Vroeae 1,5 meter blijkt lastig op school Dodelijk ongeluk in tunnel nadat auto stilviel 2 MARLEEN BLOMMAERT Column r Was het vroeger anders?", vraagt mijn nichtje met de hoop in haar stem dat ik nee ga antwoorden. Zo'n vraag krijg je pas als je deze tijd met een andere kunt vergelijken. Ik word oud. Ze zit samen met mijn jong ste dochter aan de eettafel en sa men bespreken ze hun zorgen over deze tijd. Ze hebben het over hoe we met onze medemensen, de dieren en de natuur omgaan. Ik kan hen deels geruststellen. De ja ren 70 en 80 waren ook een zootje. Terrorisme in veel Europese lan den, apartheid in Zuid-Afrika, mi litaire dictaturen in Zuid-Ame- rika, de wapenwedloop tussen de Verenigde Staten en Rusland. Geen vissen meer in onze rivieren en zure regen daalde neer op onze bossen. Om maar wat te noemen. Hooguit was de muziek wat beter dan nu. Ik begrijp hun zorgen. De signa len die we zien op het gebied van klimaat en biodiversiteit zijn meer dan zorgelijk en de situatie nu is in veel opzichten nijpender dan het veertig jaar geleden was. De ex treme droogte van dit moment komt bijvoorbeeld niet uit de lucht vallen. De pandemie Covid- 19 evenmin en voor wie het mocht zijn ontgaan in de hoorn van Afrika dreigen enorme zwermen woestijnsprinkhanen hele oogsten te verorberen. Rustig schouderop halen over rampen die ver weg op treden is geen wijze strategie, leert de corona-pandemie ons. Waar bij het begin van de epide mie nog hoop bestond op bezin ning op ons gedrag en een wezen lijke verandering, lijkt die nu al weer vervlogen. We zijn als de pu ber die de consequenties van zijn handelen nou eenmaal niet kan overzien, hoe vaak we ook door ouders de les gelezen worden. Ik loop de tuin in. Een jonge rans uil kijkt me streng aan: 'Kop op Sombermans', lijkt ie te zeggen. Hij heeft gelijk: de jeugd spreekt zich massaal en wereldwijd uit voor idealen. In reactie daarop zegt Rutte te begrijpen dat het Zwarte Piet-verhaal mensen kwetst. En zelfs Klaas D. zegt dat het feit dat het gezeik oplevert, geen reden meer is om te zwijgen. Er is altijd hoop. De jonge uil heeft geljjk. En anders is er altijd nogde jeugd. De jeugd spreekt zich wereldwijd uit voor idealen DE STELLING Vandaag: Staatssecretaris Visser moet aftreden Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 6ESPREK WEER VAN &E &A6 DE BUURVROUW HEEFT KLACHTEN IS ZE SETEST 2E SCHERPENISSE Duiker (65) overleden Spookrijdster (80) bij de tunnel KAMPERLAND Surfer op Veerse Meer gered tijdens oefening KNRM Een week of acht zaten ze thuis en dat waren ze spuugzat. Maar sinds vorige week dinsdag mogen mid delbare scholieren weer naar school. Dolblij zijn de meeste. Chil- len met vrienden en vriendinnen, het leek wel een eeuw geleden. Maar op school troffen ze een an dere wereld dan ze gewend waren: looproutes, spatschermen en stip pen waar ze mogen staan. Handen wassen en ontsmetten is het pro bleem niet. Die 1,5 meter afstand houden wel, blijkt uit een rond gang. ,,Het is de moeilijkste op dracht die ze dit jaar van ons krij gen", denkt rector Carin Biester- bosch van Pontes Het Goese Ly ceum. De school waarop zo'n 1500 leer lingen zitten is - net als andere - be perkt open. Dus een beperkt deel van de leerlingen is in school, de rest volgt onderwijs op afstand. Or ganisatorisch lastig, maar te doen vindt Biesterbosch. Dat geldt niet of nauwelijks voor de 1,5 meter. ,,Het is echt geen onwil. Maar je vraagt iets aan leerlingen wat niet in hun systeem zit." Knuffelen Dat ziet ook directeur Frans van der Knaap van CSW. ,,Leerlingen trek ken gewoon heel erg naar elkaar toe. Tuurlijk zijn er die afstand hou den. Maar de grootste groep vindt dat erg moeilijk. Ze staan elkaar nog net zo hard te knuffelen als voor die tijd." In de klas laten leerlingen zien dat ze zich wel degelijk bewust zijn van de coronatijd, ziet Van der Knaap. ,,We hebben gevraagd reke ning te houden met de docenten. Daar zitten mensen bij die aanzien lijk ouder zijn en meer risico lopen. Dat gaat allemaal heel netjes." Maar eenmaal op de gangen, is dat be wustzijn weg. ,,Ze willen het mis schien wel, maar denken er gewoon niet aan." De scholen in Zeeland trekken al lemaal dezelfde lijn: docenten wij zen leerlingen vriendelijk op de 1,5 meter. Maar daar blijft het bij. Bies- terbosch: ,,Op school moet een sfeer van welkom zijn. Als je leer lingen continu corrigeert is dat ge voel er niet