VOOR U GEPROEFD Koffiecapsules Ê'3 A Met de klok mee: de best beoordeelde koffiecapsules in deze proeverij Verse bonen Lekker hoor, zo'n professioneel bakkie troost van verse koffiebonen. Maar thuis geven velen nog steeds de voorkeur aan één-druk-op-de-knopkoffie. Welke smaakt het best? Deel 2 van een dubbelproeverij: koffiecapsules. 24 NESPRESSO ESPRESSO Illy Ekoplaza Perla (AH) Hema L'Or DUURZAAM Douwe Egberts lungo €0,27 per capsule Middenmoter met een aardig roosteraroma en een frisse vleug fruit, maar helaas ook oud, te lang gefermenteerd en met een onplezierig nasmaakje. DOLCE GUSTO LUNGO Nescafé Dolce Gusto Café Royal Bellarom Perla Jeroen Brugman (38), Altijd heeft professioneel koffie- proever Jeroen Brugman een doosje L-theanine op zak: een supplement dat de gejaagde kant jes van het cafeïne-effect afvijlt zonder in te boeten op focus. Zul je net zien, op de dag dat hij er in tien uur 120 kopjes cap- sulekoffie doorheen knalt, blijkt zijn voor raad op. ,,Ik heb de meeste koffiesamples uit gespuugd, maar toch heb ik tot vijf uur 's nachts wakker gelegen'', meldt Brugman. ,,Ik was volkomen hyperactief.'' Je moet er als zelfverklaarde koffiegek wat voor overhebben om zestig (huis)merken koffiecapsules uit de supermarkt te keuren. Deze cups zijn bedoeld voor een Nespresso- of Dolce Gusto-apparaat. Ze hebben volgens Brugman op voorhand een streepje voor op de Senseopads die hij vorige week onder de loep legde. ,,In capsules liggen de koffiedeel- tjes egaler verdeeld'', legt hij uit. „Bovendien kan zuurstof als het goed gaat niet bij de koffie komen. Dat proef je. De smaak is vaak wat ronder en verser.'' Droge bitters Buiten een handvol positieve uitschieters voor de Nespressomachine is Brugman echter nog steeds niet erg positief over het testveld. Wederom proeft hij veel goedkope, karakterloze bulkbonen die (te) donker gebrand zijn en maanden op de plank hebben gelegen. Wie kiest voor een lungo-koffie, krijgt vaak te maken met nog een manke ment: overextractie. Vergeleken met een espresso loopt er twee keer zo veel water door de koffiedeeltjes, waardoor er vaak droge bitters worden meegezogen. ,,Al blijft het lastig om te bepalen wat de gemiddelde consument lekker vindt'', nuanceert Brugman. „Capsules die voor kenners kapotgebrand smaken, kunnen door traditionele koffiedrinkers best als aangenaam ervaren worden.'' ZATERDAG 6 JUNI 2020 GO Classico, espresso €0,44 per capsule Zo kan het ook! Gepolijste sma ken en toch volop complexiteit. Heeft het notige van hazelnoot chocola en een fijne zure fruit- kraam vol citrus, limoen, manda rijn, passievrucht en mango. espresso €0,27 per capsule Verfrissend lekkere koffie met een vleug vers heid. Een fijne zoetheid van kara melchocola, vanille en bananen die prima combineert met de tonen van cashew- en pecan- noten. superiore, finest forte, espresso no 09 €0,29 per cap sule Zowaar een cap sule die buiten de lijntjes kleurt. De smaak van rijpe kiwi, grapefruit, venkel, walnoot, drop en melk chocolade is verrassend en vers. De assige afdronk kost punten. espresso classic €0,13 per capsule J De druiven-, drop- en choco- ladetonen zijn niet verkeerd, maar er is ook een muffe bijvangst. Opvallend: de verpakking meldt '100% arabica', maar Brugman denkt ook robus- tabonen te proeven. espresso Colombia €0,34 per capsule Koffie met een klein, rond smaakpalet waarin o.a. cas hewnoten bovendrijven. Niet onaangenaam, wel erg simpel. De houterige afdronk duidt op het gebruik van te oude bonen. Waar koffiepads steeds minder verkopen, zitten capsules nog altijd in de lift. Ook kleinere fabrikanten zoals Wakuli, De Koffi e- jongens, Colonna Coffee en Caffènation verkopen hun koffi e inmiddels in cups. Deze merken liggen niet in de supermarkt (daarom zijn ze niet meegenomen in de proe- verij), maar zijn vooral online actief, legt Brugman uit. ,,Het mooie is dat ze veel meer kiezen voor verse, hoogwaar dige, uitgesproken bonen. Sommige consumenten zullen dat te zuur of floraal vinden proeven, maar het is in elk geval niet de saaie eenheids worst uit de supermarkt." Brugman prijst bovendien de duurzame bedrijfsvoering. ,,De koffiemarkt kent nog altijd veel moderne slavernij. Als alle producenten per capsule twee cent meer zouden reke nen, of minder marge zouden opeisen, zou elke koffieboer floreren.'' lungo €0,30 per capsule Scoort op het oog direct met een van de betere crèmelaagjes. Stelt daarna teleur: geen slechte koffie, maar te droog en eenvoudig om hoger boven het maaiveld uit te springen. lungo €0,25 per capsule Notig als een zakje cashews, licht floraal en met een bescheiden dropasso ciatie en een hint van rood fruit. Een aangenaam zure koffie, maar wat wrang in de wangen en een (te) droge nasmaak. Bella caffè lungo €0,19 per cap sule Geen koffie die je 's ochtends een klap op de wangen geeft, maar zachtaardig en vrij gebalanceerd. Wat fruitige appels, donkere chocola en een handvol gebruinde suikers. lungo €0,27 per capsule Aangenaam zachte koffie met een prettig zoetje. Buiten een ver achter grondkoortje van venkel en sinaasappelchocola zijn er wei nig smaken te herleiden, maar de grote lijnen zijn in orde. BcJmio Cupje koffie brander, barista en vat vol koffi ekennis van Ikigai Coffee. Pioniert momenteel met Gold Brew, een koude koffie voor sporters waarin een paddenstoel verwerkt is. MATTHIJS MEEUWSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72