én niet verstandig Wat zegt de wetenschap y Inbeelden en veranderen helpt je van je nachtmerries af Eureka! Puber-app tegen depressie Enge dromen kunnen het risico op psychoses en suïcide verhogen 19 'Dataïsme heeft als een kindsterretje razendsnel een plek veroverd op podia' 5. Dataïsme maakt de toekomst niet voorspelbaar ,,Als je maar over genoeg data beschikt, zou volgens de 'leer van het dataïsme' alles te voorspellen zijn. Volgens Yuval Noah Hariri (auteur van bestsellers als Sapiens en Homo Deus, red) is de mens ei genlijk niet meer dan een algo ritme en daardoor erg voorspel baar. Maar alle voorspellingen zijn niet meer dan visies op de mens en de wereld, geen onderbouwde zekerheden.'' 6. Onafhankelijk dataïsme bestaat niet ,,Data zijn een product van waar neming. Er bestaat niet zoiets als een volkomen objectieve dataset. Er zit altijd perspectief in; bijvoor beeld als je emoties of politieke overtuigingen in hokjes probeert te plaatsen. Getallen zijn ook vraatzuchtig. Deze dorst naar meer is geen toeval. Sociale media als Facebook zijn ingericht op het verzamelen van data en het laten groeien van de getallen, wat een spiegeling is van het kapitalisti sche groeimodel dat erachter zit. Data genereren winst, ze weten mensen te overtuigen en betove ren. Bij gebruikers draait alles om het aantal volgers, likes.'' 7. Vier de onvoorspelbaarheid „Hoewel het altijd ingewikkeld is wanneer je niet weet wat er gaat komen, is het toch belangrijk om in opstand te komen tegen men sen die claimen dat zij weten wat je gaat doen. Als overheden of technologiebedrijven aan de hand van data willen voorspellen wat je gaat doen, dan word ik eigenwijs. Ik ben een autonoom persoon die heus nog wel onvoorspelbaar kan zijn. Je moet in het geweer komen tegen je eigen automatisering, ge voed door het dataïsme. Niet om afscheid te nemen van de vooruit gang, maar om vragen te stellen bij de techniek. En om te zien waar de schoonheid van het leven ook ligt, waar je verrast kan worden en nieuwsgierig naar bent. Onvoor spelbaarheid kan iets heel moois zijn, iets heel positiefs.'' Zwetend en totaal in paniek wakker worden. Iedereen heeft wel eens last van een nachtmerrie. Maar hoe kom je er vanaf? Volgens slaaponderzoeker Jaap Lancee (Universiteit van Amster dam) kun je gelukkig iets doen aan je nachtmerries. Af en toe een nachtmerrie is niet iets om je druk over te maken. Maar zo'n 2 tot 5 procent van de mensen heeft één of meerdere nachtmerries per week. En onder psychiatrisch pa tiënten ligt dat getal zelfs op 30 procent. „Nachtmerries zijn emotioneel zeer nare dromen. Als je ze regelmatig hebt, hangt dat vaak samen met andere emotio nele problemen. Het verhoogt zelfs het risico op psychoses en suïcide'', aldus Lancee. ,,Uit onderzoek weten we dat het in deze gevallen vaak gaat over zich herhalende nachtmerries'', zegt hij. Je droomt elke keer over dezelfde gebeurtenis, bijvoorbeeld dat je wordt overvallen door in brekers. Als deze droom veel angst veroorzaakt, is het niet gek dat je daar de volgende dag niet over wilt nadenken. ,,Je gaat het vermijden'', stelt Lancee. ,,Maar juist die ver mijding zorgt ervoor dat dit ver haal met de inbrekers steeds meer in het geheugen slijt en als het ware wordt vastgelegd in een on veranderlijk script.'' De drempel van de nachtmerrie wordt steeds lager en de droom start steeds sneller. Eerst moet je bijvoorbeeld een enge man zien om de droom te activeren, maar la ter zorgen ook andere willekeurige situaties