Peter van Druenen giet het Zeeuws Genootschap in een t m 6 Peter van Druenen heeft net de voorzittershamer van het Zeeuws Genootschap opgepakt. Een uitdaging, zeker. Want let op: straks kunnen we appen met de Zeeuwse godin Nehalennia. i en appartement letterlijk op de kop van de Coosje Buskenstraat in Vlis- singen. We kijken naar rechts, de boulevard en het strand twinkelen I zomers. Naar het zuiden zien we de contouren van Zeebrugge, dichterbij van Bres- kens. En door het linkse raam hebben we zicht op Terneuzen, Dow heeft de vlam in de pijp. De woonkamer zit net boven straatniveau. In de glazen erker heb je onbeperkt uitzicht op de monding van de Schelde. Passanten hebben ook uitzicht op jou. Peter en zijn vrouw Karin hebben geen last van vreemde blikken. Ze wil den graag terug naar Vlissingen. In 2002 sloe gen ze hun slag toen het appartement vrij kwam. Nu, zoveel jaren later, voelen ze zich er meer thuis dan ooit. Al moet je er de kracht van een stormwind niet onderschatten. Karin pre senteerde zich drie jaar geleden deerlijk geha vend op haar Facebookpagina, een rukwind had haar op de straat gekwakt meteen nadat ze de deur was uitgestapt. Ook dat is Vlissingen. We nemen plaats in de erker. Keurig op an derhalve meter afstand, zo gaat dat tegenwoor dig. De aanleiding om bij Peter van Druenen aan te kloppen is actueel, hij is net voorzitter geworden van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Verjonging van het Genootschap heeft hij als speerpunt in zijn agenda gezet. Hoe? Wat dacht je van een date met een beeld van godin Nehalennia? Of een date met een oventje van tienduizend jaar oud? „Jongeren zijn best geïnteresseerd in weten schap, fossielen, archeologische vondsten, de mummie in het Zeeuws Museum, het wiel van Michiel de Ruyter. De vraag is hoe je die onder werpen bij hen kunt brengen. Een dating-app met objecten van het Genootschap is een mo gelijkheid. Je klikt een voorwerp aan en raakt in gesprek en vervolgens kun je een afspraak maken met een conservator in het museum. Tegelijk willen we proberen een echt Zeeuws Genootschap te zijn, voor de hele provincie. Nog Zeeuwser dan we al zijn. De grote waarde van heemkundige kringen wordt vaak onder schat. Ik maak afspraken, zoals binnenkort met de Stichting Van Dale in Sluis. Tijdens het jubi leumjaar ging het Genootschap met exposities de provincie in. Dat willen we blijven doen." Peter van Druenen heeft de afgelopen jaren naam gemaakt als een gedreven Vlissinger. In vele opzichten. Maar zeker als schrijver van de monumentale stadsgeschiedenis Vissers, kapers, PASPOORT In 1974 getrouwd met Karin Aerts. Zij heb ben twee zonen: Pieter (1979) en Toon (1983) en twee kleindochters Hanna (2015) en Charlotte (2018). arbeiders. ,,Het idee voor het jubileum van 'Vlissingen 700 jaar' in 2015 is gegroeid. In 2008 werd ik lid van de Vereniging Vrienden van het mu- ZEEum, in 2013 voorzitter. Het idee van een ju bileumviering kreeg vorm. Ik schreef 21 lange artikelen in het tijdschrift van het muZeeum en tweehonderd columns in het advertentie blad De Bode. Daaruit zou een boek ontstaan, dat wist ik. In totaal heb ik er drie jaar aan ge werkt. In 2010 of 2011 ben ik naar de gemeente gestapt: weten jullie wel dat Vlissingen straks 700 jaar bestaat? Ik wilde dat ze mij stadshisto- ricus zouden noemen. Zo'n bevestiging vanuit een officiële instantie was voor mij van belang om geld bij elkaar te krijgen. Uiteindelijk is er in 2014 een Facebookplatform gecreëerd dat duizend voorinschrijvingen opleverde. Zo kon ik de uitgave financieren. Noem het gedreven heid gecombineerd met commercieel belang. Mijn doelstelling was dat lezers in het boek niet meer dan honderd fouten zouden vinden. Na een oproep zit ik op 64 