Ik kende die politieman toevallig, dus ik zeg: goh Hans, wat is er gaande? 'Nou', stamelde hij, 'er ligt een hoofd in het bushokje' 5 vrouwelijke advocaat die het niet aankon vanwege de enorme im pact. Ik heb zelf geen moment ge twijfeld, zag het als een ereplicht en uitdaging om zo'n levensdelict in behandeling te nemen. Een zaak zoals deze heb ik daarna nooit meer meegemaakt. Het was een zaak van gigantische propor ties, ik was er best onder gestrest als jonge advocaat en het zal me altijd bijblijven", vertelt Smit, te genwoordig werkzaam als part time raadsheer bij het Gerechts hof in Den Bosch. Smit typeert In 't H. als een innemende en slimme man. „Hij was hoogbe gaafd, had een IQjvan boven de 130. De herinnering die bij mij overheerst is zijn verdriet over het verlies van zijn geliefde, versterkt door een immens schuldbesef dat hij dit zelf had veroorzaakt." Reconstructie Na twee dagen ligt er een beken tenis op tafel en hebben de dader en het slachtoffer een naam ge kregen. Middelburg haalt opge lucht adem. Toch zijn er nog veel vragen onbeantwoord, zo laat de politie weten tijdens een perscon ferentie op het stadhuis. Een re constructie in de woning van de dader moet helderheid brengen. ,,Zo'n reconstructie is heel bijzon der", zegt Smit. ,,Het kost veel geld en tijd. Het komt niet vaak voor dat dit gebeurt." Vrijdag 15 juni wordt de gruweldaad in scene gezet. De Windwijzer wordt af gezet met dranghekken om de tientallen nieuws gierigen op afstand te houden. In 't H. wordt vanuit zijn cel in een gewone auto naar zijn woning gebracht, hij heeft een pruik en zon nebril op en is gesch minkt. Hij fungeert als dader, een politie-agente speelt de rol van het slachtoffer. Advocaat Smit, re chercheur De Koeijer, politie man Tolhoek en - van een afstandje - foto graaf Oreel zijn ook aanwezig en aanschouwen het tafereel aan dachtig. Helder moet onder meer worden of de man zijn vrouw al leen in de kruipruimte heeft ver stopt en hoe hij haar heeft omge bracht. In de rechtszaal komen in no vember alle details daarover naar buiten. Tijdens de zitting wordt duidelijk dat In 't H. zijn vrouw heeft gewurgd door haar hals dicht te knijpen. Omdat hij bang is dat ze nog leeft, bindt hij het snoer van een koptelefoon strak om haar nek. Daarna pakt hij het lichaam in met vuilniszakken en verstopt het in de kruipruimte. ,,Hij had haar als het ware ge mummificeerd", herinnert Leen de Koeijer zich nog. ,,Hij hield nog steeds van die vrouw en wilde haar bij zich houden in het huis." In 't H. laat via zijn advocaat we ten dat hij Nettie heeft omge bracht op haar eigen verzoek. Ook, zo meent hij, omdat zij haar verslavingsproblematiek niet kon doorbreken. Smit: ,,Hij had grote spijt, zelfs al had hij deze daad in zijn beleving overeenkomstig haar wens uitgevoerd. Ze hadden van beide zijden een problemati sche achtergrond. Er ontstonden spanningen in hun relatie." Als motief noemt de dader het alco holgebruik van zijn echtgenote. Nettie zou ook van hem hebben willen scheiden, iets wat In 't H., die al eerder getrouwd was ge weest, niet kon accepteren. Partnerdoding Op 30 november 1990 wordt In 't H. veroordeeld tot vier jaar cel we gens partnerdoding. Volgens Smit was dat voor die tijd 'een gebrui kelijke straf. „Tegenwoordig zou je voor zo'n daad wel het dubbele krijgen. Waar het voor mij destijds om draaide, was duidelijk maken dat het hier niet ging om een moord door een beroepscri mineel die er zelf beter van wilde worden, maar om een in- en in trieste situatie binnen een relatie. Het troostte mijn cliënt dat het Pieter Baan Centrum hem sterk verminderd toerekenbaar vond en het herhalingsgevaar miniem achtte. Anderzijds accepteerde hij vol wroeging zijn eigen (gedeelte lijke) verantwoordelijkheid en daarom ook de opgelegde straf." Die straf heeft In 't H. er in 1993 opzitten. Hij heeft dan twee jaar en zeven maanden vastgezeten. Het roept de vraag op waar hij na 1993 is gebleven. Leeft hij nog? En zo ja, hoe zag zijn leven na zijn vrijlating er uit? Een summiere advertentie in een lokale Limburgse krant geeft het antwoord: 'Als leven lijden wordtkomt de dood als een verlossing.' Het is de tekst boven de rou wadvertentie van Ton in 't H. Op 28 oktober 1993 is er een einde ge komen aan zijn leven, 'op een door hem zelf gekozen wijze'. Op basis van die woorden in de ad vertentie ligt een zelfmoord voor de hand, maar volgens Eduard Smit ligt het net anders. „Hij had een hersentumor, waardoor het leven niet meer draaglijk was. Hij heeft voor euthanasie gekozen." Het 'dossier Hoofdzaak' kan daarmee definitief worden geslo ten. Dader en slachtoffer zijn niet meer in leven, het bushokje op het Molenwater is jaren geleden ook weggehaald en het huis in de Windwijzer is al vele malen van bewoners veranderd. Maar de her innering aan de vondst van het hoofd in het bushokje is bij velen dertig jaar na dato nog altijd springlevend. Het is een zaak die Middelburg nooit zal vergeten. De nabestaanden van het slachtof fer zijn voor het artikel ook benaderd maar willen de zaak laten rusten en niet meer reageren. GO ZATERDAG 6 JUNI 2020 Rechercheur Leen de Koeijer (l) en politieman Jaap Tolhoek doen onderzoek op het Molenwater in 1990. In de koelbox gaat later het hoofd dat is gevonden in een bushokje. Jaap Tolhoek (l) en Leen de Koeijer herinneren zich de vondst van het hoofd nog als de dag van gisteren. Kijk op de site bij /video Mensenhoofd in bushokje choqueerde Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53