Modern Family 7 Eén fout, één verkeerde inschatting, één gifslang die anders reageert dan 'normaal' en bijt... Als ecoloog Sterrin Smalbrugge de jungle in trekt om slangen te redden reist de dood mee. Ze is allergisch voor slangengif. Waarom stelt ze haar leven in de waagschaal? Haar ster rijst als onderzoekster en natuurbeschermer sinds Ster rin Smalbrugge (26) uit Rijssen cum laude afstudeerde tot eco loog en reptielendeskundige (herpetoloog). Maar ook wordt ze steeds meer een bekende naam. Haar eerste boek, Het Grote Reptielenboek, ligt bij me nig kind op het nachtkastje. Haar tv-programma Reptielengek op Videoland scoort goed. Dit jaar zou ze met een show - Superhel den van het dierenrijk - de Neder landse theaters langsgaan, tot co rona roet in het eten gooide. Haar missie: mensen meer liefde voor reptielen bijbrengen. Dat prachtige slangen aan het uitsterven zijn, omdat ze door mensen zinloos worden gedood kan haar in tranen laten uitbar sten. „Dat breekt mijn hart. Dat reptielen geen hoge aaibaar heidsfactor hebben betekent niet dat ze geen waardering en be scherming verdienen." In haar documentaires over conflicten tussen dieren en men sen tracht ze de dieren te redden. Zo brengt ze een meterslange koningscobra in veiligheid, met gevaar voor eigen leven. Ze begrijpt de selectieve ver ontwaardiging nooit zo goed. „Als er op Facebook foto's staan van een jager die een leeuw heeft doodgeschoten ontstaat er bijna wereldwijd een enorme woede. Maar als zonder enige re den de kop van een python of co bra wordt afgehakt, kraait er geen haan naar. Dat vind ik hart verscheurend." Ze wordt vaak vergeleken met de populaire bioloog en tv-ma ker Freek Vonk. Maar doe haar een lol: noem Sterrin Smal- brugge nou juist een keer niet 'de vrouwelijke Freek'. „Ik ben totaal anders en ben ook op een heel ander terrein afgestudeerd. Ik ben géén Freek. Ik ben hon derd procent mezelf. Ik ga geen kunstje doen om zijn stijl te be naderen. Dh komt uit mijn hart." Haar held is Steve Irwin, de overleden, maar nog altijd popu laire, Australische Crocodile Hun ter. Irwin schudde haar ambities wakker. Ze keek als 12-jarige elke aflevering van zijn show en droomde ervan ooit zo te wor den. In 2006 stierf Irwin door een steek van een giftige pijl staartrog, dwars door zijn hart. Ze heeft zitten huilen op haar kamertje. „Toen zei ik tegen me zelf: ik wil hetzelfde doen als hij. Dieren redden en mensen leren hoe mooi reptielen zijn." Enkele jaren geleden bezocht ze zijn Australian Zoo. „Als kind had ik me voorgenomen ooit naar hem toe te gaan om hem te bedanken. Dat kon niet meer. Ik liep daar rond met een brok in mijn keel." Zijn uitbundige manier van presenteren adopteert ze niet. „Ik wil juist de vrouwelijke ener gie laten zien. Ik vertel liever met een mooie varaan of slang op mijn schoot over hoe bijzonder en belangrijk zo'n dier is." Risico's Met haar reddings- en onder zoekswerk neemt ze grote ri sico's. De Twentse heeft een al lergie. Als ze door een giftige slang gebeten wordt, kan er een dodelijke anafylactische shock optreden. „Ja, dan kan het snel gebeurd zijn." Ze zegt het emo tieloos. Ze is niet bang voor de dood. De allergie ontwikkelde ze door de keren dat ze bespuugd is door giftige slangen, vertelt ze. „Mijn eigen welzijn maakt het grotere belang om slangen te be schermen niet minder urgent. Het is iets dat ik moet doen. En het risico moet niet groter wor den gemaakt dan het is. Als ik op pad ben, is er een team bij me; ie- dereen weet wat te doen als ik word gebeten. Het is een inge calculeerd risico." Daarbij moet ze denken aan een vriend, die ze ontmoette toen ze een jaar in Australië woonde. Haal alles uit het leven, was zijn motto. Dat deed hij en hij stierf jong. „Dat was een enorme schok. Maar hij stierf terwijl hij genoot en bezig was met iets dat hij graag deed. En dat is wat ik van hem over heb genomen. Als de dood er is, wil ik geen spijt hebben van de din gen die ik niet heb gedaan." Haar doel is mensen wijzer Ik ben géén Freek. Ik ben honderd procent mezelf maken over reptielen. ,,Hoe meer je van iets weet, hoe meer je ervan gaat houden. En waar je van houdt, dat wil je bescher men. Ik wil dat deze planeet een betere plek