4 18 Hoe De Jong, zonder dat hij het besefte, als Deze week voetballen ze weer verder in Spanje. Zaterdag komt Frenkie de Jong (23) met FC Barcelona in actie, op Mallorca. I n het net verschenen boek Van Johan tot Frenkievan correspondent Edwin Winkels vertelt De Jong onder meer over zijn jeugdliefde Barga én Messi. Kort Goal Weghorst goud waard Wout Weghorst (27, foto) heeft de degrada- tiezorgen van Werder Bremen vergroot. De spits van VfL Wolfsburg kopte zijn ploeg in de slotfase naar een 0-1-uitzege. Trainer Pe ter Bosz kon met Bayer Leverkusen niet stunten tegen Bayern München (2-4). Voorlopige schorsing Naser Salwa Eid Naser heeft in januari voor de vierde keer in 12 maanden een overtreding begaan met haar 'whereabouts', waardoor ze niet beschikbaar was voor een dopingcon trole. De wereldkampioene op de 400 meter is met onmiddellijke ingang voorlopig ge schorst. De Bahreinse beweert dat ze on schuldig is. ,,Ik heb in aanloop naar de WK maar drie antidopingtesten gemist, wat nor maal is. Het kan iedereen overkomen.'' Wereldtoppers naar Nice Drie spelers uit de top 10 doen mee aan de Ultimate Tennis Showdown, een toernooi achter gesloten deuren in het Franse Nice van Patrick Mouratoglou, de coach van Se rena Williams. De Griek Stefanos Tsitsipas (nummer 6 van de wereld), de Italiaan Mat- teo Berrettini (8) en de Belg David Goffin (10) behoren tot de deelnemers. In vijf weekeinden worden 50 partijen afgewerkt. Van Kalmthout teleurgesteld De eerste race in de IndyCar Series is voor Rinus 'VeeKay' van Kalmthout (19, foto) uit gedraaid op een teleurstelling. De coureur van Ed Carpenter Racing crashte in de Ge- nesys 300 in de 38ste ronde. De race werd gewonnen door de Australiër Scott Dixon, die ruim 150 rondes aan de leiding reed. De butant Van Kalmthout nam een bocht te ruim en verloor de macht over zijn stuur. De crash bleef zonder grote gevolgen. ,,Ik had me mijn debuut heel anders voorgesteld", zei de Nederlandse tiener. ,,Het was mijn schuld. Het is een goede les, hoop ik.'' Eer der op de dag was 'Veekay' ook al gecrasht in de training. Quote van de dag 'Hallo mensen, ik heb besloten met pensioen te gaan. Bedankt voor de geweldige herinneringen!' BMX Golf Atletiek Van jongs af aan heeft Frenkie de Jong wat gehad met de Cata laanse kust. De gezinnen De Jong en De Bruijn namen jarenlang na 1400 kilometer rijden vanuit Arkel en Schelluinen kort na de Frans-Spaanse grens de afslag naar de Costa Brava om er zich op een camping in l'Escala te installeren. Een bezoek aan het museum van het Camp Nou en een rondleiding door het stadion hoorden dan bij een uit stapje naar Barcelona, anderhalf uur rijden verderop. ,,Zo is het allemaal eigenlijk begon nen. Als je het stadion zo vroeg in je leven al ziet, dan krijg je er een gevoel bij'', zegt De Jong. „Bovendien waren in Nederland al heel veel mensen voor Barcelona, dat heeft toch altijd iets speciaals gehad. En als je zelf dan voetbalt, en op die leeftijd, met ze ven, acht of tien jaar, en je ziet dan Barcelona, dan heb je wel in de gaten hoe goed ze voetballen. Ja, dan zeg je als jochie: ik wil later bij Barca spelen, maar dat denk je natuurlijk niet be wust, dat je zoiets gaat bereiken.'' Een van die zomers van de Spaanse vakantie, in 2004, ging de toen net zeven jaar geworden Frenkie met zijn vader, John, en opa Jan de Bruijn naar een van de drie oefenwedstrijden die FC Barcelona in het voorseizoen speelde. Het was het tweede seizoen van Frank Rijkaard als trainer, en voorafgaand aan een tournee van de ploeg door Zuid-Korea, Japan en China wilde hij zijn mannen eerst te gen drie Catalaanse semiprofclubs aan het werk zien, alle drie aan of achter de Costa Brava. De Neder landse campinggasten konden enkele kaartjes voor de wedstrijd in en tegen Figueres bemachtigen. Met zesduizend andere toeschou wers kwamen zij vooral voor één man, de grote ster van BarcaRonal- dinho. Die scoorde zelfs in de met 2-1 gewonnen wedstrijd. Na rust werden tien spelers gewisseld, alleen de fa buleuze Braziliaan bleef nog een tijdje staan. Naast hem kwamen nu tien jongens uit de jeugd en het B- elftal te spelen. Onbekend bij het grote publiek, ook bij Frenkie, zijn vader en zijn opa. Logische vergissing Frenkie de Jong heeft altijd gedacht dat hij 'Leo' Messi voor het eerst live heeft zien voetballen in december 2015, toen hij met vriendin Mikky op kerstvakantie was in Barcelona, in het Camp Nou in een wedstrijd tegen Betis. Het jonge stel postte er een foto van op Instagram. Een logische ver gissing, want als 7-jarige vakantie ganger aan de Costa Brava kon hij niet weten dat die zomerse dag, op 17 juli 2004, ene Lionel Messi van ze ventien jaar een van die tien beloftes was die in de tweede helft met het grote Barca mochten meedoen. De Argentijn had een half jaar eerder al, in een vriendschappelijke wedstrijd in Porto, zijn verdienstelijke debuut gemaakt, maar was toen nog niet meer dan dat, een belofte die bij Barca werd gekoesterd en buiten de club nog weinig bekendheid genoot. Zestien jaar nadat Frenkie de Jong, zonder dat hij het besefte, Leo Messi van dichtbij in het blauwpaars had zien voetballen, is de Argentijn nog steeds de allerbeste van het stel. Van de wereld. Daarover kent de Neder lander geen enkele twijfel nu hij hem dit seizoen van dichtbij meemaakt. ,,Hij is ec ht heel goed. Mensen onder schatten het. Als iemand lang de be ste is, worden mensen het vaak zat, krijgen ze sympathie voor de under dog. Nadat Messi drie of vier keer de Gouden Bal had gewonnen, was het maandag 8 juni 2020 GO VOETBAL ATLETIEK TENNIS AUTOSPORT Ierse kooivechter Conor McGregor (31) kondigt voor de derde keer zijn afscheid aan 2U Tweevoudig wereldkampi oen Niek Kim- mann mag zich houder van het werelduurre cord fietsen in de achtertuin noemen. Hij kwam tot 20,1 kilometer door talloze rondjes te rijden op een verdord stukje gazon in zijn eigen tuin. Je. 1 Wil Besseling (35, foto) won het laatste vir tuele toernooi uit de BMW In door Invitatio nal. Op de baan van het Wentworth in Engeland bleef hji de Brit Jor dan Smith één slag voor. 34 Sanne Wolters- Verstegen (34) stopt. De ze- ventienvoudig Nederlands kampioen wilde nog één keer proberen om de Spelen te halen. Door het uitstel vindt ze het nu genoeg. o a 0) 'Messi is de Edwin Winkels Barcelona De Jong helpt Messi met het omdoen van de aanvoerdersband. foto getty images Titel: Van Johan tot Frenkie Auteur: Edwin Winkels Uitgever: Brandt Aantal pagina's: 288 Prijs: 20,- ISBN: 978 94 9309 527 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18