Zeeland, sluit dossier Visser I 'Bozer dan boos kunnen we niet zijn' Strafkolonie 2 BEZOEK KNOPS COMPENSATIE VOOR Hoog bezoek vandaag in Middelburg. Staatssecretaris Raymond Knops komt in Middelburg praten over de compensatie voor het afblazen van de marinierskazerne. Een gezellig onderonsje? Vergeet het maar. Daar is afgelopen dagen te veel voor gebeurd. Alles staat nu extra op scherp en Zeeuwse politici hebben de messen geslepen. Commentaar Zeeuwse politici kookten dit weekend van woede. Staatsse cretaris Barbara Visser zocht in het diepste geheim al ruim anderhalf jaar naar een andere plek voor de marinierska zerne. En niet een half jaar, zoals ze in februari nog in de Tweede Kamer vertelde. Den Haag staat op zijn achterste benen, maar Zeeland doet er goed aan het dossier Visser te sluiten. Opnieuw roept de Tweede Kamer Visser op het matje over de gang van zaken rond de verhuizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen. Het gebeurde eerder al in februari. Toen ging Visser tijdens een debat diep door het stof. Ze zei welgeteld 19 keer sorry en gaf toe dat ze Zeeland eerder had moeten in lichten over haar zoektocht naar een alternatieve locatie. De Kamer nam er genoegen mee en liet haar zitten. Nu nieuwe feiten op tafel lijken te komen, eisten verbouwe reerde Kamerleden uitleg. Het is goed dat het gebeurt, het is hun taak. Zeeuwse politici reageerden eveneens verbijsterd. Begrij pelijk. Maar zoals gedeputeerde Dick van der Velde opmerkte: bozer dan boos kun je niet worden. Het lot van Visser is een zaak van de Tweede Kamer. Zeeland heeft niets meer met haar te maken en moet haar loslaten. De marinierskazerne komt niet naar Zeeland en het Rijk moet de provincie volgens afspraak ruimhartig compenseren. Daar moet Zeeland zich nu op focussen. En zoals Provinciale Staten van Zeeland in meerderheid al aangeven: dat woord ruimhartig krijgt nu een heel nieuwe dimensie. Zeeland heeft niets meer met haar te maken en moet haar loslaten Wethouder Albert Vader en ge deputeerde Dick van der Velde kunnen zich opnieuw boos maken over de manier waarop staatssecre taris Barbara Visser Zeeland heeft behandeld. ,,Maar bozer dan boos kunnen we niet zijn", zegt Van der Velde daarover. Verder staan beiden boven de kwestie. Visser is een zaak van de Kamer. Zeeland moet nu kij ken naar de compensatie. Over wat daarover is uitgelekt laten beiden zich niet uit. Vader: ,,We hebben helemaal in het begin - toen Wientjes aan de slag ging - afgesproken dat er uit eindelijk een pakket moet liggen dat voor beide partijen (Den Haag en Zeeland, red) acceptabel is. ALMANAK Daarover zijn we aan het onderhan delen. Wat nu naar buiten komt, verstoort zo'n proces. Dat willen wij voorkomen." Hij benadrukt dat Zeeland er nog niet is met een akkoord. ,,Er was ook overeenstemming over de We hebben in het begin afgesproken dat er uiteindelijk een pakket moet liggen dat voor beide partijen acceptabel is komst van de marinierskazerne. Maar acht jaar later dacht men: we gaan het toch heel anders doen." Het afblazen van de komst van de marinierskazerne naar Vlis- singen heeft de gemoederen in Zeeland flink beziggehouden. Afgelopen vrijdag werd duide lijk dat aan compensatie werd gedacht in onder meer een extra beveiligde gevangenis. Zeeland: afgelegen in de bele- ving van veel medelanders, een oase van rust en ruimte. Zand stranden en veel zonuren. Op social media werd de link met een ander gebied, waar de Britten ooit hun zware crimine len naartoe stuurden, snel ge legd: 'Zeeland als strafkolonie: Nieuw-Australië'. 