Ik heb geleefd Louise zette een gezonde baby op de wereld, maar ze bleek zelf doodziek te zijn mm weer vast mogen houden' A A\ nietenlet j? wordt heel stil beeld jonge men sen die de diagnose omJe heen en Je net hebben gekre- zakt langzaam genDie zitten ec,ht 17 der gewoon voorzichtig, de volgende neemt het weer iets minder nauw, maar het me rendeel doet - echt waar - zijn best. Ik ben allang blij dat de be grafenissen ons de afgelopen maanden bespaard zijn geble ven. Vanochtend fietsten we langs een kerk, onderweg naar de Hema voor een verjaar dagstaart. Er stond slechts een handvol mensen te wachten om naar binnen te gaan, dui delijk op gepaste afstand van elkaar. Het blijft een hartverscheu rend beeld en een dieptra gisch idee. Dat er zoveel men sen zijn gestorven in deze pandemie is al erg genoeg. Maar dat nabestaanden elkaar niet vast konden houden, niet konden omhelzen, alleen op afstand konden troosten: on verteerbaar. Het maakt al het andere re latief. Het meeste is klein ver driet. Mijn zoon zit in groep 8. De musical en het school kamp gaan niet door, wat pijn doet, omdat het ijkpunten zijn in een kinderleven. Maar ko mende maandag mag hij, in dachtig de regels van de school, in elk geval trakteren in zijn klas. Er wordt over een paar we ken een alternatieve 'laatste schooldag' georganiseerd, met zwemmen en een buitenbios coop. Andere scholen organi seren alsnog een musical, om dat het plaatselijke theater de grote zaal beschikbaar heeft gesteld. Er kan weer steeds meer, stap voor stap. Het wachten is alleen nog op de belangrijk ste persconferentie van Mark Rutte. Niet die over de scho len die weer open mochten, en later de horeca, ook niet die over de zomervakanties. Het wachten is vooral op de boodschap die er het meest toe doet: dat we elkaar weer vast mogen houden. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. f. - 1 - ft De belangrijkste drijfveer in het le ven van Louise Bouman is: de 50 halen. ,,Dan zijn mijn beide kinde ren 18 en kunnen ze zich redelijk redden.'' Louise is nu 44. Haar zoons weten niet beter dan dat hun moeder vaak naar het ziekenhuis moet en elke middag even gaat slapen. Ze herinnert zich de eerste keer dat haar oudste bij een vriendje ging spelen en daarna verbaasd op merkte dat die andere moeder helemaal geen infuuspomp in haar lijf had. Louise loopt dag en nacht rond met een tasje waar een medi cijncassette in zit die een vaatverwijder in haar bloedvaten laat lopen. Dat is vanwege haar zeldzame longziekte pulmonale hyper- tensie; zonder geneesmiddelen kan ze niet lang leven. Maar ook mét medicijn weet ze dat ze er vroegtijdig aan zal overlijden. ,,God- zijdank ben ik al vrij lang stabiel.'' Louise Bouman uit Piershil (Zuid-Hol land) was 32 en hoogzwanger toen de cais sière van de supermarkt aan haar vroeg: 'Gaat het wel goed met jou?' Niet alleen haar lippen waren blauw, ook haar nagels begonnen te verkleuren. ,,Ik was al langer doodmoe, maar dacht altijd: het zal er wel bij horen. Toen ik zwanger was van de eerste, kwam ik ook nauwelijks nog de trap op.'' Na de opmerking van de caissière meldde ze zich bij de huisarts. Toen ging het snel: voor ze het wist zat ze bij de gynaecoloog die haar hoogstpersoonlijk bij de longarts afle verde. In een rolstoel. Haar saturatie (zuur stofgehalte in het bloed) schommelde tussen de 60 en 70 procent, waar die bij gezonde mensen boven de 95 uitkomt. De longarts besloot dat ze direct moest worden opgeno men. Alle mogelijke specialisten keerden haar ondersteboven, tot uiteindelijk alleen de diagnose pulmonale hypertensie (PH) over bleef. ,,Ik had een band om mijn buik gekre gen die de gezondheid van mijn baby in de gaten hield. De volgende morgen kwam een verpleegkundige. Ze vroeg of ik niet doorhad dat de weeën waren begonnen.'' Door alle consternatie was Louise zich daar niet van bewust. Een paar uur later was haar zoon geboren, een maand te vroeg. ,,Maar kerngezond. Dat was een wonder, pas later hoorde ik dat de meeste zwangerschappen bij vrouwen met PH eindigen in een miskraam of een doodgeboren kindje.'' Haar baby moest direct in de couveuse, terwijl een afge peigerde Louise met spoed doorging voor be- handeling in het Erasmus in Rotterdam. ,,Daar schrokken de artsen, zeiden dat ik op het randje van de dood was geweest. Heel gek, zelf had ik dat helemaal niet zo ervaren.'' Een verwarrende periode brak aan: Louise moest het nieuws verwerken dat ze mis schien nog maar kort te leven had - zouden de medicijnen niet aanslaan, dan was het snel gedaan. En dat terwijl ze moeder was van twee jonge kinderen. Die eerste tijd kon ze haar baby niet vasthouden, want die lag in een ander ziekenhuis. Tegelijkertijd waren Louise en haar man blij dat ze een gezond jongetje op de wereld hadden gezet. Gelukkig sloegen de medicijnen wél aan en mocht ze na een maand naar huis. Daar realiseerde ze zich dat ze haar baan als pro ductmanager van medische disposables nooit meer zou kunnen oppakken - ze werd bijna volledig afgekeurd. ,,Een paar jaar gele den ben ik voorzitter geworden van de Stich ting Pulmonale Hypertensie. Zo heb ik het gevoel toch iets bij de kunnen dragen. Doodgaan is Ik haal er energie wel even met zich- Steeds verder zelf in de knoop.'' won' Louise heeft le- weg' ren leven met haar ziekte en gebrek aan energie. ,,Ik weet dat ik niet oud zal wor den. Het klinkt yoga-achtig, maar met die stok achter de deur probeer ik van elke dag een feestje te maken. Ik woon hier heerlijk in de polder en als ik waterkippetjes met kui kens in de sloot zie, ervaar ik dat echt als een cadeautje. Ik stel niets uit en ga ook gewoon met mijn infuuspomp naar het buitenland. Mijn longarts zegt dan: 'Bel me als er een probleem is, dan regel ik een arts voor je'.'' Louise heeft de dood al een paar keer in de ogen gekeken. ,,Een paar jaar geleden ging het flink mis. Ik had een gescheurde slagader en voelde mezelf wegglijden. Sindsdien weet ik dat doodgaan niet eng is. Het wordt heel stil om je heen en je zakt gewoon langzaam steeds verder weg.'' Voor haar man en kinderen, ja vooral voor hen zal het erg zijn. GO ZATERDAG 6 JUNI 2020 O O O tf-f i jp FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65