II 5 MUSICI IN CORONATIJD WERKLOOS Het coronavirus heeft de hele wereld getroffen. Ook de culturele wereld krijgt klappen. Musici en kunstenaars zien hun inkomen verdampen. Inkomsten van optredens vallen weg. De zzp'er zit met lege handen. Het is een kwestie van overleven, sappelen en hopen op betere tijden. Programmeur Jakko van der Heijden. fotos lex de meester Jeanette Vergouwen Middelburg Violist Mathieu van Bel len (32) - geboren in Hulst- is artistiek lei der van het Reizend Muziekgezelschap en het Scaldis Festival, violist van het Busch Trio en getrouwd met vio liste Maria Milstein. Samen run nen ze MuziekHaven in Zaandam. In de coronaperiode werd hun zoon Jacob geboren. ,,Op 11 maart speelde het Busch Trio het laatste concert in de Kleine Zaal van het Concertgebouw. Na de persconfe rentie op 12 maart kwamen de te lefoontjes met afzeggingen over vloedig binnen. Het werd erg stil. Maria en ik hebben samen wel kunnen genieten van de laatste loodjes van haar zwangerschap en de geboorte van onze zoon. In een bizarre tijd met raamvisite en dus geen druk kraambezoek. We heb ben genoten van de positieve kan ten, maar nu beginnen we het concertleven wel te missen.'' Het Scaldis Festival werd nood gedwongen afgelast en in de Mu- ziekHaven was het akelig stil. ,,We proberen in augustus enkele op- tredens te realiseren in Zeeuws- Vlaanderen. De repetities in Zaan dam worden gehouden met de 1,5 meter afstand.'' Financieel ontstond door de co ronacrisis een groot gat. ,,Ik ver zorg de lessen online die Maria zou geven op het conservatorium. We kunnen er nog van leven, maar het moet niet lang meer duren. Hoe moeten we straks reizen door Europa? Hoe moeten de opnames gerealiseerd worden? Eerlijk ge zegd kijk ik ook niet uit naar con certen voor een handjevol mensen in een grote zaal. Maar ik ben wel blij dat binnenkort het concertle ven weer een heel klein beetje te rugkomt.'' Grote schade Klarinettiste Evelien de Vries (31) uit Middelburg mist vooral het sa men musiceren. Voor haar veran derde de wereld niet alleen met het coronavirus als gevaar. Finan cieel werd het meteen heel span nend. ,,Het spelen, in het Zeeuws Orkest, kamerorkest TY en mijn kamermuziekensembles, viel weg. Mijn baantje in de horeca ook. In mijn agenda staan alleen nog wat lessen online. Ik mis dat contact met collega's. Ik studeer graag thuis, maar zonder repetities of optredens ontbreekt de drive. Vooral spannend is het voor mij omdat ik net voor de crisis een huis heb gekocht. Er moet flink in verbouwd worden, maar toen viel van de één op de andere dag mijn inkomen weg. Ik zie dat mijn op drachtgevers het ook moeilijk heb ben. Ik waardeer hun creativiteit, Na maanden werk ineens een absolute stilte maar of die veerkracht voldoende is als de maatregelen worden ver soepeld? De opgelopen schade is groot en de steun voor de cultuur niet echt ruim.'' Van de een op de andere dag werd de situatie van componist, pianist en dirigent Christian Blaha (48) uit Middelburg totaal an ders. ,,Ik zat ineens in een totaal vacuüm. De wereldpremière op 14 maart van mijn compositie 7 letzte Worte ging niet door. Na maanden werk ineens een absolute stilte: geen muziek, geen musici, geen publiek, volkomen kaalslag. Als freelance docent aan UCR moest ik kille onpersoonlijke online les sen geven. Het leeuwendeel van mijn werkzaamheden, als zelf standig ondernemer met freelance contracten, viel weg en ik verloor 65 procent van mijn inkomen. De buffer die ik normaal in het voor jaar met concerten en festivals op bouw, verdween. Ik houd mijn hart vast voor de komende maan den. Ik denk vaak: daar zit ik dan met al mijn bakken passie, werk lust, ervaring, opleiding en titels, ik steven linea recta af op de bu reaucratisch beademde krochten van de bijstand.'' Alles stagneert Jakko van der Heijden (50) heeft een halve baan als programmeur in de Zeeuwse Concertzaal Mid delburg. Hij heeft daar ook zijn op namestudio ZEFIR. ,,Opgericht in 1996. Ik heb toen een cd opgeno men met orgelwerken die Leen de Broekert in de Lutherse kerk speelde. Dat was nummer 1. Ik ben nu bezig aan nummer 75. Alle op- names zijn live, de Zeeuwse Con certzaal heeft een mooie akoestiek en voor de coronacrisis werkte ik regelmatig samen met bekende musici, waaronder veel jong ta lent. Na 12 maart was het afgelo pen. De lancering van de Goldberg- variaties, gespeeld door Geoffrey Madge, moest worden geannu leerd. Geen promotie, geen ver koop. Veel werk dat dan niet ver zilverd wordt. Omdat mijn bedrijf klein is, betaalt de ene productie de volgende. Nu stagneert alles. Ook de lancering van Pianoworks by Jewish composers door Marcel Worms ging niet door en nieuwe opnames maken werd onmogelijk. De lege uren heb ik goed gevuld met montages van eerdere opna mes. En ik ben begonnen met digi tale distributie. Dat levert heel weinig op, maar alle beetjes hel pen.'' Omdat hij een dienstverband heeft met de Zeeuwse Concert zaal, waar momenteel alles coro- naproof wordt aangepast, prijst hij zich nog gelukkig. ,,Ik heb een hy potheek en vaste lasten en nor male dagelijkse kosten. Ik kan het hoofd boven water houden, maar het toetje is er niet meer bij.'' maandag 8 juni 2020 'Daar zit je dan, met je passie' Componist/pianist/dirigent Christian Blaha. - Christian Blaha Violist Mathieu van Bellen. foto hans colijn Klarinettiste Evelien de Vries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33