van racisme verschuiven. ,,De woor den van Rutte zijn heel belangrijk in dit kader. Zijn opinie over racisme zorgt ervoor dat veel meer mensen dat ook vinden. Uit onderzoek blijkt dat je sneller een sociale norm overneemt van mensen met een bepaalde status of van iemand die op je lijkt.'' Lange weg Racisme, bewust maar zeker ook on bewust, zit volgens Broekroelofs diep en er is nog een lange weg te gaan. „Het helpt als we de verhalen horen van gekleurde Nederlanders die regel matig worden gefouilleerd, niet wor den uitgenodigd voor een sollicita tiegesprek of op school worden ge pest. Zij maken de problemen concreet en roepen empathie op. Media spelen daarbij een be langrijke rol, hoe meer aan dacht voor dit onderwerp, hoe meer we erover nadenken.'' Ook Van Stekelenburg weet Naar elkaar luisteren en niet louter vasthouden aan eigen standpunt dat de aanpak van racisme een langdu rig proces is. ,,Het gaat stapje voor stapje. Dat zie je heel goed bij de Zwarte Piet-discussie. Het besef groeit elk jaar dat we zwarte mensen hier pijn mee doen. En op het gebied van werk verwacht ik dat werkgevers beter gaan nadenken over wie ze in een sol licitatiecommissie zetten. Alleen witte mensen of liever commissieleden met een gemengde achtergrond?'' Henk van Essen, de kersverse hoog ste politiebaas van Nederland meldde vorige week dat rond de discussie over racisme verschillende groepen tegen over elkaar komen te staan. ,,Dat vraagt dat we naar elkaar luisteren en niet zonder meer vasthouden aan ons eigen standpunt. Dat we openstaan voor andermans mening en rekening houden met gevoelens van anderen." De eerste tegendemonstratie tegen een Black Lives Matter-protest in Leeuwarden was al gepland voor ko mende zaterdag. Toch besloot organi sator Sander Slijver (een van de 'blok- keerfriezen' die in november 2017 een bus vol demonstranten van Kick Out Zwarte Piet tegenhielden op de snelweg) de manifestatie niet door te laten gaan. „Dit met het oog op de veiligheid in combinatie met de vele bedreigingen die er binnen komen. En de bijkomende commo tie die het heeft losgemaakt", schrijft Slijver in een verklaring. In de drie maanden dat het bevol kingsonderzoek stillag, zijn circa 250.000 vrouwen niet gecontro leerd op borstkanker. Hierdoor zijn naar schatting 5575 vrouwen niet doorverwezen naar het ziekenhuis. Volgende week wordt de screening gedeeltelijk hervat, maar voorlopig roept het RIVM 50 procent van het oorspronkelijk geplande aantal vrouwen op. Al die achterstanden zullen op termijn leiden tot meer dan vijf honderd extra sterfgevallen, ver wacht bestuurder Marjolein de Jong van het Alexander Monro Zie kenhuis in Bilthoven. Haar inschat ting is gebaseerd op bestaande in formatie over de screening. Het RIVM berekende eerder dat het bevolkingsonderzoek naar borstkanker jaarlijks achthonderd tot duizend sterfgevallen voor komt. De Jong: ,,We gaan ervan uit dat de capaciteit van de screening tót het einde van het jaar 50 procent blijft. Die achterstand haal je niet zomaar meer in, wat kan resulteren in extra sterfgevallen de komende vijfa tien jaar." En dat is volgens De Jong zelfs een onderschatting. ,,Vóór de coronacrisis kampten de regio's Noord-Holland, Zuid-Hol land, Utrecht, Zeeland en Flevoland ook al met achterstanden, waardoor vrouwen gemiddeld drie maanden langer op hun borstkankercontrole moesten wachten." Vroege herken ning van de ziekte kan volgens haar Je kunt niet even een getal op een bierviltje schrijven. Er zijn nog te veel onzekerheden - Nynke van der Veen, RIVM een zware behandeling of overlij den voorkomen. Elk jaar overlijden ongeveer drieduizend vrouwen aan borstkanker. Het RIVM erkent dat de tijdelijke stopzetting van het bevolkingson derzoek extra mensenlevens kan kosten. ,,De consequenties zullen substantieel zijn. Die zorg delen wij'', zegt Nynke van der Veen, waarnemend hoofd bij het Cen trum voor Bevolkingsonderzoek van het RIVM. ,,Maar je kunt niet zomaar een getal op een bierviltje schrijven. Er zijn nog te veel onze kerheden. We weten niet hoe lang deze crisis zal voortduren. Mis schien kunnen we over een paar maanden alweer meer uitnodigin gen de deur uitdoen." Jaarlijks laat één miljoen vrou- wen zich screenen. ,,Komen zij weer naar het bevolkingsonderzoek of blijven ze thuis uit angst voor be smetting? En leiden de latere diag noses en behandelingen daadwer kelijk tot overlijden of hebben deze vrouwen ondanks een zware be handeling nog steeds een goede prognose?" Vrouwen Het RIVM evalueert eind dit jaar het bevolkingsonderzoek. In de tussentijd roept het uitgenodigde vrouwen op om te blijven komen naar de bekende mammografie bussen. ,,We zorgen voor persoon lijke beschermingsmaatregelen, andere looproutes en minder con tactmomenten. Angst voor be smetting is niet nodig." maandag 8 juni 2020 Afgelopen weekend waren er demonstraties tegen racisme in onder meer Maastricht (links en midden) en in Zwolle (rechts). fotosanp 'Hoe meer aandacht, hoe meer we nadenken over racisme' Sanne Schelfaut Amsterdam - Henk van Essen, politiebaas Het tijdelijk stilzetten van het bevolkingsonderzoek naar borstkanker vanwege de coro nacrisis en de oplopende wacht tijden, kosten meer dan vijfhon derd vrouwen de komende jaren het leven. Dat stelt het Alexan der Monro Ziekenhuis in Biltho- ven na berekeningen. Hanneke van Houwelingen Bilthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3