18 Richard Voor Richard Göbel, Göbel (50) bete consulent kent preppen al inkomen, tien jaar lang prept tien jaar niets anders dan jezelf trainen in zelfredzaamheid. Aan collega-prep- pers die zichzelf voorbereiden op het einde der tijden, kan hij zich flink storen. Amateurs, vindt hij ze. ,,In Nederland hoef je je niet voor te bereiden op een apocalyps. We hebben geen vulkanen, stortvloeden, tornado's, uitgestrekte woestijnen, extreme kou of hitte. Ook geen bergen en al helemaal geen zombies. Die heb je in Nederland gewoon niet. Het is wel stoer om te zeggen 'when the shit hits the fan', maar over welke shit heb je het dan?'' Volgens Göbel zouden Nederlandse preppers er goed aan doen zichzelf voor te bereiden op realistischer scenario's. Een grootschalige stroomstoring bijvoorbeeld. ,,Ga maar eens na: wat zou jij doen bij een gi gantische stroomuitval? Begin maar met al je voedsel weg te gooien. Het is een steeds realistischer scenario, nu we massaal van het gas moeten overstappen en ons stroomnet meer wordt belast. Daarom heb ik geen magnetron, kook ik met butaan en bouw ik nu mijn eigen huis. Met hout- kachelverwarming. En een generator voor noodstroom is echt geen over bodige luxe.'' Preppen betekent voor Göbel ook: goed voorbereid zijn op financiële malaise. ,,Hoeveel mensen zijn er voor hun inkomen wel niet afhankelijk van de overheid? Bizar vind ik dat. Ik heb weleens in een uitkerings situatie gezeten, dat wil ik nooit meer meemaken. Door mijn eigen huis te bouwen, ben ik binnen enkele jaren lastenvrij en dus fail safe. Dat geeft mij rust. Wie kan dat in deze maatschappij nog zeggen?'' Nander Lang voordat Nan- Knobben, der Knobben (29) eigenaar van zijn eigen prep- webwinkel pershop runde, Prepz.nl nam hij het thee servies van zijn zusje mee in de denkbeeldige boot die hij had gebouwd van de meubels van zijn moeder, om zo goed voorbereid 'weg te varen'. ,,Van jongs af aan ben ik al bezig met zelfredzaamheid.'' Knobben woont in een huurhuis, maar gaat liefst morgen off-grid, zoals hij dat noemt, zodat hij qua stroom en gas zelfvoorzienend is. ,,Niet omdat ik mij, zoals veel preppers, voorbereid op een doemscenario. Al vind ik het een prettig idee daar enigszins op voorbereid te zijn. Ik wil mijn zaakjes zelf kunnen regelen. Daarom heb ik thuis braam struiken om van te eten, en kippen. Dagenlang survivallen is niks voor mij, al doen veel van mijn klanten dat juist graag. Ik vind comfort ook belangrijk. Na twee dagen in de bush kijk ik ernaar uit weer lekker naar huis te gaan.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98