ervoor dat de nachtmer rie van start gaat. ,,De emotie wordt dan ook steeds heftiger'', legt Lancee uit. ,,Mensen zeggen vaak dat ze, zodra die nachtmerrie begint, al precies weten waar die eindigt.'' Hier zit de sleutel van de oplos sing. De best onderzochte behan deling voor nachtmerries is de zo genoemde imagery rehearsal the rapy, ook wel inbeelden en veran deren genoemd. Bij de therapie schrijf je jouw nachtmerrie in de tail op en dan bekijk je welk mo ment het meest angstaanjagend is. Meestal is dat het moment net voor wakker worden, vlak voordat de inbrekers je willen neersteken, bijvoorbeeld. Je kunt je dan afvra gen wat jij zélf op dat moment zou willen dat er gebeurt. ,,Je kunt zelf een knuppel in je handen hebben. Of een oplossing kan zijn om je in te beelden dat de politie komt'', zegt Lancee. ,,Dit is soms makke lijker gezegd dan gedaan, zeker als het gaat om enge dromen die een reactie zijn op een traumatische herinnering. Dan is het verstandig om professionele hulp te zoeken." Toch ziet Lancee dat deze me thode kan helpen. ,,De behande ling vermindert de emotionele la ding bij de nachtmerrie en geeft je het idee meer controle te kunnen houden over je droom. Veel pa tiënten hopen uiteindelijk de aan gepaste droom te dromen. Verras send is dat dit eigenlijk nooit ge beurt. Als de behandeling aan slaat, zie je vaak dat de nachtmer ries simpelweg helemaal niet meer terugkomen.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Loes Keijsers (37), universitair hoofddocent ontwikkelings psychologie bij de Tilburg University. ,,In Nederland heeft een op de vijf pubers last van emotionele problemen, zoals depressies, angst en eenzaamheid. Een 'ge wone' puber kampt ook met moodswings en is wel eens chagrijnig. Wij wa ren benieuwd wanneer sprake is van normaal pu bergedrag en wanneer dit gedrag een voorteken is van een depressie. Vaak wordt dit namelijk niet herkend en krijgen jongeren daardoor te laat een behandeling. Na acht jaar ontwerpen, puzzelen en bijschaven is in maart onze Grow It!-app live ge gaan. Daat heeft bij mij tot een groot inzicht geleid. Natuurlijk snap ik als geen ander dat jongeren niet staan niet te springen om mee te doen aan een saaie vragenlijststudie. Maar ik ben wel be nieuwd hoe zij zich voe len. Samen met kinder en jeugdpsychiater Ma- non Hillegers van het Erasmus MC hebben we daarom de Grow It!-app bedacht en ontwikkeld. Het is een zeer effec tieve tool om microfluc tuaties, heel kleine wijzi gingen, te meten en te analyseren. Deze app geeft jongeren elke dag een uitdaging en leert hen om te gaan met stress. Vijf keer per dag krijgen deelnemers een minivra- genlijst waarin ze vertel- len hoe zij zich voelen. Daarna doen ze een challenge, waarmee ze punten kunnen verdienen en prijzen kunnen win nen. In de eerste week- hadden al meer dan 750 jongeren zich aangemeld. Wij krijgen zo realtime- inzichten in hoe het met hen gaat. Door deze app kunnen we in de toekomst beter voorspellen wie er een de pressie ontwikkelt en wie er 'gewoon' aan het pube ren is. Op de lange termijn hopen we dat jongeren minder depressief worden en dat ze op een adequate manier om leren gaan met stress.'' GO ZATERDAG 6 JUNI 2020 0-011000 -10 Filosoof Miriam RaSCh. FOTO MERLIJN DOOMERNIK Universiteit van Nederland FOTO SHUTTERSTOCK ELIANE NEUTEBOOM Kijk op de site bij J /wetenschap -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewSCientïSt en met Universiteit van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67