Gedreven door zijn passie opende Knobben in 2016 een webshop met noodpakketten, steekwerende arm beschermers, gasmaskers, zelfverde digingsspray en andere benodigdheden voor de beginnende én de geoefende prepper. ,,De meeste klanten houden het bij een noodpakket met maskers en handgels, een blikopener en speel kaarten, maar er zijn zo'n tweeduizend hardcore preppers die het serieuzer aanpakken. Zij kopen gasmakers voor kinderen of een waterfilter voor 300 euro die alle chemische stoffen uit water haalt.'' Sinds de uitbraak van de pandemie zijn de prepperproducten niet aan te slepen. ,,Al vier jaar zie ik het direct aan mijn omzet zodra er onrust heerst. Alle schommelingen verbleken bij wat ik nu meemaak. In maart verkocht ik wat ik normaal in een halfjaar slijt. Door de gigantische vraag naar mondkapjes raakten zelfs mijn gasmaskers uitver kocht. Aan mijn omzet te zien, zakt die eerste paniek nu weg.'' Merno Raiger, Als Merno Rai- verzekerings- ger (27) bij zijn adviseur en klanten over fanatiek de vloer komt prepper om hen te voor zien van verze keringsadvies, weet hij binnen vier seconden hoe hij kan ontsnappen. „Voor het geval ik word aangeval len. Alles wat ik doe, is erop gericht mijzelf en mijn geliefden te verdedi gen.'' Die instelling dankt hij aan zijn op voeding. ,,Als je vader bij Defensie werkt, krijg je daar als kind auto matisch iets van mee. Mijn mindset was al snel anders dan die van het gemiddelde kind. Terwijl mijn leeftijdsgenootjes op hun klokjes keken, zag ik aan de stand van de zon hoe laat het was.'' Serieus preppen doet hij sinds zijn tienerjaren. Geïnspireerd door de Amerikaanse televisieshow Dooms day Preppers breidde Raiger vanaf zijn 18de zijn EDC uit, preppertaal voor Every Day Carry, spullen die je te allen tijde bij je draagt. Eerst een zakmes en een stukje touw, later een EHBO-setje, een survivaltas en een jachtmes. Tegenwoordig bezit Raiger ook een kruisboog. ,,Het zou kunnen dat onze samenleving in een situatie belandt waarin er gejaagd moet worden om te over leven. Ik beoefen kruisboogschie- ten ook als sport, met de gedachte dat deze vaardigheid mij ooit van pas komt.'' Vier jaar geleden verruilde Raiger zijn rijtjeshuis voor een flatwoning, voor het geval Nederland onder water komt te staan. ,,De kwestie is niet óf, maar wannéér onze dijken breken. Als het zover is, zit ik hoog en droog. Ik kan het hierboven in mijn eentje een paar jaar uitzingen. Ik verbouw sla, tomaten, Spaanse pepers en zoete aardappelen op mijn balkon.'' ZATERDAG 6 JUNI 2020 19 CS 11)67-W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99