Jan Vantoortelboom De politie, mijn beste vriend. In het nieuws Experts leren Zeeuwse bedrijven creatief door de crisis te komen n DEZE WEEK IN Z. ,,Bij iedere onderne- mingzit weer een andere uitdaging" 2 6 PETERVAN DRUENEN MAAKTOUD MODERN 8 EVA ZIET WEERHAAR VRIENDINNEN OPSCHOOL 13 SJOERD MOSSOU VINDT DE NIEUWE VRIJHEID DRUK Toen ik uitgelekt was, pakte hij me bij mijn kraag en trok me het busje in Het is weer zover. De wereldwijde angst voor co rona is min of meer bezworen en een ander, duisterder soort geweld komt onmiddellijk bin nenvallen. Het geweld van individu tegen indi vidu. Het beeld van George Floyd, de zwarte man die acht minuten lang de knie van een bleke politie agent op zijn nek moest verdragen en daarbij meerdere ke ren om hulp smeekte omdat hij niet kon ademhalen, heeft indruk op me gemaakt. Het is een beeld dat ik maar moeilijk kan begrijpen. Sowieso begrijp ik racisme niet: hoe is het mogelijk dat sommige mensen niet verder kunnen kijken dan de huidskleur? Is het oerangst? Is het pure hoogmoed? Zeker is dat het zo diepgeworteld en hardnekkig is dat het alleen met de volledige uitroeiing van onze soort - Homo sapiens - zal verdwijnen. En wat dat laatste betreft doen we erg goed ons best om dat proces te bespoedigen. Een week later, nadat ik een andere reeks Ierse pubs had verkend, slenterde ik weer naar huis. Ik was al een eind op weg toen ik tot mijn verbazing een tiental meter verderop een stoel door een etalageraam zag vliegen. Ik sloeg het tafe reel gade: de eigenaar, een Indiër, stond met de handen bo ven het hoofd, terwijl een viertal Ierse mannen de inboedel aan het verbouwen was. Ik waande me in een film, want dit had ik nog nooit meegemaakt. Ik bleef dus een poos ver bluft kijken, totdat een van die kerels me in de smiezen kreeg en naar buiten stapte. Slechts één zin bracht ik uit: 'Are you having fun?' Van wat er daarna gebeurde, herinner ik me niet veel meer, maar wel dat een politieagent me voor mijn eigen veiligheid aan mijn kraag in een busje sleurde. Heerlijke herinneringen. En dat is precies wat de politie moest zijn: mijn beste vriend. Om Zeeuwse ondernemers te on dersteunen tijdens en na de coro nacrisis richtte Dockwize, het Zeeuwse centrum voor innovatie, het coachingsprogramma Snel Ondernemers Support (SOS) op. Ondernemers worden hierin on geveer zes weken gekoppeld aan experts die hen begeleiden met het businessmodel, maar ook hoe de onderneming eruit zal zien wanneer de weken van stilstand voorbij zijn. Ruim honderd ondernemingen zoals Klok'uus sloten zich aan bij het traject, wat nu ruim een maand onderweg is. Tijd om de balans op te maken. Aanstaande woensdag komen de experts en ie dereen die bijdraagt aan het pro gramma, waaronder gedeputeerde Jo-Annes de Bat, samen in Vlissin- gen om te praten over SOS. ,,Wat mij opviel was dat alle on dernemers met veel energie en in zet het traject zijn ingegaan. Ze willen echt het verschil maken en op alle gebieden creatiever wor den. Dat is voor ons interessant", zegt Matthijs Lugtenburg, direc teur van Dockwize. Hij kijkt tevre den terug op het eerste deel van het traject. ,,Wat leuk is om te zien is dat ondernemers ook van elkaar leren. Daar hoopten we op." Ongeveer de helft van de onder nemingen die zich aansloten komt uit sector vrijetijdseconomie. ,,Bij iedere onderneming zit weer een andere uitdaging. Een deel van de ondernemers had de vraag hoe zij de stille periode financieel door konden komen, maar die zorgen zouden voorbij zijn wanneer zij weer open mochten of mogen en de omzet weer zou draaien. Bij bij voorbeeld een escaperoom is de uitdaging vele malen groter. Bij zo'n onderneming moet een groep mensen als vermaak uit een kleine ruimte zien te komen. Hierbij moet fundamenteel iets verande ren. Het zwaartepunt ligt hierin echt op de nieuwe ideeën die ertoe leiden dat het bedrijf in deze tijd kan blijven draaien. Hoe moeilijk de situatie ook is, het zorgt wel voor creativiteit." KIEK! P10-11 door precies die mensen die de burgers moeten bescher men (ook tegen zichzelf), maakt het voor mij des te onbegrijpelijker. Zelf heb ik uitstekende ervaringen met de politie. Ze stammen uit mijn studententijd en meer- bepaald de studieperiode van zes maanden als Eras- musstudent in Dublin. De Ierse Garda was mijn beste vriend. Ze hebben me twee keer ter bescherming in een politiebusje getrokken. De eerste keer was toen ik na een reeks Ierse pubs te hebben verkend, besloot te voet naar huis te gaan. Ik woonde in een souterrain aan Upper Rathmines Road, zo'n 45 minuten stappen van het centrum. Mijn blaas bleek overvol. Ik liet het vrij elijk stromen tegen een gi gantische muur, kon het niet stoppen toen een politie agent dat in mijn oor beval te doen, terwijl ik ondertussen een Babylonische spraakver warring aan het stichten was omdat ik in het West Vlaams tegen hem brab belde. Toen ik uitgelekt was, pakte hij me bij mijn kraag en trok me het busje in waar zijn collega zat te wachten. Er werd me op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt dat de muur waartegen ik me zonet op onbetamelijke wijze had laten leeglopen een kerkmuur bleek te zijn. Ze zeiden dat een zatte troep katholieke Ieren me wel een hardhandiger lesje zou hebben geleerd en dat ik hen dankbaar moest zijn. Omdat er me een forse boete boven het hoofd hing, be sloot ik toch maar de Babylonische spraakverwarring door te zetten. Uiteindelijk gaven ze het op en duwden ze me het busje uit. ZATERDAG 6 JUNI 2020 GO In de rij tegen racisme. 12 Saskia Noort Racisme zit in ons allen, ook in mij 12 Zo doen zij dat Elke dag 'Dag van het kasteel' 17 Ik heb geleefd Louise zette een gezonde baby op de wereld 18 Wetenschap 'De mens is te complex om in data te vangen' Dat het nu voor de zoveel ste keer geweld blijkt te zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50