II Mysterieuze kunstenaar laat liefdevolle werken achter 6 Bitter van Midavaine uit1988nu geschonken in Stadsbrouwerij Dat is dan ook de reden dat Jacco de Wee van Stadsbrouwerij Middel burg blij is dat Midavaine een soort gelijke ale heeft gebrouwen in een van zijn ketels. Dat mocht hij doen omdat hij vorig jaar het Bockerie- jers Festival won. Elke winnaar mag vervolgens naar eigen recept een bier brouwen en er een naam aan geven. ,,Het is Barend's Ale gewor den. Een 'ordinary bitter', gebrou wen naar Barend's historisch re cept." De Wee hoorde zijn gasten vaak 'praten over dat speciaalbier van Ba rend Midavaine. ,,Ze missen het, Een 'ordinary bitter', gebrouwen naar Barend's historisch recept want het is een erg lekker bier." Hij is er dan ook van overtuigd dat Ba- rend's Ale een blijvertje is in het as sortiment van de Stadsbrouwerij. ,,Als hij destijds niet de wedstrijd had gewonnen en dit bier niet had gebrouwen, zou ik vast en zeker ge probeerd hebben zelf het recept te pakken te krijgen." De presentatie van het nieuwe speciaalbier gebeurde zaterdag tij dens de heropening van het proef lokaal en het terras van de Stads- brouwerij. Door de coronacrisis was de zaak maandenlang dicht. Maar zaterdag konden belangstel lenden weer terecht aan de Korte Geere voor verschillende bieren. Daar zagen ze ook dat Midavaine niet alleen goed bier kan brouwen, maar ook nog iets anders in huis heeft. Sinds enige tijd schildert hij weer en het resultaat hangt in de Stadsbrouwerij. Volgens eigen zeg gen had hij jarenlang geen tijd om ook maar een potlood of kwast beet te pakken. Nadat hij De Mug had overgedra gen, vond hij thuis een map met oude tekeningen. Toen hij die goed bekeek, zag hij dat ze best aardig waren. Maar ook herinnerde hij zich nog goed dat zijn oude teken leraar altijd wel kritiek had. ,,De verhoudingen klopten niet of er was iets anders mis mee." Toen hij een folder zag van Kunsteducatie Walcheren besloot hij daar een cur sus te volgen. „Want misschien kon ik er wat van opsteken." Bovendien vindt hij dat je leuke Je pakt een kwast, kiest een kleur en vervolgens gebeurt er iets heel bijzonders dingen moet blijven doen. ,,Niet stilzitten." Hij leerde beter omgaan met acryl, houtskool en andere ma terialen. ,,Je pakt een kwast, kiest een kleur en vervolgens gebeurt er iets heel bijzonders. Er ontstaat een schilderij." De 74-jarige Middel burg noemt zichzelf geen kunste naar. Maar hij vindt het wel heel leuk om aquarellen te maken of met acryl iets neer te zetten. ,,Ik laat mijn gevoel spreken." Het heeft te maken met liefde, zo veel is zeker. En corona, weet Eef de Graaf van de nabijgelegen EKGal- lery/studio. Daar heeft de onbe kende Banksy een stapel t-shirts met een afbeelding van het kunst werk achtergelaten. ,,Op een bijge voegd briefje stond: 'iedereen kan in een situatie komen waarin die moet vluchten voor geweld, gebrek aan eten of water, zorgen of milieupro blemen'. 'Zorg voor elkaar', stond erbij, 'hou van elkaar en wees tole- Zorg voor elkaar, hou van elkaar en wees tolerant rant'." De Graaf is geraakt door die woorden en de kunst en wil de t-shirts wel verkopen. Van de op brengst gaat zestig procent naar vluchtelingenorganisatie UNHCR. De rest is voor de kunstenaar, die de t-shirts heeft laten drukken. Wie die kunstenaar is, weet De Graaf niet. ,,Echt niet. Ik weet alleen dat hij uit Zeeland komt. Wij waren net zo verrast. Maar wel blij verrast." Wat De Graaf wel weet, is dat de kunstpanelen er maar tijdelijk han gen. Onder camerabewaking. Na een poosje zal de kunstenaar ze weghalen en veilen voor het goede doel. Universele liefde EKGallery/studio, aan de Bedde- weeg, wil de organisatie van die vei ling op zich nemen. ,,Omdat we het idee zo mooi vinden'', legt De Graaf uit. ,,Het kunstwerk heet De Zeeuwse Kus. De maker wil univer sele liefde promoten en stilstaan bij het feit dat alles zomaar kan veran deren. En dat is precies waar de we reld nu om draait." maandag 8 juni 2020 Bier van Barend is terug Barend Midavaine met zijn bier Barend's Ale en op achtergrond zijn schilderijtjes. foto dirkjan gjeltema Middelburgers kunnen sinds za terdag weer genieten van een speciaalbier dat al enkele jaren niet meer te verkrijgen was. Het gaat om Barend's Ale, een bitter dat in 1988 werd geïntroduceerd door Barend Midavaine in zijn café De Mug en dat bij een aan tal vaste gasten erg populair was. Emile Calon Middelburg -Jacco de Wee, Stadsbrouwerij - Barend Midavaine Bewoners van de Klokstraat in Zierikzee keken deze week gek op, toen ze 's ochtends ineens kunstwerken ontdekten op de dichtgetimmerde ramen van een leegstaand kantoor in hun straat. Wie de beeltenissen van zoe nende boeren en boerinnen heeft aangebracht, blijft een mysterie. Wendy Wagenmakers Zierikzee -Deel van tekst op een briefje De kunstpanelen in de Klokstraat in Zierikzee trokken direct pu bliek. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34