Bestuurders kijken na Dam-incident wel uit wat ze appen 'Stiekeme' wet inzake geweld door agent bestaat niet 5 vraag is: wat doet de overheid? Het is ook een reactie op de onaccepta bele dood van George Floyd. Maar ook op het gevoel van vele mensen dat in deze samenleving de onder liggende factoren aanwezig zijn van discriminatie en racisme. Als dan de eerste reactie is: 'Wat doet de overheid?', dan heb ik er verder geen probleem mee. Forget it. Dat lossen we samen op. We leven overwegend in een heel fatsoenlijk land. Het overgrote deel van de Nederlanders, dat maakt dit land ook zo mooi, daarom ben ik ook zo optimistisch, over onze eigen toe komst met fantastische mensen die dit niet doen. Maar het komt wel voor. Laat niet de eerste reactie zijn: wat doet Rutte? Nee, wat kan ik doen om hiertegen in opstand te komen?'' De ministers in het kabinet zijn zich er voortdurend van bewust dat alles wat zij op papier zetten of in tikken op een computer of telefoon ooit door anderen kan worden ge lezen. ,,Het is überhaupt heel ver standig voor iedereen om goed na te denken over wat je wisselt via WhatsApp'', zegt minister Ank Bij- leveld (Defensie). Deze week kon heel Nederland met rode oortjes meelezen hoe de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema en minister Ferd Grapper haus (Justitie) elkaar tweede pink sterdag via de app in de haren vlo gen over de veel te drukke demon stratie op de Dam. ,,Ik stuur louter sympathieke, liefdevolle en vrolijke appjes'', grapt vicepremier Hugo de Jonge (Volksgezondheid) over het incident. ,,Zelf houd ik er geen re kening mee dat mijn appverkeer naar buiten kan komen. Ik schaam mij niet voor mijn sms'jes, maar ik denk wel dat de media er iets te veel van zouden smullen.'' Dat appjes, mails of sms'jes later openbaar kunnen worden, is iets waar bestuurders en ambtenaren in Den Haag al jaren rekening mee houden. Zo wordt gevoelige infor matie soms liever mondeling ge deeld. Ook Halsema weet dat, zo blijkt wel uit het beschuldigende appje aan Grapperhaus maandag avond: ,,Deze wilde je vastleggen voor de WOB.'' Vorig jaar nog heeft de Raad van State bepaald dat sms'jes en Whats- Appberichten op zowel zakelijke als privételefoons van bestuurders en ambtenaren onder de Wet Open baarheid van Bestuur (WOB) val len. Dat betekent dat die kunnen worden opgevraagd door bijvoor beeld journalisten. Dat betekent echter niet dat zij die ook krijgen. De WOB kent veel uitzonderingen. Zo hoeven privé- berichten niet openbaar te worden gemaakt, evenmin als 'persoonlijke beleidsopvattingen' van bestuur ders en ambtenaren. Volgens hoog leraar staats- en bestuursrecht Wim Voermans van de Universiteit Leiden zou een rechter de bewuste appjes tussen Halsema en Grapper- haus daarom niet zomaar vrijgeven als een burger of journalist daarom vraagt. Openbaarmaking Maar iets anders is artikel 68 van de Grondwet, waar PVV-Kamerlid Geert Wilders een beroep op deed toen hij het bewuste appverkeer opvroeg. ,,Dat wetsartikel is veel verstrekkender dan de WOB'', zegt Voermans. ,,Het regelt de informa tievoorziening aan het parlement die de regering moet kunnen con troleren. Hoewel het kabinet het niet graag deelt, vallen dit soort be richten daar gewoon onder. Open baarmaking kan alleen worden ge weigerd als bijvoorbeeld het staats belang in geding komt. Een appje tussen Rutte en Poetin valt er dus niet snel onder. Maar een app van Grapperhaus aan Halsema wel. Wilders wist dat.'' En dat is best even schrikken voor veel bestuurders. Zijn nu ineens al hun appjes op te vragen door de Tweede Kamer? vroeg een ver schrikte burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen donderdag aan Grapperhaus. De zogenoemde wet Geweldsaan- wending opsporingsambtenaar is al een tijdje in de maak, maar krijgt de afgelopen dagen plots veel aan dacht. Sinds de dood van George Floyd door politiegeweld in Ame rika stellen activisten op sociale media dat er in ons land 'stiekem een wet is aangenomen' die agen ten vrijuit doet gaan als ze geweld gebruiken, bijvoorbeeld bij een ar restatie. Onder andere actiegroep ControleAltDelete, die ageert tegen politiegeweld en etnisch profileren, waarschuwt voor de verstrekkende gevolgen die de wet kan hebben. Of dat zo is, moet nog blijken, maar stiekem aangenomen is de wet zeker niet. Onder toenmalige minister Van der Steur kwam het kabinet in 2016 al met een wets voorstel om de rechtspositie van opsporingsambtenaren te verande ren. Dat was vooral praktisch inge geven. Na de dood van arrestant Het kabinet wil dat agenten langs een andere meetlat worden gelegd Mitch Henriquez in Den Haag en de vervolging van een Limburgse agent die bij een arrestatie een pas sagier verwondde, wilde de minis ter agenten een aparte status geven in het wetboek. Nu nog worden agenten als ieder ander verdacht, bijvoorbeeld van doodslag, als iemand bij arrestatie om het leven is gekomen. En dat heeft soms vergaande consequen ties. Want een onderzoek kan al snel een jaar duren. En hoewel de agent dikwijls wordt vrijgesproken, omdat hij vanuit zijn taak optrad, is het in de tussentijd bijvoorbeeld onmogelijk voor hem of haar om een hypotheek te krijgen of om op vakantie te gaan. Het kabinet wilde daarom dat agenten voortaan in eerste instantie langs een andere meetlat worden gelegd. Namelijk: het schenden van de ambtsinstructie. Daarop komt dan maximaal drie jaar cel te staan. Het gaat er dan om dat er sprake is van een 'verwijtbare inschattings fout of onvoorzichtigheid' van de opsporingsambtenaar. Vervolging Dat betekent niet dat een agent bij grove, moedwillig begane misdra gingen niet alsnog kan worden ver volgd voor bijvoorbeeld doodslag. Dat kan straks nog steeds, het Openbaar Ministerie bepaalt dat. En het blijft mogelijk om langer dan drie jaar cel op te leggen aan een agent. De wet is echt bedoeld om in eerste instantie anders te kijken naar agenten, omdat zij immers vanuit hun werk geweld mogen ge bruiken. Of zoals politiechef Frank Paauw eerder zei: ,,Agenten zijn geen cowboys die 's ochtends ver zinnen wie ze nu weer te grazen zullen nemen." En anders dan nu wordt beweerd, is die wet niet stiekem door de Tweede Kamer geloodst. Na uitge breid debat stemden bijna alle par tijen (alleen Denk was tegen) in ok tober 2019 in met het voorstel. De Eerste Kamer buigt zich er nog voor deze zomer over. Niet dat er geen kritiek is op de wet. Sommige advocaten vinden juist dat agenten vaker een hogere straf zouden moeten krijgen. Zij stellen dat agenten geweld mogen gebruiken en düs extra voorzichtig moeten zijn. zaterdag 6 juni 2020 we samen op' 2015: Martin Schultz, voorzitter van het Euro pees Parlement, geeft premier Rutte een foto waarop beiden naast Sinterklaas en Zwarte Piet staan. foto anp Veel bestuurders letten goed op voor ze een appje versturen. Want net als bij de appruzie tus sen Halsema en Grapperhaus kan elk bericht zomaar op straat komen te liggen. Edwin van der Aa Hans van Soest Den Haag Minister Ferd Grapperhaus. FOTO ANP Sinds de dood van George Floyd claimen actievoerders dat in Ne derland 'stiekem' een wet in de maak is waardoor politieagen ten vrijuit gaan als zij in dienst tijd iemand doden. Dat zit an ders. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5