Snelf ietsweg Kanaalzone komt er, uiterlijk in 2023 Binnenkijken bij Middelburgse kunstenaars 4 Opinie KERK WEER OPEN De deuren van café De Pompe op de Grote Markt en La Strada in de Sint-Ja- cobstraat blijven de komende tijd dicht, de stoeltjes op de terrassen onbezet. En dat terwijl de eigena ren zoveel zin hadden om na een wekenlange verplichte sluiting weer eens een biertje te tappen of kop koffie te serveren. Maar er zijn regels en die wor den in Goes bewaakt door hand havers. De bezoekjes van deze boa's boezemen sommige onder nemers angst in, zo is inmiddels wel duidelijk. Roxanne Moison van De Pompe sloot na één dag haar terras alweer, benauwd als ze is om een boete van misschien wel 4000 euro te krijgen als gasten zich niet aan de afstandsregels houden. En sommige mensen doen dat inderdaad niet. ,,Ze heb ben schijt aan de regels, maar de boete is straks voor mij'', liet de onderneemster optekenen. Een paar dagen later sloot La Strada om dezelfde reden de deuren. Sociale media Op sociale media krijgt de ge meente er flink van langs. Daar past een kanttekening bij. De ge meente stelt de coronaregels op terrassen niet vast, bepaalt niet de hoogte van de boetes en heeft ook niet zelf besloten dat de boete naar de ondernemer gaat in plaats van naar de niet luisterende klant. Burgemeester en wethou ders hebben bovendien laten zien de horeca gunstig gezind te zijn door de 'terrasbelasting' op te schorten en ruim baan te geven aan de uitbreiding van terrassen. Vertrouwen Toch gaat er ergens iets goed mis als goedwillende ondernemers de deur sluiten uit angst voor een to renhoge boete. Dat kan toch niet de bedoeling zijn van de controles? Burgemeester Margo Mulder zei vrijdag in deze krant dat welwil lende ondernemers op coulance mogen rekenen mocht er een keer iets niet helemaal goed gaan op het terras, maar gezien de recente sluitingen heeft in elk geval een deel van de horeca-uitbaters daar kennelijk niet zoveel vertrouwen in. Het is nu aan de gemeente om een stap te zetten. Zij stuurt ten slotte de handhavers op pad die in horecaland voor nogal wat onrust zorgen. Lak aan regels Dat een horecaondernemer die lak heeft aan de regels wordt aange pakt, zal bijna iedereen begrijpen. Maar de gemeente zou klip en klaar - zonder mitsen of maren - duidelijk moeten maken dat wie van goede wil is geen boete van duizenden euro's aan de broek krijgt, ook niet als een paar onge hoorzame gasten een keer te dicht op elkaar zitten op het terras. Zor gen hierover kunnen de horeca- uitbaters - die in deze tijd vaak al genoeg sores hebben - missen als kiespijn. Al een tijdje geleden was er sprake van de komst van de fietssnelweg. Inmiddels is het tracé bijna uitge werkt, laat Zeeuws verkeersgede- puteerde Harry van der Maas we ten. Als het over een paar maan den helemaal klaar is, wordt het voorgelegd aan de gemeente Ter- neuzen en havenbedrijf North Sea Port. Van hen wordt ook een fi nanciële bijdrage verwacht. De rijksoverheid heeft toegezegd de helft van de kosten (1,8 miljoen euro) te willen betalen, de andere helft moet uit de regio komen. De provincie is bereid het leeuwen deel daarvan te dragen, aldus Van der Maas. North Sea Port is ook in beeld als financier, omdat de fietssnelweg niet in de laatste plaats wordt aan gelegd om medewerkers van grote bedrijven in de Kanaalzone te ver- De eerste f iets snelweg in Zeeland komt tussen Terneuzen en Zelzate leiden voortaan de (elektrische) fiets te nemen. Daarom is er ook voor gekozen de eerste fietssnel- weg in Zeeland tussen Terneuzen en Zelzate aan te leggen, die bovendien daarmee grensover schrijdend is. Een belangrijk deel van het tracé ligt er