II Coalitie wil opheldering over zoektocht naar kazernelocatie NIEUWS 13 60I 'Soms logisch' Volgens Beckerman zijn niet alle te laat beantwoorde vragen een pro bleem. Ze noemt het 'soms logisch' dat antwoorden langer op zich laten wachten dan de vereiste drie we ken. ,,Soms moeten dingen uitge zocht worden. Dat is ook prima." Dat de antwoorden lang op zich la ten wachten omdat er te veel Ka mervragen worden gesteld, be strijdt Beckerman. ,,Ik stel inder- open. Tweede Kamerlid Nevin Özütok van GroenLinks wacht al 291 dagen op een antwoord. ,,Er wordt altijd naar gestreefd Kamer vragen op tijd te beantwoorden. Om de Kamer zo juist en volledig mogelijk te informeren is het uit gangspunt: zorgvuldigheid boven snelheid'', reageren de ministeries. SP-Kamerlid Sandra Beckerman, van wie 44 Kamervragen te laat werden beantwoord, heeft er on langs in de Tweede Kamer een punt van gemaakt. ,,De controlerende macht moet de regering controle ren en dat is lastig als je vragen niet worden beantwoord.'' Het is onderdeel van een breder probleem, zegt het SP-Kamerlid. Het kabinet geeft te weinig infor matie uit zichzelf. ,,Ik moet dan vra gen stellen over de gaswinning in Groningen of de versterkingsopera tie daar, terwijl de Kamer die infor matie sowieso moet krijgen.'' Ka mervoorzitter Khadija Arib heeft daarover recent een brief aan pre mier Mark Rutte gestuurd. De SP stelt veel vragen omdat mensen ons vaak benaderen met problemen Het aantal Kamervragen steeg vorig jaar naar 3078 2112 I 2017 2018 2019 1535 daad veel vragen. Ik ben ook con troleur van de macht, daar ben ik voor aangesteld. Maar ik ben er niet rücksichtslos mee." Toch heeft de SP - Beckermans partij - in 2019 veruit de meeste vragen ingediend (622), gevolgd door de PvdA (539) en VVD (422). Het grote aantal ingediende vragen bij de VVD is grotendeels te verkla ren door het aantal zetels (32) dat de partij bezit. Bij de SP en PvdA lijken ze echter een cursus indienen ge kregen te hebben: gemiddeld wor den er bij de Socialistische Partij 44 vragen per Kamerlid ingediend en bij de PvdA 60 vragen. Ter vergelijking: bij de VVD ligt het gemiddelde op 'slechts' 13 vra gen per persoon. ,,De SP stelt veel vragen omdat mensen ons vaak be naderen met problemen'', stelt SP- woordvoerder Sarah Dobbe. ,,Ook komt het helaas voor dat vragen slecht worden beantwoord en aan vullende vragen nodig zijn. Soms moet een Kamerlid vragen blijven stellen, omdat ministeries weigeren informatie te leveren." De functie van Kamervragen is het verzamelen van informatie om de regering te controleren of om wet ten te maken, maar als Kamerlid wil je ook laten zien dat je werk maakt van je beloftes en dus kritische vra gen stelt over de onderwerpen die jouw achterban belangrijk vindt. De afgelopen vijf jaar steeg het aantal vragen met bijna 30 procent. In 2019 werd het toppunt bereikt. Nog nooit eerder werden zo veel schriftelijke Kamervragen inge- Hoge werkdruk Het Ministerie van Justitie en Vei ligheid heeft de meeste vragen niet op tijd beantwoord (253) en doet er relatief het langst over om vragen te beantwoorden. ,,De departementen blijven zich inspannen om Kamer vragen zo snel en goed mogelijk te beantwoorden'', vertelt een woord voerder namens alle ministeries. Toch gebeurt het dat beantwoor ding niet binnen de gestelde ter mijn lukt. Vorig jaar werd zelfs iets meer dan de helft van de vragen niet op tijd beantwoord. Op dit mo ment staan nog altijd acht vragen Kamervragen per partij Top 