'Ruimhartig is gevaarlijk woord' 'Serieus bij de neus genomen' Kris van Wezel 'Afvalputje van Nederland' Het chagrijn begint vrij dagmiddag met het uitlekken van (een deel) van het compen satiepakket. Volgens die geruchten krijgt Zeeland moge lijk een beveiligde rechtbank, een extra beveiligde gevangenis en een expertisecentrum voor georgani seerde criminaliteit. Ook de spoor verbindingen met de rest van Ne derland moeten worden verbeterd. Zodra het nieuws rondgaat, trilt menig raam in het Middelburgse Abdijcomplex in zijn sponning. Dit vindt het provinciebestuur abso luut niet grappig. Dit dossier is al zo'n blok aan het been, klinkt het in de wandelgangen. En nu dit ook nog. Nota bene twee dagen voordat staatssecretaris Knops en Bernard Wientjes - de man die probeert een compensatiepakket te maken - op bezoek komen. Wie doet dit, waarom, wie heeft hier belang bij? Niemand die het zegt te weten. De woede is nog niet bekoeld of De Volkskrant maakt zaterdagoch tend van het vuur een uitslaande brand. Uit onderzoek blijkt dat staatssecretaris Barbara Visser van Defensie in het diepste geheim al veel langer naar een alternatieve lo catie voor de marinierskazerne zocht. Het ministerie ontkent het in alle toonaarden en noemt het ver haal 'onjuist'. Maar het kwaad is al geschied. De Tweede Kamer roept Visser opnieuw op het matje. Net als in februari. Toen mocht ze na 19 keer sorry zeggen, blijven zitten. Wat er nu met Visser gebeurt, kan Zeeland eigenlijk niet zoveel meer schelen. Ze had al afgedaan en is geen gesprekspartner meer. Al heerst er nog steeds een vieze na smaak over 'de manier waarop ze Zeeland heeft belazerd'. De Kamer moet vooral met Visser doen wat hij niet kan laten, zeggen politici. Zeeland kijkt vooruit, benadrukt gedeputeerde Dick van der Velde namens het provinciebestuur. Die kazerne komt er niet en dus richt Zeeland zich op de compensatie. ,,Alle fracties in de Tweede Kamer, en ook de minister-president, heb ben geroepen dat Zeeland ruimhar tig moet worden gecompenseerd. Of ik vertrouwen heb in het pakket, dat zal in de komende periode moeten blijken maandag 8 juni 2020 II VLISSINGEN Zeeland moet nu eens als een volwaardige provincie worden behandeld en niet als een of ander wingewest, vinden Zeeuwse bestuurders. - Albert Vader, wethouder Tip? redactie@pzc.nl CORINA VAN DER VLIET Corina van der Vliet, PvdA-fractievoorzitter in Provinciale Staten: ,,De Tweede Kamer heeft het kabinet opgedragen dat Zeeland ruimhartig wordt gecompenseerd. Laten we vooruitkijken en kijken wat die ruimhartige com pensatie is. Al is ruimhar tig een gevaarlijk woord. Wat ik ruimhartig vind, vindt een ander niet of andersom. Het is heel lastig om dat in te vullen. De PvdA vindt wel dat er een krachtig pakket moet komen dat effect heeft op het wonen, leven en werken in Zeeland." JOAN VAN BURG ,,We weten allemaal dat een compensatiepakket in de maak is", zegt Joan van Burg, SGP-fractie- voorzitter in Provinciale Staten. ,,Als je nu weer zoiets over Visser leest, zijn we toch echt serieus bij de neus genomen. Het wordt een reden te meer om goed op te letten hoe een compensatiepakket wordt vastgelegd en uit gevoerd. We hadden ook een overeenkomst over de de komst van de ka zerne. Wat die waard is, zullen we zien in het compensatiepakket." Vlissings raadslid Kris van Wezel (50Plus) vindt dat Vlissingen het 'afval putje van Nederland wordt'. ,,Dat gaat het imago van de gemeente geen goed doen." Bo vendien vreest hij dat zo'n rechtbank niet in Vlissingen, maar in Mid delburg komt. Het be richt in de Volkskrant over het al eerder zoe ken naar alternatieve lo caties vindt hij heel op merkelijk. ,,Het wordt steeds gekker." Wat hem betreft mogen de beide bewindslieden (staats secretaris Barbara Vis ser en minister Ank Bijle- veld) nu aftreden. Jeffrey Kutterink Middelburg - Dick van der Velde, gedeputeerde Zeeuwen op de publieke tri bune kijken naar staatssecreta ris Barbara Visser van Defensie (VVD) tijdens het Tweede Ka merdebat over de marinierska zerne in februari. Uit onderzoek door De Volkskrant blijkt dat ze al veel langer in het geheim op zoek was naar een alternatieve locatie. foto bart maat anp Zeeuwse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30