«njoyhotels.nl 'Beter laat dan nooit' www.enjoyhotels.nl of bel 020 - 225 48 81 4 PREMIER RUTTE ZWARTE PIET Premier Rutte baarde donderdag in het Kamerdebat opzien met uitspraken over racisme, discriminatie en Zwarte Piet. Hij ging er gisteren dieper op in tijdens zijn wekelijkse persconferentie. „Iedereen zal in zijn privéleven wel eens een nieuw inzicht hebben." ,,Je ziet in Nederland toch te veel voorbeelden van mensen die het gevoel hebben, en vaak helaas in veel gevallen terecht, dat zij wor den gediscrimineerd. Je ziet het op de arbeidsmarkt, de leerlingen met wie ik praat als zij niet Jan of Mieke heten om een stageplek of de eerste baan te vinden. Naar mate de arbeidsmarkt overspan nen raakt, zie je dat het makkelij ker gaat. Maar zeker nu er meer economische problemen zijn, is het risico groter dat degenen op de arbeidsmarkt die daar besluiten over nemen, denken: ik heb nu de mogelijkheid om wel die keuze te maken, de verkeerde keuze te ma ken, dat weer gaan doen.'' Je ziet het denken veranderen. Daar is geen kabinet voor nodig ,,Nee, dat zijn privégesprekken. Maar iedereen zal in zijn privéle ven weleens een nieuw inzicht hebben. Als dat zo uitwerkt op kinderen die donker zijn en een donkere huidskleur hebben en zeggen: 'We voelen ons helemaal niet thuis bij dat Sinterklaasfeest om die reden...' Dan zeg ik jon gens, in zo'n leuk land, als dat nou zoveel pijn doet, en nogmaals, W -• U 4 1 Zwarte Piet is voor mij geen racis tisch symbool, maar als dat zo ge voeld wordt, dan is het niet gek dat dat symbool aan het veranderen is. Zonder dat de politiek zich ermee bemoeit. Ik deel mijn ervaring. Laat anderen hun ervaring delen, daar heeft de politiek formeel geen opvatting over.'' ,,Nee. Het is een volkscultuur, een traditie, dat is absoluut niet racis tisch. Maar ik realiseer me wel dat er mensen zijn die daar pijn van ondervinden.'' ,,Ik ken geen overheidsinstanties die een mening hebben over Zwarte Piet, of Piet. Het kabinet heeft geen opvatting over het mannetje bij Sinterklaas. Het is ge woon een volksfeest. En wie daar aan wil vasthouden is geen racist. De verfijning in de discussie die we moeten aanbrengen: als ie mand pijn ondervindt van een symbool, dat het daarmee een ra cistisch symbool isnee dat is niet waar. Als dat ook aanleiding geeft tot zoveel bezwaarde gevoelens bij zoveel mensen, dan heb ik iets van dat ik het helemaal niet erg zou vinden als de samenleving van dat symbool afscheid neemt. Dat is mijn persoonlijke opvatting. Je ziet in de samenleving het denken veranderen, daar is geen kabinet voor nodig.'' ,,Ik heb in debat alle dingen ge- REACTIES noemd die we moeten doen. Denk recent aan de gebeurtenissen bij de wedstrijd Excelsior-Den Bosch, waarin een speler de meest vrese lijke teksten naar het hoofd geslin gerd kreeg en van het veld af ging. Memphis Depay die bij Beau zat, vertelde wat hij soms naar zijn hoofd geslingerd krijgt op het voetbalveld vanaf de tribunes. Dat is verschrikkelijk. Belangrijk is dat mensen die ermee te maken krijgen zich realiseren dat het over-overgrote deel van Nederland achter ze staat.'' ,,Het is ook niet goed dat deze de monstraties plaatsvinden en de Wij hebben u gemist, maar gelukkig zij'n wij weer open! Dus kunt u er weer heerlijk een paar dagen tussenuit! Sauerland Duitse kust €259 95 €319, 299 95 Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op zaterdag 6 juni 2020 GO 'Discriminatie, dat lossen Jan Hoedeman Den Haag U zei dat Nederland een aantal 'systemische problemen' heeft als het om racisme en discrimina tie gaat. Waar komt dat vandaan? - Premier Mark Rutte Kunt u zeggen met wie u hebt ge sproken waardoor u van inzicht bent veranderd over Zwarte Piet? 2003: Mark Rutte, toen nog staatssecretaris, staat pal naast Sin terklaas en Zwarte Piet in een banketfabriek in Bodegraven. foto anp Vindt u Zwarte Piet racistisch? Het is geen kabinetsbeleid? Moet u als kabinet of maatschap pij toch niet meer doen aan de bestrijding van discriminatie? Actiegroep Kick Out Zwarte Piet noemt de ommezwaai van premier Rutte 'beter laat dan nooit'. Het Sint en Pietengilde stelt juist dat Zwarte Piet 'wordt meege sleept in een debat over ra cistisch politiegeweld'. Rutte zei donderdagavond in het Kamerdebat over racisme dat hij 'van gedachten is ver anderd over Zwarte Piet'. De premier verwacht dat de figuur de komende jaren uit het straatbeeld zal verdwij nen. Die uitspraak leidt tot blijd schap bij de actiegroep Kick Out Zwarte Piet. „Mooi. Beter laat dan nooit", twittert KOZP- voorman Jerry Afriyie. ,,Nu nog Zwarte Piet afschaffen en dan kunnen we allemaal ge nieten van een feest voor alle kinderen." Teleurstelling is er bij Marc Gi ling, woordvoerder van het Sint en Pietengilde, dat pleit voor 'een natuurlijke evolutie van Zwarte Piet'. ,,Het is een bijzondere en onbegrijpelijke ommezwaai van de premier", stelt hij. Volgens hem wordt de Zwarte Pietdiscussie nu 'meegesleept in het debat over racistisch politiegeweld'. Laten deze protesten (in onder meer Amsterdam, Rotterdam en gisteravond in Utrecht, red.) niet zien dat er meer moet gebeuren? 5 dagen all-inclusive '41ëassÉr Alles-Incluslef 5 dagen met eigen autol Eifel hotel Daun Eifel - Moezel - Daun Vulkaaneifel Direct aan de Moezel Bremm - Moezel 5 dagen all-inclusive Hotel Marleen Sauerland -Siedling- hausen - Winterberg Hotel Riche Hotel Ruyghe Venne valkenburg Limburg Westerbork Drenthe Hotel Vitalis Greetsiel Duitse kust Ost-Friesland 4 Geen boekingskosten Geen aanbetaling 4 Geen toeslag 1-persoonskamer Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4