Proefconcert maakt veel duidelijk Geen VÓLkoren, wel liedjes op het carillon 7 DETAILHANDEL KRABBELT OP Ondernemer Jan Mosmans in Veere durft weer een beetje te glimlachen. „Sinds begin deze maand is het weer druk.'' Veere I en wonder. Zo noemt ondernemer Jan Mos mans de omzet die hij momenteel haalt in I zijn zes winkels in Veere. De afgelopen dagen zat hij op hetzelfde niveau als de eerste week van juni 2018 en 2019. ,,En dat na de dramatische eerste we ken van de coronacrisis." Het is zaterdagochtend gezellig druk in Malle Jantje, één van de winkels van Mosmans aan de Markt in Veere. De klanten spre ken Duits, Nederlands of, een en keling, Vlaams. Marianne Kosten vertelt vanachter de toonbank, ter wijl ze een klant helpt, dat het veel drukker is dan een paar weken ge leden. Die klant, Bernard Uitde- haag uit Maarssen, koopt een knik- kerbaan en een hobbelpaard. ,,Als aanstaande opa is het hier leuk winkelen." Mosmans ziet tevreden hoe een tiental klanten her en der door de winkel lopen en artikelen keuren. ,,Sinds begin van de maand is het weer druk. Halen we weer nor male omzetcijfers." Omzetverlies Dat is voor het eerst sinds 16 maart, de dag dat de horeca de deuren moest sluiten. De winkels van Mosmans werden heel hard geraakt door de coronacrisis om dat hij het in hoofdzaak moet heb ben van toeristen. ,,April was echt rampzalig met een omzetverlies van maar liefst 96 procent." Mei was iets minder slecht met een omzetverlies van zo'n 60 procent. ,,En nu gaat het weer goed. Sinds 1 juni ben ik elke avond verbaasd over de omzet. Het is echt won derbaarlijk wat hier gebeurt." Frans Provoost, de voorzitter van de ondernemersvereniging OBD uit Domburg, ziet ook dat de detailhandel weer opkrabbelt. ,,Daar gaat het inderdaad redelijk mee." In tegenstelling tot de ho tels, die nog steeds niet goed bezet zijn. ,,De restaurants halen gemid deld nu 70 procent van de normale omzet binnen." Mosmans wijst er wel op dat de omzet vooral wordt gemaakt door de grotere winkels. ,,Waar mensen vrij kunnen bewegen. De kleine en middelgrote winkels zitten nog steeds onder het oude niveau." Hij vindt dat de gemeente nu Sinds 1 juni ben ik elke avond verbaasd over de omzet. Het is echt wonderbaarlijk wat hier gebeurt meer kan doen om de economie te stimuleren. Als voorbeeld wijst hij naar de grasveldjes op de Markt van Veere. „Restauranthouders willen daar graag ook terras van maken. Maar dat mag niet, dat gras is nog heiliger dan dat van Wem bley. Maak daar dit jaar ook terras van. Of zet er kraampjes neer voor kunstenaars die daar wat kunnen exposeren en verkopen." Ook hoort Mosmans dat de ge meente nog geen toestemming geeft voor het houden van een vis- en versmarkt. ,,Want dat is een evenement en dat mag niet. Ter wijl in Middelburg de weekmarkt wel mag." Hij geeft aan dat de co ronacrisis ook voor hem grote ge- volgen heeft. ,,Ik heb de twintig personeelsleden gevraagd op vrij willige basis eind dit en begin vol gend jaar tot een paar maanden onbetaald verlof te nemen. Een aantal wil dat wel." Op die manier hoopt Jan Mos mans het te redden. Hij geeft ook aan dat nu duidelijk blijkt dat een sfeervolle omgeving en ontspan nen mensen ervoor zorgen dat het economisch weer wat beter gaat met Veere. Wat hem betreft moe ten ondernemers en de gemeente nu al nadenken hoe ze dit najaar en in de winter bezoekers naar Veere kunnen lokken. ,,Dat is de manier om ervoor te zorgen dat het weer goed komt." Emile Calon Vlissingen Zaterdag werd in De Piek een proefconcert gehouden met pu bliek, in dit geval vrijwilligers. Het ging om een optreden van Planets of Waves. Het bestuur van het poppodium wilde bekijken of het mogelijk is de 1,5-meterregel te handhaven tijdens een concert. Volgens Van Boven lukte dat rede lijk. ,,Er was ook maar één bar open, de bar in de zaal. Als iemand iets wilde drinken stak hij of zij een hand op en kwam het perso neel de bestelling opnemen en ook weer brengen. Dat ging goed." Het probleem ontstond na af- Bands blijven welkom om te spelen en we streamen de concerten loop, vervolgt hij. Dan willen mensen toch even napraten en is het moeilijk die afstand te bewa ren. ,,En wij willen niet als een soort politieagent steeds iedereen tot de orde roepen. Het moet knus en fijn blijven." Daarom besloot het bestuur voorlopig geen open bare concerten te houden. ,,Bands blijven welkom om te spelen en we streamen de concerten. Ook mogen ze zelfs mensen uitnodi gen." Hij vertelt wel dat dat niet om grote aantallen gaat. ,,Zo'n 25 mensen, meer lukt echt niet want we hebben maar een kleine zaal." Vaccin Hij vindt het belangrijk dat De Piek een podium blijft bieden aan regionale bands. ,,Zodat ze op kun nen treden en via streaming aan fans en anderen laten zien wat ze doen en kunnen." Hij verwacht dat De Piek pas echt open kan voor het publiek als er een vacin is te gen het coronavirus. Een beetje ter compensatie speelde stadsbeiaardier Janno den Engels man zaterdagmiddag liedjes van het Songfestival op het carillon van de Lange Jan. Onder andere Water loo van Abba en Hold me now van Johnny Logan. Dat laatste nummer werd zater- dag in het geheel niet herkend door Ingrid Vermeulen, terwijl ze samen met haar dochtertje in de Lange Delft liep te winkelen. De Trouba dour van Lenny Kuhr wel. Dat was volgens de Middelburgse ooit het lievelingsnummer van haar moe der. Ze vond het wel heel jammer dat het V ÓLkoren-festival niet door kon gaan. Volgens haar is het een van de leukste festivals die er zijn. ,,Al die koorleden die dan door Middelburg lopen en soms op een terras spontaan beginnen zingen. Dat mis ik wel hoor'', zei Vermeu len. ,,Net als de optredens van al die verschillende koren." Ze hoopt dat het festival volgend jaar wel weer door kan gaan. maandag 8 juni 2020 WA 'We halen weer normale omzetcijfers' Emile Calon -Jan Mosmans, ondernemer met zes winkels in Veere Poppodium De Piek gaat voor lopig niet open voor concerten. Bands kunnen wel blijven op treden in Vlissingen, maar dan alleen voor genodigden. De kaartverkoop wordt de ko mende tijd nog niet opgestart, zegt Jaap van Boven. - Jaap van Boven, De Piek Middelburg had, normaal ge sproken, dit weekeinde moeten zinderen van het koorgezang. Maar het VÓLkoren-festival ging niet door wegens de coronacri sis, net als tal van andere groot schalige evenementen. Emile Calon Middelburg DAGELIJKS VERS BROO Jan Mosmans (links) bij zijn winkel Malle Jantje in gesprek met klant Bernard Uitdehaag. ,,Het is hier leuk winkelen.'' foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35