meer." Klopt, zegt Van der Knaap. ,,Ook wij spelen geen politieagentje om ervoor te zorgen dat de kinderen het naar hun zin hebben en dat er een goede sfeer op school is." Kinderen eigen Het is kinderen eigen, zeggen de scholen. ,,Je kunt bij wijze van spre ken op elke hoek een toezichthou der zetten, maar dat schiet niet op", zegt Steven Van Nispen. Hij is van het bestuur van de scholenkoepel We zijn nu ervaring aan het opdoen voor na de zomervakantie VO Zeeuws-Vlaanderen en her kent de verhalen van zijn colle ga's. ,,Ik denk dat alles wordt gedaan om het 1,5 meter-onderwijs naar alle maatstaven van redelijkheid en billijkheid te organiseren. Maar kinderen hebben ook behoefte aan een knuffel. Het mag eigenlijk niet, maar ga er maar eens als scheids rechter tussen staan. Het geeft het sociale element van onderwijs weer eens aan." Realistisch Is 1,5 meter-onderwijs wel realis tisch? ,,Alles is beter dan niets", vindt Van der Knaap. ,,We zijn nu ervaring aan het opdoen voor na de zomervakantie. Misschien dat dit ons handvatten geeft om met co rona om te gaan tot er een vaccin is." TERNEUZEN De 56-jarige vrouw uit Sluiskil die vrijdag overleed bij een zwaar ongeluk in de Wester- scheldetunnel, was met haar auto stilgevallen. Twee auto's klapten vervolgens bovenop haar auto. De auto van de 56-jarige vrouw viel stil op de rechterweghelft. Een 26-jarige man uit Terneuzen en een 49-jarige vrouw uit Vogelwaarde konden haar niet meer ontwijken. De vrouw uit Vogelwaarde raakte bij het ongeluk gewond en is met een ambulance naar een ziekenhuis gebracht. Vanwege het ongeluk was de tunnel urenlang aan beide zijden afgesloten. Het verkeer dat richting Terneuzen wilde, werd tot tien uur 's avonds omgeleid via Antwerpen. Daar werd vanwege de coronacrisis een uitzondering voor gemaakt bij de grens. De oostbuis ging om 19.00 uur weer open. Tunneldirecteur Harald Schoen makers zegt dat vandaag alle beel den van het ongeluk worden ge analyseerd en onderzocht. Als een auto stilvalt in de Westerschelde- tunnel krijgen de tunneloperators automatisch een noodsignaal. Op borden boven de betreffende rij strook komt vervolgens een rood kruis. Andere automobilisten wor den zo naar de andere rijbaan gedi rigeerd. Hoe het kon dat de be stuurders op de stilgevallen auto reden, is nog onduidelijk. maandag 8 juni 2020 Reageer op pzc.nl Weekend: Het is goed dat Zeeland demon streert tegen ra cisme 1455 reacties BEöOELEsE HET WEER Een 65-jarige man uit Rijsbergen is gisteroch tend tijdens het duiken overleden bij een duik- stek aan de Gatweg in Scherpenisse. De hulp diensten kregen rond 10.30 uur een melding dat een duiker in de pro blemen was gekomen. De man werd naar de kant gebracht. Hij overleed ter plaatse. De politie onder zoekt de doodsoorzaak. Volgens duik-websites is de betreffende duikstek een plaats waar ervaring voor nodig is, vanwege de soms sterke stroming richting vaargeul. TERNEUZEN De oostbuis van de Wes- terscheldetunnel (richting Borssele) is gistermiddag even afgesloten geweest vanwege een spookrijd- ster op leeftijd. De 80-ja- rige vrouw uit Zaamslag miste in Zeeuws-Vlaande- ren de laatste afslag. Toen ze zag dat ze de Westerscheldetunnel in moest rijden, draaide ze om. Andere weggebrui kers moesten uitwijken om botsingen te voorko men. De politie zag dat en sloot voor de veiligheid van het overige verkeer de slagbomen. Toen ze daarop stuitte, keerde de vrouw opnieuw en reed met lage snelheid weer door de tunnel naar het tolplein. Agenten hebben haar terug begeleid rich ting Zeeuws-Vlaanderen. De vrouw moet bij het CBR een cursus rijvaar digheid volgen. Een surfer op het Veerse Meer is zater dagochtend gered tijdens een oefening van de KNRM. De mast van de surfer was ge broken. De KNRM hield zater dagochtend een maan delijkse oefening op het Veerse Meer. Tijdens die oefening trof de red dingmaatschappij een surfer die niet meer ver der kon vanwege een gebroken mast. De onfortuinlijke surfer is aan boord genomen en verderop weer in goede gezondheid op de wal afgezet. Leerlingen op Zeeuwse middel bare scholen doen echt hun best om er op te letten, maar het lukt hen niet 1,5 meter afstand te houden. Docenten spreken hen er wel op aan, maar die spelen geen politieagentje. ,,Het moet hier wel gezellig blijven." Jeffrey Kutterink Goes - Frans van der Knaap, directeur CSW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2