Saskia Noort Racisme zit in ons allen, ook in mij Zo doen zij dat In Groot-Brittannië is het élke dag de 'Dag van het Kasteel' VEEL GEDEELD Slappe excuses heten in het dialect van de streek eenBarney Castle 12 Paard en wagen Mocht de politie komen, dan zou het in een gigantische puinhoop eindigen Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. k was erbij, maandagmiddag op de Dam van Amsterdam. Ik ging met mijn zoon, en we gingen omdat we diep geraakt waren door de beelden van de moord op George Floyd, de re pressie tegen de demonstraties in de VS, het bewind van Trump en het niet bepaald afnemende racisme in eigen land. We wilden onze steun betuigen en onze zorgen uiten. Ja, on danks corona, ondanks de 1,5 metermaatregel die eveneens knabbelt aan onze rechten als mens. Onderweg maakte mijn hart een sprong bij het zien van de gevulde terrassen, de blije gezichten, het optimisme waarmee onze horeca-uitbaters ieder op eigen wijze gehoor hadden gegeven aan het nieuwe normaal. Ik weet dat er mensen zijn die de stad het liefst voor altijd leeg en stil zouden zien, maar ik werd er gelukkig van dat ze weer tot leven kwam. De Dag van het Kasteel viel in Nederland door de crisis in het water. In Groot-Brittannië is zo'n promotie-evenement niet nodig. De riddertijd haalt zelfs tijdens de pandemie de voorpagina's. GEERT LANGENDORFF LONDEN Kon het toevalliger? Voor de rammelende uitleg die Dominic Cummings gaf om midden in de lockdown op de verjaardag van zijn vrouw naar Barnard Castle te rijden, bestaat in het marktplaatsje in County Durham al honderden jaren een benaming. De adviseur van premier Johnson ver telde 'bij toeval' bij de ruïne van het gelijknamige kasteel te zijn uitgekomen, omdat hij zijn gezichtsvermogen tijdens het autorijden wilde testen. Slappe excuses heten in het dialect van de streek een 'Barney Castle'. Dat zat zo: tijdens de re bellie van het Noorden ver schanste een Engelse leger leider, Sir Edward Bowes, zich in 1569 in blinde paniek achter de muren van het kasteel. Uit vrees aan het zwaard van de vijand gere gen te worden, rekte hij tijd. Geen smoes was hem te gek om niet te hoeven vechten, tot hij zich na elf dagen overgaf. Het uitstapje van Cummings stak de anek dote in een modern jasje. Barnard Castle, een van de duizenden kastelen in het Verenigd Koninkrijk, had de onbedoelde promo tie niet nodig. Britten zijn dol op de riddertijd. Vooral van koning Henry VIII kun nen ze geen genoeg krijgen. Vrijwel iedereen kan de na men van zijn zes vrouwen, van wie hij er twee liet ont hoofden, in de juiste volg orde opdreunen. Dankzij deze fetisj hoe- ven toeristenbureaus amper speciale aandacht te vragen voor kastelen. Een band met Henry VIII of een van zijn nazaten, hoe dun ook, is voldoende om bezoekers te trekken. In Schotland werkt dit hetzelfde, zij het met een ander boegbeeld. Wie zich wil verzekeren van klandizie, maakt aanneme lijk dat de Schotse onafhan kelijkheidsstrijder William Wallace, verbeeld in de film Braveheart, voetstappen in zijn of haar fort heeft liggen. De combinatie met spookverhalen doet het he lemaal goed. Volksstammen geloven heilig in het be staan van rondwarende geesten. Maar niets kan op tegen Windsor Castle, waar koningin Elizabeth II huist, hoewel de lijst met popu laire alternatieven zeer lang is. Met Barnard Castle, dankzij Cummings, deze zomer hoog bovenaan. Alexey Usikov (33), schaapherder in Wit Rusland, bouwde een versleten Audi 80 om tot 'luxe' rijtuig, dat voorzien is van accu, koplampen en zelfs een kleine potbuikkachel. Omdat hij slechts de halve auto gebruikte, noemt hij het voertuig zelf een Audi 40. De paarden laten zich er graag voor spannen. foto reuters/vasily fedosenko Bij aankomst op de Dam schrok ik. O, mijn God. Zo veel mensen. Dit kan niet goed gaan, dacht ik. Een lieve vrouw gaf me een mondkapje, en toen ik mijn zoon vond, keurig aan de zijlijn, op ruime afstand van de anderen, zei ik tegen hem dat we misschien maar beter weg konden gaan. Ik vreesde elk mo ment de politie, en hoewel iedereen vreedzaam op afstand van elkaar stond, was de emo tie, de woede, de vastberaden heid door te zetten en verande ring te eisen, voelbaar. Mocht de politie komen, dan zou het in een gigantische puinhoop eindigen. Om eerlijk te zijn, ik bleef vooral als moeder. Ik zou mijn kind, dat al lang en breed vol wassen is trouwens, niet alleen laten staan in deze dreigende, gistende cocktail. Sorry dat dit niet de meest woke gedachte is. Ik weet dat ik nu eigenlijk zou moeten schrijven over het ra cisme dat in ons allen zit. Ook in mij. Ooit zag ik de koper van mijn huis, een vrouw van kleur, die langskwam om de boel op te meten, aan voor de vrouw van de grote witte man waarmee ze voor de deur stond. De aanname dat een vrouw van kleur niet rijk zou kunnen zijn, en niet alleen een huis zou kunnen kopen: ik heb me hier voor kapot geschaamd. Wij mensen doen het alle maal. Niet met opzet, niet be wust, niet kwaadwillend, maar omdat we elkaar niet ontmoe ten, en we in de beeldvorming altijd weer kiezen voor de stan daard: de witte mannelijke des kundige. Ik stond daar om het racisme te erkennen waarmee ik ben opgegroeid en omdat ik geloof dat dit te veranderen is, als we maar beginnen met onze vergissingen te erkennen. Dat laatste zou burgermeester Halsema ook kunnen doen. Natuur lijk moest ze de demonstratie toestaan, en het is te prijzen dat ze de politie niet op ons heeft afgestuurd, maar als ze simpel weg had toegegeven dat zij en de organisatie een verkeerde in schatting hadden gemaakt, en dat een andere locatie met meer ruimte geschikter was, of een andere vorm, zoals bijvoorbeeld een lint door de stad vormen, dan hadden we niet over haar po sitie gediscussieerd, maar over waar het werkelijk om draait, namelijk dat we, hoewel de meesten van ons geen racisten zijn, er nog steeds wel racistische tradities op na houden. Met het toegeven van fouten verbind je meer mensen en los je proble men beter op dan door ze te ontkennen. En ze had een mond kapje moeten dragen met I can't breathe, want ik denk dat dit inmiddels ook voor haar geldt. ZATERDAG 6 JUNI 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60