Minder stress en meer empathie in het Huizenkopers betalen straks negatieve rente Na weken thuiswerken komt het verkeer langzaam weer op gang. Hoe kunnen we, als we weer in files belanden en haast hebben, de rust in het verkeer bewaren? De Belgische arts en trainer David Dewulf (51) schreef er een boek vol tips over: Mindful onderweg. 22 Klanten van de notaris draaien vanaf 1 juli op voor de negatieve rente die banken heffen op de derdengeldenrekening van notarissen. Die zijn er zelf ook niet blij mee. Elke notaris is wet telijk verplicht een derdengeldenreke ning aan te hou den. Daarop stort hij het geld dat klanten be talen voor bijvoorbeeld de aankoop van een woning. Ook bij onenigheid over de verdeling van een erfenis stort de notaris het geld tij delijk op de derdengelden- rekening. Vanuit die reke ning betaalt hij vervolgens de verkoper van een wo ning, of verdeelt hij de erfe nis onder de erfgenamen. Het geld op deze rekening is niet van de notaris, maar blijft eigendom van de klanten. Zeker bij grotere notariskantoren kan het saldo op de rekening oplo pen tot miljoenen, zegt Lucienne van der Geld, directeur van Netwerk Notarissen. ,,Als banken daarover een negatieve rente rekenen, is een notaris wettelijk verplicht die per cliënt door te berekenen.'' Hoeveel de klant meer kwijt is, hangt af van de hoogte van het bedrag en hoe lang het op de rekening staat. Van der Geld: ,,Soms is dat dagen, soms maan den. Het berekenen is ingewikkeld, maar het gaat al gauw om enkele tientjes per transactie.'' Een bizarre situatie, vindt zij. ,,Want stel dat je een huis koopt van 4 ton: daar hoef je normaal geen nega tieve rente over te betalen. Maar banken kijken alleen naar het totale saldo op de derdengeldenrekening. Als dat meer is dan 1 miljoen, brengen ze negatieve rente in rekening. Als huizenko per betaal je dan mee aan de negatieve rente over een vermogen dat je helemaal niet hebt. Gekker kan het niet.'' 'Krom' Van der Geld heeft de zaak namens Netwerk Notaris sen aangekaart bij de Ne derlandse Vereniging van Banken (NVB). Die geeft, zegt ze, geen sjoege. ,,We overwegen naar de Tweede Kamer te stappen, dit is gewoon hartstikke krom.'' ,,Door de rentedaling zijn de kosten voor het aanhou den van grotere geldbedra gen voor banken gestegen'', zegt een woordvoerder van de NVB in een reactie. ,,Het is natuurlijk vervelend als notarisklanten daardoor ook hogere kosten maken, maar banken moeten hun eigen afweging maken.'' Hans André de la Porte van de Vereniging Eigen Huis noemt het doorbere kenen van de rente een 'schemergebied'. ,,Toen de rente op de derdengelden- rekening positief was, profi teerden huizenkopers daar van omdat veel notarissen de kosten van transacties konden verlagen. Maar het blijft natuurlijk raar dat je rente moet betalen over een rekening waarvan het geld maar voor een heel klein deel van jou is. Het heeft zeker onze aandacht.'' ,,Haha, jazeker. Dat is een groot mis verstand over mindfulness - dat je dat altijd zittend op een kussentje met de ogen dicht doet. Maar mind- fulness is letterlijk aandachtstraining en gaat juist om oplettendheid, waarbij je afstemt op het moment.'' Hoe doe je dat achter het stuur? ,,Mindfulness is een vaardigheid die je kunt oefenen om gedachten, maar ook ergernissen, ongenoegens en oordelen los te laten. Een mens heeft gemiddeld 60.000 gedachten per dag, daarvan is 98 procent onbewust. Zonder dat we het doorhebben, zit ten we vast in onbewuste patronen en oordelen, zeker in het verkeer of de file. Hoe vaak zie je niet dat zelfs de vriendelijkste mensen een soort persoonlijkheidsverandering door maken zodra ze achter het stuur kruipen? Dan laten ze zich leiden door hun oerbrein, het is eten of gegeten worden. Daarbij ligt het altijd aan de ander. Neem files: ieder een ziet zichzelf altijd als slachtoffer van de file, nooit als medeverant woordelijke, terwijl dat wel het geval is. Elke auto draagt bij aan de file.'' „Tijdens het autorijden wordt ons oerinstinct geactiveerd, het stresssys teem van vechten of vluchten. Een beetje stress is goed, dat behoedt ons voor gevaar. Te veel stress werkt juist onveilige verkeerssituaties in de hand.'' ,,Het is belangrijk om meer te ont spannen en om wat ik noem het 'nieuwe brein' te activeren, dat draait om vriendelijkheid, empathie en begrip voor de ander. Een goede oefening voor achter het stuur is de innerlijke glimlach. Het is weten- ZATERDAG 6 JUNI 2020 GC NVM'WONEN A Als huizenkoper betaal je mee aan de negatieve rente over een vermogen dat je helemaal niet hebt. foto anp Mindful in de JOHAN NEBBELING MACHTELD VAN HULTEN Mindful onderweg, dat is toch wel autorijden met de ogen open hè? David Dewulf (51) is arts, mindfulnesstrainer en auteur van vijftien boeken over mindfulness, geweldloze communicatie en compassie. Hoe verklaart u ons primitieve gedrag? Oké, probleem duidelijk. Hoe los sen we dat mindful op?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70