wordt voor dieren, met name voor de dieren die het nu heel slecht hebben, omdat ze worden gehaat door mensen." Pleisters Bij die missie zit corona haar dwars, vooral vanuit weten schappelijk oogpunt. „Weten schappers waarschuwen mis schien al wel twintig jaar voor een pandemie als deze. Nu wordt alles gezet op het vinden van een vaccin. Maar dat is pleis ters plakken. We moeten de oor zaak bestrijden en dat is hoe mensen met dieren omgaan." Ze wijst op de dierenmarkten in Azië en elders in de wereld, zoals Zuid-Amerika en Afrika. „Corona is een zoönose, net als ebola en de gekkekoeienziekte BSE, een ziekte die van dieren op mensen overslaat Op drukbe volkte dierenmarkten in Azië zitten dieren hutjemutje bij el kaar, uit verschillende continen ten die helemaal niet bij elkaar horen. Dat is een voedingsbo dem voor nieuwe ziektes. Daar durven we in Europa blijkbaar niet tegen op te treden. Maar dat zou wel moeten. Nu corona in Azië lijkt uitgeraasd zijn al die dierenmarkten weer vrolijk opengegaan. Terwijl hier nog mensen aan corona overlijden en er mogelijk een tweede uitbraak komt. Dat vind ik een dikke middelvinger naar Europa." Het is een drijfveer om keihard te werken aan wetenschappelijk onderzoek, maar ook om haar ambitie waar te maken: een in ternationale tv-show. „Het gaat me lukken. Ik twijfel niet. Al les waarvan ik heb ge droomd is tot nu toe uitgekomen." Frank Poorthuis Duitsland IN QUARANTAINE Ik had ze eindelijk allemaal eens bij elkaar. Wekenlang waren de oudste twee op hun studentenkamers ge bleven, maar nu zaten ze aan de pick nicktafel in onze tuin. Ze aten zelfge bakken pizza, hun zusjes op schoot. En ze zwaaiden naar me. 'Hoi pap, hoe is Duitsland?' Ik stond in een enorme pan spa- ghettisaus te roeren, want ik kook als man alleen voor drie dagen vooruit, en zwaaide terug. Dag lieverds, hoe is het met iedereen? Mijn vrouw hield haar telefoon omhoog en wandelde van kind naar kind. De kleinste vertelde dat ze ijs ging eten, fiekan-ijs, zei ze, want mijn zoon eet niks dierlijks. Met hem ging het ook goed, al had hij een enorme mug genbult op zijn hoofd van toen hij gis teren was gaan zwemmen. Mijn oud ste dochter zat naast haar vriend, die ook mee was. Ze zoeken een etage sa men, nieuwe stappen, heel spannend. Op haar schoot zat die van 7, met rode wangen van de zon. We kusten elkaar over 500 kilometer. Ik ben trots op dat hele gezin, zoals ze daar zitten. Ze zeuren weinig, ze doen hun ding Ze kunnen nu samen zijn, omdat ik er niet ben. Mijn studerende kinderen maken deel uit van de wereld, ze ko men weer in treinen, trams, eentje was op een grote demonstratie, ze hebben contact met huisgenoten die ook elke dag weer meer contacten hebben. Zo gaat dat en dat is fijn. Ze horen bij het leven dat weer verder gaat en dat ik op veilige afstand nog even afwacht. We hebben onze eigen regels bedacht. Ik ben weg, de kleint jes knuffelen de groten, mijn vrouw houdt nog afstand, samenzijn zoveel mogelijk in de tuin. Ik ben trots op dat hele gezin, zoals ze daar zitten. Ze zeuren weinig, ze doen hun ding, en ze eten lief pizza aan de picknicktafel. Mijn ex hoort er eigenlijk ook nog bij op dit soort avonden, de moeder van de twee grote kinderen en de lievelingstante van de kleintjes. Scheidingen kunnen ellendig zijn, en die van ons was heus geen feest, maar nu vormen we al heel lang een geslaagd samengesteld gezin. Onze familie-app heet dan ook Mo dern Family, met een knipoog naar de tv-serie. Maar terug naar de van gezelligheid stuiterende tuintafel. Toen alle kinde ren aan het woord waren geweest, kreeg ik mijn vrouw weer aan de lijn. ,,Gaat-ie goed, daar?'' ,,Zeker'', zei ik. ,,Ik heb net een hert gezien.'' ,,En die zit nu in de spaghettisaus?'' ,,Ja, in zijn geheel.'' ,,Jongens, zwaai nog even allemaal naar papa.'' ,,Dag lieverds'', schreeuwde ik over het brok in mijn keel heen. ,,Tot snel.'' zaterdag 6 juni 2020 GO 'Cobra verdient evenveel medeleven als leeuw' Lucien Baard Rijssen - Sterrin Smalbrugge, reptielendeskundige M Sterrin Smalbrugge wil mensen laten zien hoe mooi reptielen zijn. FOTO MARTIJN BEEKMAN i Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 84.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7