10 indieners diend. Kamervoorzitter Kadija Arib waarschuwt de Kamerleden al lan ger dat ze zichzelf een beetje moe ten inhouden met het stellen van vragen en het indienen van moties. ,,Alles wat je veel gebruikt, verliest aan kracht'', zei ze vorig jaar nog in een interview. De brief, die begin deze week wordt verwacht, komt er na een publicatie zaterdag van de Volkskrant. De krant meldt dat de staatssecretaris in het diepste geheim ruim anderhalfjaar, in plaats van een half jaar, actief heeft gezocht naar een andere loca tie in plaats van het beoogde Vlis- singen. De marinierskazerne ver- huist nu van Doorn naar Nieuw- Milligen, vlakbij Apeldoorn. Volgens Defensie trekt de Volks krant de verkeerde conclusie. Visser heeft in het Kamerdebat van fe bruari over de kwestie per ongeluk 'een verkeerde datum' genoemd, al dus een woordvoerder. De krant meldt ook andere nieuwe informatie: Visser stelde destijds PvdA'er Co Verdaas, oud staatssecretaris, aan als verkenner. Hij was toen niet meer politiek ac tief. Die stap zal in de brief worden toegelicht, aldus een ingewijde. Nog een opmerkelijk en nieuw feit: minister Bijleveld (Defensie) heeft zich actief met de zoektocht bemoeid. Ze sprak onder meer per soonlijk met burgemeester Ahmed Aboutaleb over een verhuizing van de marinierskazerne naar Rotter dam. ,,Dit komt heel slordig over'', vindt D66-Kamerlid Salima Belhaj. ,,Het is bovendien opnieuw een klap voor de Zeeuwen, die al veel te verduren hebben gehad. Daarom moet de staatssecretaris wat D66 betreft zo snel mogelijk uitleg ge- Het is opnieuw een klap voor de Zeeuwen, die al veel te verduren hadden ven." Ook het CDA wil zo snel mo gelijk opheldering hierover. Tweede Kamerlid Martijn van Hel- vert: ,,De Zeeuwen voelden zich al enorm in de steek gelaten en in de kou gezet en dit maakt dat alleen maar erger. Zeer onwenselijk." De andere twee coalitiepartijen, VVD en Christenunie, willen niets zeggen tot ze Vissers uitlegbrief, waar de liberalen om hebben ver zocht, ontvangen hebben. De Ka mer kan dan donderdag al spreken over de kwestie met de staatssecre taris, tijdens een ingepland nota overleg. Een groot deel van de oppositie steunde in februari al een motie van afkeuring van de SGP richting staatssecretaris BarbaraVisser. ZEELAND2 maandag 8 juni 2020 GO SP PvdA VVD CDA D66 GL PVV PvdD CU 50+ SGP DENK FvD overig 622 23 1 Lilianne Ploumen, PvdA 2 Michiel van Nispen, SP 3 Attje Kuiken, PvdA 4 Henk van Gerven, SP 5 Sandra Beckerman, SP 6 Kirsten v.d. Hul, PvdA 7 John Kerstens, PvdA 8 Henk Nijboer, PvdA 9 Jasper van Dijk, SP 10 William Moorlag, PvdA 99 91 84 74 72 69 67 64 1 Kamervragen blijven vaak te lang liggen - Sarah Dobbe, woordvoerder SP 3078 2812 1 lil waarvan 1543 geen antwoord binnen 3 weken, of binnen 6 weken na een uitstelbericht Wel op tijd beantwoord Dominique Voss Den Haag Een recordaantal schriftelijke Kamervragen zorgt voor veel druk op de ministeries. Vorig jaar werden maar liefst 3078 vragen ingediend, iets meer dan de helft werd niet op tijd beantwoord. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. De leden van de Tweede Kamer zullen wellicht vandaag al een 'verhelderende' brief ontvangen van staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) over haar zoektocht naar een nieuwe loca tie voor de marinierskazerne. Edwin van der Aa Hanneke Keultjes Den Haag -Salima Belhaj, Kamerlid D66 Staatssecretaris van Defensie Barbara Visser. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13