fouten. Dat is mooi voor een geschiedenisboek van elfhonderd pa gina's." ,,Het was een warm bad. Er lagen nieuwe we gen, er was veel bijgebouwd, de kazerne was weg, de autoveren van en naar Zeeuws-Vlaan- deren, de rechtbank ook. Maar de sfeer, de mentaliteit was er nog. In Vlissingen maakt het niet uit wie je bent, je wordt altijd geaccep teerd. Het gemopper over de stad was er ook nog: het was, is en wordt niks, dat geluid her kende ik. Maar ik ben blij met Vlissingen zoals het is. We hebben veel vrienden, overal ter we reld, en die zijn allemaal verliefd op Vlissingen. Mijn vrouw Karin komt uit Middelburg, zij heeft daar nog wel even over een monumen- tenpand in een nauw, donker straatje gedacht. Ik niet. We zijn eigenlijk teruggekomen voor onze ouders. Die begonnen te kwakkelen, we vonden het belangrijk om voor hen te zorgen. Drie zijn er inmiddels overleden, voor mijn moeder zorgen we, samen met mijn broer en schoonzus, nog steeds." ,,Ik ben geboren in het Bethesda-ziekenhuis, het oudste deel dat er nog altijd staat. We woonden in de Adriaen Verdoelstraat en ver huisden al snel naar het oude gedeelte van de Bonedijkestraat, naast slager Imanse. Als kleu ter heb ik daar nog wel eens een winkelruit in gegooid. Althans, ik liep mee met een groep jongens en die riepen allemaal 'Peter heeft het gedaan'. Zeker weet ik het niet. Maar de slager kon in elk geval reclameren bij mijn ouders. Mijn vader Piet zat op de grote vaart. Hij was met zijn ouders in de jaren dertig vanuit Den Bosch naar Vlissingen gekomen. In oktober 1944 verhuisden ze naar Middelburg, daar heeft mijn vader mijn moeder ontmoet. Toen kort daarna de Schelde mijnenvrij was, ging hij varen. De bevrijding van Nederland in mei 1945 maakte hij mee in New York." ,,Ja, tot 1957. Mijn broer Harrie is vijfjaar en een maand jonger dan ik. Toen hij werd geboren kwam mijn vader aan de wal. Hij ging bij de Provinciale Stoomboot Diensten varen, eerst Vlissingen-Breskens, daarna Kruiningen-Perk- polder. Daarom verhuisden we in 1965 naar Hansweert. Ik was dat jaar naar de christelijke HBS in Middelburg gegaan. Daar ging het niet zo goed, ik haalde slechte cijfers. Het was een strenge school. Die strenge regels maakten iets in me los, iets negatiefs. Er was een godsdienst leraar die min-enen en min-tweeën gaf. Die Ét ZATERDAG 6 JUNI 2020 GO 'Stap eens uit je eigen denkraam' JAN VAN DAMME Daten, dat klinkt helemaal van deze tijd. En dat voor een Genootschap dat het 250-jarig jubileum net achter de rug heeft. Peter van Druenen Geboren op 11 mei 1952 te Vlissingen. Woont in Vlissingen. Opleiding: Rijks Pedagogische Academie te Middelburg (1968-1973), Geschiedenis aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam (1982-1986). Professionele achtergrond: leraar, histori cus, schrijver, uitgever, ICT-er en bestuur der. Hij richtte in 1986 een uitgeverij van historische boeken op. Was daarna een tijdje uitgever-in-loondienst. In 1995 begon hij een internetbedrijf dat uitgroeide tot één van de grootste internetbedrijven en - uitgeverijen van Nederland op het gebied van gezondheid en Internet Publishing. De onderneming ging in 2010 op in de Mix- Com Media Group, waarvan hij tot 2015 bestuursvoorzitter was en van september 2015 tot oktober 2017 algemeen directeur Zijn publicatie Vissers, kapers, arbeiders, een historisch-demografische stadsge schiedenis van Vlissingen, werd in 2015 genomineerd voor de Zeeuwse Boeken prijs. U bent zo'n dertig jaar weggeweest uit Vlissin gen, uit Zeeland. Hoe was het om terug te ko men? Geboren en getogen Vlissinger, waar zitten de wortels? De grote vaart, dat betekende voor de jonge Peter dat hij zijn vader vaak maanden niet zag. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54