bovendien al, wat niet gezegd kan worden van bijvoorbeeld de route Goes-Mid- delburg. Daar zou te zijner tijd wel de tweede fietssnelweg van Zee land kunnen komen, durft Van der Maas voorzichtig vooruit te kijken. Een stukje van de fietssnelweg in de Kanaalzone is er overigens al, de fietstunnel bij het nieuwe hoofdkantoor van Dow. Die is ex tra breed uitgevoerd om aan de ei sen van een fietssnelweg te vol doen. Tijdens de Kunst- en Cultuurroute kunnen belangstellenden deze zondag in de ateliers van kunste naars kijken of via het raam of de etalage zien wat er zoal in Middel- burg op het gebied van kunst wordt gemaakt. Dat laatste omdat som mige ateliers zo klein zijn dat het moeilijk is afstand te houden. Dat gaat niet op voor de werk plaats van Gerdi Zwaan. Zij heeft voldoende ruimte om meerdere mensen te ontvangen en rond te leiden. Enthousiast vertelt ze dat ze binnen één uur al een groot werk heeft verkocht aan twee Friezen. ,,Het gaat dus goed." Ze geeft ook aan dat het jaar voor haar toch al goed is, hoewel vijf exposities niet doorgingen. ,,Onder andere een in Duitsland. Maar de mensen die naar die expositie zouden komen, bezoeken nu mijn website en wil len een beeld kopen. Ik ga er bin nenkort heen en op hun verzoek neem ik meerdere stukken mee, want ze willen misschien meer ko pen." Iets verderop in de Schuitvlot- straat woont en werkt Wieteke Hendrikx. Ook zij ontvangt belang stellenden in haar woonkamer an nex atelier om haar kleurrijke schil derijen van stadsgezichten of na tuurgebieden te laten zien. ,,Maxi- maal twee personen tegelijkertijd. Meer kan niet." Ook zij is tevreden over hoe het nu gaat. ,,Ik had pas een expositie in de Drukkerij en heb daar meerder werken ver kocht." Maximaal twee bezoekers vindt ze ook geen probleem tijdens de Kunst- en Cultuurroute. ,,Meer werkt niet goed. Bij twee kan ik alle aandacht geven." maandag 8 juni 2020 Angst voor hoge boetes kwelt horeca GO Twee horecaondernemers openden vorige week maan dag vol goede moed weer de deuren. Gedesillusioneerd gooiden ze niet veel later hun toko alweer dicht, uit angst voor een torenhoge boete. Er gaat iets goed mis in Goes. Rob Paardekam Goes Heerlijk zoeven over een fiets- snelweg, het kan uiterlijk 2023 tussen Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent en Zelzate, als de voortekenen niet bedriegen. De Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone zal daarmee in Zeeland de pri meur hebben. Harmen van der Werf Terneuzen Marleen en Paul de Ridder moe ten nog even dubben. De Goese- naren bezoeken zondag het ate lier van de Middelburgse kunste nares Gerdi Zwaan en zien daar een beeld van klei dat hen wel aanspreekt. Maar ze vinden het nog te vroeg het nu al direct te kopen. Zij: ,,Even laten bezinken. En misschien zien we straks iets nog veel mooiers." Emile Calon Middelburg OVEZANDE Adrie Vroonland (witte jas) uit Ovezande is een trouw kerkganger. Hij was dan ook blij dat hij zaterdagavond voor het eerst sinds de uitbraak van het coronavirus weer live een viering kon bijwonen in de Rooms Katholieke kerk in zijn dorp. ,,Geloof is toch een stukje van het leven en het geeft me houvast." De laatste viering was op 7 maart. Vroonland vond het een gemis om niet naar de kerkdienst te kunnen. ,,Als de kerk toevallig open was ging ik wel eens vijf minuten in de banken zit ten", vertelt hij. De viering - geleid door pas toor Fons van Hees - werd zaterdag door 28 parochianen bijgewoond. Kerken mogen sinds 1 juni weer diensten hou den. Er mogen maximaal dertig mensen bij aanwezig zijn. fotojohan van der Heijden Wieteke Hendrikx in haar atelier. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32